Labutia pieseň

• Česko Labutí píseň (viac)

V blízkej budúcnosti Cameronovi Turnerovi diagnostikujú nevyliečiteľnú chorobu, no je mu predstavené aj experimentálne riešenie, ktoré jeho ženu a syna ochráni pred žiaľom. V tomto fascinujúcom príbehu o láske, strate a obeti Cameron zápasí s tým, či zmeniť ich osud. (Apple TV+)

dO_od

// Hele, jenom proto, že to má nálepku sci-fi, neznamená, že tam za každou cenu musí být akce, strhující děj nebo cokoliv, co vám v tom filmu chybělo. Občas se u filmu stačí jen zapřemýšlet, zaposlouchat se, nechat se unášet jeho melancholickou náladou a nebýt pi*us, co mu pak nalepí 1 hvězdičku, protože se nudil. Na to máte Transformers. /rant over 7/10, Ali výborný ()

maddy

Pekne natočená, fajn zahraná (Mahershala Ali), námetom zaujímavá sci-fi dráma o tom, či by ste seba samého v prípade smrteľnej choroby nahradili totožnou replikou, aby vaša rodina mohla s "vami" žiť ďalej. Bohužiaľ, režisér a scenárista v jednej osobe mal síce fajn nápad, ale ostalo iba pri ňom a ďalej s ním nijako nepracuje, nerozvíja a aj napriek tomu ako inteligentne sa film tvári, tak pri hlbšom zamyslení ani nedáva poriadny zmysel. Čo poruchovosť takýchto replík/andoridov? Starnutie? Ak by sa to prevalilo do sveta a ľudia by začali byť nahradzovaní? Atď. Swan Song však predstaví tento prvotný námet o replike v úvode filmu a ďalej pracuje iba s jednou a tou istou myšlienkou a to tým či hlavná postava chce samého seba nahradiť alebo nie. Nič viac sa nerieši, nijako sa situácia nedramatiuje a po väčšinu stopáže tu tak Mahershala Ali chodí po high-tech futuristickom dome, rozpráva sa so svojou kópiu a do toho odhaľuje v neustálych flashbackoch ako sa zamiloval do svojej ženy. That's it. Na vážne sci-fi je tak Swan Song príliš intelektuálne nepodetným filmom a na fungujúcu drámu zase až príliš chladným filmom, kde nefungujú zamýšľané emócie. Po technickej stránke síce bez problémovy film, pár záberov na sci-fi architektúru ulahodia oku, ale ten film sa nikam neposúva, chýba mu akákoľvek dramatickosť, aspoň kúsok napätia ako sa situácia vyvinie alebo uveriteľné emócie. Nakoniec to tak pôsobí ako film od androida a nie o androidovi. CELKOVO: 5/10 ()

filipvrbik

Geniální psychologické drama ve sci-fi hávu.. Je to daleko víc o rodině a o lásce, než o klonování, a navíc musím uznat, že Mahershala Ali si opět vybral vynikající film.. A co se mi taky líbilo, byly ty hi-tech počítače, ta videohra a tak vůbec. Má to pomalé tempo, ale je to rozhodně ku prospěchu, je to skoro stejně dobré jako Ex Machina ( i když víc to kopíruje Šestý den s Arniem). Moc příjemné překvapení...97% ()

sedm.1

Labutí píseň pro mě představuje velice zvláštní, až ojedinělý filmový zážitek, který ovšem vnímám velice pozitivně a upřímně dost mě oslovil, i když ale zároveň na druhou stranu budu naprosto chápat reakce na tuto podívanou i veskrze negativní, jelikož se rozhodně nejedná o film pro masy. Na to je totiž skutečně velmi, velmi pomalu odvyprávěný, navíc dost často i zcela beze slov, kompletně postaven jen na melancholické náladě, kde není místo pro nějaké vyhrocené dramatické situace, či snad cokoliv jiného, od čeho by divák čekal nějaké zásadnější oživení, zde se jedná skutečně jen o pozvolně budované emočně přesvědčivé zpracování, s cílem diváka ne pobavit, ale pohltit, donutit ho vnímat co nejhlubším nitrem, a myslím, že se to tvůrcům minimálně u mě podařilo na výbornou. V podstatě je to zároveň i strašně smutný film, zabývající se morálkou, etikou, přístupem k životu a smrti, ze všeho je velice působivě cítit síla tíživosti nastalé situace a následného rozhodnutí, prostě to není ani trochu lehký film, ovšem v rámci působivosti a funkčnosti je opravdu výrazným zážitkem, na kterém se pak velkou měrou podílel i perfektní výkon Mahershala Ali, jenž pro tento zádumčivý typ postav nemá v současnosti snad ani konkurenci, je přesvědčivý, je věrohodný, je výrazný a kvalita tohoto filmu leží z největší části asi právě na jeho hereckých bedrech. Vytknout bych tu nicméně měl asi také jednu důležitou věc, a to nefunkčnost emocí, které vzhledem k obsahu filmu měli sehrát též sakra výraznou a důležitou roli, nicméně mě zde přišli vážně chladné a nepůsobivé, i tak ale musím ve výsledku vyjádřit nad touto originální podívanou celkovou spokojenost, s tím, že by si měl vážně každý dvakrát rozmyslet, jestli dá tomuto snímku vůbec šanci, jelikož stravitelný bude jen opravdu pro málokoho. ()

silentname

Kiež by vo mne celý film zanechal vo mne taký dojem, ako jeho asi záverečných 10 minút. Myslím si, že to bol skutočne skvelý moment. Zvyšok času je však bohužiaľ "Swan Song" veľmi monotónny film, ktorý sa snaží síce držať nejaké tempo (a musím priznať, že to nie je najhoršie), no sú tu momentky, ktoré mi prišli fakt nudné. Stojí to popravde na niekoľkých elementoch. V prvom rade Mahershala Ali je vynikajúci hrajúci sám seba dvakrát. Dal tomu asi tú potrebnú charizmu čo tá rola potrebovala. Film vôbec nepozná slovo akcie a pôsobí naopak veľmi civilne a komorne a doslova sa snaží vychutnať si tú atmosféru, ktorú tu dáva dokopy. Potrebuje to však na to, aby dobre vykreslil naše postavy. A aj keď si uvedomujem, že to rozhodnutie, ktoré spravili bolo z hľadiska "big picture" správne, istým spôsobom sa cítia opustení a zbytoční. A úprimne im rozumiem. A tie dialógy to vedia celkom potiahnuť správnym smerom. Je mi len smutno, že som si uvedomoval, ako som pri tom občas zaspával práve kvôli tej spomínanej monotónnosti filmu. Ako som ale povedal v úvode, finálnych asi 10 - 12 minút je pre mňa absolútny highlight. Nenašiel by som nič, čo by som z toho vytiahol von a dáva to tomu finále takú úžasne trpkosladkú chuť, ktorá sa rozleje do celého tela a úplne omámi. Myslím si, že na film asi hneď nezabudnem, no prial by som si, aby ma dokázali tvorcovia viac dostať do deja a nejako ma zaháknuť, aby som si ten film užil viac. Lebo potenciál na to, tu rozhodne bol. Hodnotenie: C+ ()