Advokát

• USA The Lincoln Lawyer
Dráma / Krimi / Mysteriózny / Thriller
USA, (2022–2024), 24 h 45 min (Minutáž: 43–56 min)

Predloha:

Michael Connelly (kniha)

Hudba:

David Buckley

Manuel Garcia-Rulfo, Neve Campbell, Christopher Gorham, Becki Newton, Angus Sampson, Kim Hawthorne, Chris Browning, Reggie Lee, Lamont Thompson (viac)

Idealistický právník úřaduje ze zadního sedadla svého Lincolnu a nabourává přitom zavedené pořádky. (Netflix)

verbal

Mňam dopíči! I takto debilní, na filmově teoretickou vědu aplikované okřídlené citoslovce veskrze pozitivních zážitků neváháte fundovaně vytasit, když vám začnou filmovat nejoblíbenější knihy nejoblíbenějšího autora, a navíc tak, že jsou téměř stejně svižné, nápadité a strhující jako předloha. To je prostě pak pocit, jako když se vám po létech slintání náhle poštěstí vyprcat Moniku Belůči v jejich pětatřiceti letech, přičemž zjistíte, že její aplikační softvér je stejně vyzývavý, nemravný a sofistikovaný jako její hardvér. Věru bál jsem se, bál, a okamžitě mi na chvíli i ochabl, když na mě v první sekundě vyblaflo na obrazovce to proletářský rudé N jako "Neomarxisti zkurvení" a s děsem jsem očekával poklekávajícího Mikyho Halera jako transmouřenína a zarytého feministu s vytříbeným syslem pro absurdní pseudomorální hodnoty nových kokotporátně dicktovaných světopořádků, řešícího jeden případ brutálního znásilnění pohledem či myšlenkou za druhým. Zaplaťsatan si však Míša opět (jako u filmu) pohlídal produkci a nenechal si svou mistrovskou sérii právních napínačů, jejichž prostřednictvím si de fuckto nonšalantně vytírá prdel i samotným velkým Gryšemem, přebuznit, přenegrovat ani přeemancipovat škaredými muženami. Miky je tak sice malililinko přičmoudlý, ovšem mužně a heteroseksuálně vyhlížející sympaťák, představující takové laciné tři v jednom. Z různých úhlů a při různých grimasách totiž neustále připomíná někoho z trojbobu Farrell – Owen – Crowe zamlada, hraje naprosto přirozeně, s grácií, a dokonce bych řekl, že je i typově lepší a více suverénní mačo Haler než Matouš MekKvír. Akorát ten Cisco vypadá spíš než drsný motorkář jako kapku mongoloidní, mletým hovězím s majonézou odkojené otylé americké mimino a druhořadý síťový směrovač. Ale jebat, tedy pardon, chtěl jsem samozřejmě říct „povznesme se nad minoritní detaily“. I tak pro mě bylo výsledkem téměř deset hodin urputné masturbace a rochnivého převalování, ještě slastnějšího než u Boše. Tak to bychom měli Rozsudek ráže 9 a zbývá zatím dalších 5. Čili upřímně doufám, že se té bolševické stoce nepodaří Míšu vyplatit, aby mohla do budoucna jako obvykle zapohrdat autorem a řádně to demagogicky zkurvit, jako například posledního Utreda Sanavautreda. A také v to, že homixy zdegenerovaní, pohlupaví milovníci plytkých sraček nebudou tentokrát perlami až tolik pohrdat, aby to vůbec pokračovalo, aniž by měl Miky v další sezóně svištivé elesťáky a dělal „vžžžžžum“. ()

DaViD´82

Tím že Haller spadl pod Netflix, tak padla varianta "Connellyho universa", kde by se setkávali s Boschem od Amazonu. Což je vlastně ten největší zápor (speciálně zdejší nechtěně směšná "jakože náhrada za Harryho"). Což neznamená, že by tvůrci Advokáta neměli co vylepšovat; to rozhodně mají. Zatímco obsazení Mickeyho celkem trefili, tak osazenstvo kolem něj není dvakrát zapamatováníhodné a nosné. Celá první série se dala spláchnout za osm (ne-li ještě méně) epizod místo deseti. Genius loci Los Angeles mělo hrát o poznání větší roli než jen "pěkné obrázky". A že to nemuselo být po krimi stránce až tak průhledné, je sice částečně věcí již předlohy, ale zdejší změny tomuto aspektu dvakrát nenapomohly. Ovšem zábavné to je a nesporně pro případné další série je na čem stavět (a to nejen počtem a kvalitou předloh). Jenže je tu stále Bosch, který ve všem přesně trefil hřebíček na hlavičku, zatímco tvůrci Advokáta (zatím) na hlavičku spíše tak zkusmo poklepávají. Ovšem samo za sebe jako "tak trochu krimi a tak trochu právní drámo" více než solidní počin hned napoprvé. | S1: 4/5 | ()

EdaS

Velmi solidní adaptace Connellyho, která moc nezaostává za dle mého trochu přeceňovaným Boschem. S castingem hlavního hrdiny jsem měl ze začátku trochu problém, ale zvykl jsem si, Neve Campbell potěšila už od začátku. Druhou sérku co nejdřív prosím! ()

Vavča

Právník z Lincolnu se zpočátku jeví jako příliš lehká a nezajímavá zábava, jenže chyba lávky Manuel Garcia-Ruffo je charismatický právník, který se vzpamatovává z léčby závislosti a do klína mu spadne velká praxe po známém. Čeká ho velký případ, kde je obviněný klient podezřelý z vraždy dvou lidí a důkazy nikde. Nicméně Mickey Haller se pustí do práce, kromě hlavního případu řeší drobnější případy, a pokouší se usmířit se svoji ex Maggie McPherson (Neve Cambell). Nečekejte velký nátřesk, příběh se postupně buduje a představuje svoje charaktery. Napětí se stupňuje a vyšetřování vždy poodrhne pouze trochu oponu tajemna. Musím říct, že to tvůrci udělali velmi dobře, jak obsazení, tak celkově scénář, který umí překvapit. Rozhodně se rád vrátím do města andělů sledovat patálie Mickeyho Hallera... ()

DwayneJohnson

Ideální výplach na jeden, až dva večery. Dobří herci, solidní děj, perfektní dabing a taková správně letní atmosféra, která se k nastávajícím teplým dnům hodí skoro dokonale. Pokud chcete nějakou nenáročnou, ale veskrze příjemnou jednohubku, je pro vás tenhle seriálový obhájce naprostá trefa do černého. Jen mám takové tušení, že s tímhle sympatickým advokátem nevidím naposledy. A to víte, já se málokdy pletu. ()

predators

Zpočátku zajímavé, leč s postupem času dochází ke značné stereotypnosti vedlejších dějových linek a ta hlavní vlastně ničím nepřekvapí. Zároveň mé doporučení zní: udělejte si mapu postav, pomůže vám to se v nich lépe orientovat, jelikož se o nich více mluví, než že byste je viděli na obrazovce. 60% ()

Arsenal83

Žiadna bomba, ale stále nadpriemerný právnický seriál, kde dokonca produkcia Netflix poľavila zo svojich kvót a nasáčkovala tam všade černoch/beloch pol na pol, ale dúhových vidno nebolo. Takže sa to dalo pozerať. Seriál nadväzuje na Obhajcu s McConaugheym a celkom dôstojne dejovo. Herecky dobre, ale film mal silnejšie, výraznejšie charaktery. ()

TheEvilTwin

1. série: Lincoln Lawyer je skvělým "volným pokračováním" stejnojmenného filmu z roku 2011, přičemž už ten byl absolutní vrchol krimi-soudního žánru a tady je tomu stejně tak. Manuel Garcia-Rulfo v hlavní roli advokáta je špičkový, do role sedl prostě perfektně a klidně bych mu sežral, že je reálně právník. Celý děj kolem je poutavý, zábavný sledovat a současně dostatečně spletitý se spoustou mini-linií kolem té hlavní dějové linie a nejenže dokáže zaujmout v té vyšetřovací "omáčce" okolo, ale hlavně pak v druhé polovině, kdy se série dostává do soudní síně, je místy doslova až dechberoucí (scéna výběru porotců je top!!). Potěší napětí, trocha doprovodné akce a kromě všeho zmíněného mě tady sakra bavily všechny ty intriky, podvody a fikané přečůrávání ze všech stran, no prostě klasická soudní řežba, jak má být! Velmi dobrý výsledek a pro všechny fandy podobného žánru je tohle seriálový must-see. 2. série: Během prvních dvou dílů jsem si chvíli pokládal otázku, jestli i druhá série bude tak nadějná, poutavá a právnicky vyšpekulovaná jako ta první, ale během třetího dílu už jsem měl jasno, že bude. Nová série se nese totiž úplně ve stejně zábavném a divácky poutavém duchu, kdy je příběh postupně odhalován pomocí předkládání nových důkazů, fikaných výpovědí svědků a zas a znova úžasných právnických kliček Hallera. Potěší hlavní případ s tématem vraždy, návrat starých postav a hlavně to odsýpá na jeden nádech, takže si nemůžu na nic stěžovat a i druhá sérka je jednoduše super trefa do černého. ()

Morholt

Jeden z těch seriálů, od kterých se člověk nedokáže odtrhnout. Z mého pohledu to má všechno, co má právnická kriminálka mít a ještě něco navíc. Na jedničku vyšel i casting a jako bonus beru účast Becki Newton, kterou jednoduše žeru. Connellyho předlohu neznám, ale po tomhle se na nějakou jeho knihu nejspíš vrhnu. 100% ()

agentmiky

Co si budeme namlouvat, nový seriálový Lincoln Lawyer nemá na toho filmového, stejně jako Garcia-Rulfo nemá na původního Mickeyho Hallera, kterého ztvárnil dokonalý McConaughey. Ale nalijme si čistého vína, čekal tady někdo, že to bude lepší ? Seriálový Obhájce jede v zažitých kolejích, nesnaží se vybočovat, protože ví, že stačí obsadit do hlavního role sympaťaka (jak jsem již řekl, tak Garcia-Rulfo neoplývá takovým hereckým talentem jako jeho kolega, na druhou stranu, charisma mu nikdo odepřít nemůže...A mně to stačilo). Přidejte k tomu prosluněné prostředí LA a máze zaděláno na poctivou jednohubku jako ze staré školy. Příběh nemá asi čím strhnout, pobavila mě linka těch dvou bývalých manželek, kdy zejména Becki Newton přinesla do svých scén jakýsi nezdolný životní elán. Pokud bude druhá řada, tak si ji rád pustím. Nejedná se o nic světoborného, ale jako oddechovka to funguje na výbornou! 6,5/10 ()

sofiapetra

První díl byl svižný, ale dál me to už bohužel nebavilo. Jsem konzervativní - u detektivek očekávám napětí a ne jen lehkou konverzačku. ()

Fanucci

Ale jo. Chytlo mě to. Má to styl, spád, napětí a dobré postavy. Rulfo mi ze začátku přišel takovej prkenej, ale získal si mě. Dobrý. ()

M.i.k.e

Conellyho knížky neznám a filmové zpracování právníka z Lincolnu se mi sice svého času dost líbilo, ale jelikož už je to víc jak deset let co jsem ho viděl nepamatuji si z něj vůbec nic. Seriálovou verzi sem původně vůbec neměl v plánu, nicméně dobrých právnických dramat je v posledních letech jako šafránu a tak dostal šanci. No a dobře jsem udělal a celá tahle série mě neskutečně bavila. Manuel Garcia-Rulfo sice není McCounaghey, ale i on propůjčuje Hallerovi slušnou dávku charismatu a není vůbec problém mu držet palce. Samotný případ s pár vedlejšími odbočkami je pak zajímavý a to včetně jeho rozuzlení, které je trochu nečekané a správně hořkosladké. Klidně bych si dal z fleku další řadu...80% ()

Pajky3

1. série - Fanoušci knih od Michaela Connellyho, se mohou radovat. Nejdřív přišel Bosch a nyní dorazil i Mickey Haller a z vlastní zkušenosti můžu říct, že jeho soudní případy jsou vážně zajímavé a těším se na jejich zpracování. Myslím, že se seriálu podařilo oprostit od filmu, kde hrál hlavní roli Matthew McConaughey. Všiml jsem si, že mnoho lidí na internetu kritizovalo obsazení herce mexického původu. S tím osobně nemám problém, protože tentokrát se to drží předlohy, v knihách je Mickey Haller na půl mexičanem, po své matce. Takže myslím, že lidem spíš vadí to, že se nevrátil McConaughey. Nicméně podle mě je většina obsazení trefená dobře, i když jsem si nepředstavoval, že hned dvě postavy budou „šeptat“. Sám Connelly několik prohlásil, že kvůli právům na postavy se nestane, že by došlo na crossover Bosche a Hallera. Což je sice škoda, ale naprosto to chápu. Lincoln Lawyer má však i tak dostatečně zajímavé postavy, hlavně ústřední čtveřice a jejich vztah, je dobře napsaná. Předloha The Brass Verdict je vynikající kniha a zpracování se podařilo na výbornou. Mám takový pocit, že po další řadě půjdu s hodnocení ještě výše. 2. série - Jak jsem si myslel, tak po druhé řadě o něco navyšuju hodnocení. Není překvapení, že zpracování knížek od Connellyho u mě boduje a Mickey Haller se slušně dotahuje na svého staršího bratra - Harryho Bosche. Druhá série se zakládá na knize The Fifth Witness a předlohy se drží velmi dobře. Opět jde o skvělé soudní drama, které lemují příběhy zajímavých postav a dobře se to balancuje, takže se není na co stěžovat. Pokud vás tenhle žánr baví, tak si tohle užijete. Nebyl jsem nadšený z rozdělení série na dvě části a nejspíš bych se obešel i bez návštěvy Mickeyho matky, ale jinak nemám co vyčítat a už se těším na třetí řadu a zpracování knihy The Gods of Guilt. ()

Jaro.Krafcik

Zaujimavý seriál ktorý má síce až 10 epizód ale za to kvalitný cz dabing , čakal som nejakú nudnú súdnu drámu. Advokát prekvapil, no neponúkol veľa, jeden z mojich posledných seriálov na netflixe tento rok. Ešte čakám na stranger things a služba u mňa zrejme končí. 3* ()

Skeksis odpad!

Hodnotím jeden diel prvotriednej nudy. Ďalší s váliovým otupením nedopozeraný. Podobne nudné a trápne ako NCIS - Námorný vyšetrovací úrad, kde som videla podobne nepotrebné, zkostnatelé a akože vtipné hlášky a scény. Neviem, či sa mi to zdalo, ale pomerne nevhodne dlho telefonoval. Vkuse iba telefonoval. No možno to bolo tým mojím váliom... A v podstate sa tam nič nestalo. Proste nudná umelina. Akože strašný "drive", ale drive nikde. Proste jeden zo seriálov, kde máte umelo vyvolaný pocit, že sa niečo deje, ale nič sa v podstate nedeje. A Neve Campbell v tomto roku... Už dvakrát! ()

netahlo

Odpoved Netflixu na Bosche od Amazonu se prekvapive povedla. Trochu jsem mel obavy z predstavitele Mickeyho Hallera, ale nakonec se ukazaly jako liche. Manuel Garcia - Rulfo byl vybornej i kdyz v knihach jsem si Hallera predstavoval trochu jinak. Vyhrady bych mel k adaptaci na dnesni podivnou dobu, ale bez toho dneska holt nenatocite ani home video. Tesim se na pokracovani, Connelly je kral! ()

Vajonek

Předlohu jsem nečetla, pouze jsem viděla před pár lety filmovou verzi (a ta se mi tehdy líbila). Seriálový Advokát obsahuje z mého pohledu hodně zjednodušení (po roce mimo obor přijdu, ani nevím, koho zastupuji, ale trochu se usměju, pronesu něco hrozně chytrého, druhou stranu naproti tomu nenapadne říci vůbec nic, případ jsem vyhrál...), klišé (hlavní postava, u níž se kladné a záporné vlastnosti mixují dohromady přesně akorát na to, aby mohla být divákovi sympatická a působila zajímavě; trochu toho sentimentu v podobě odkazů na otce nebo pomoci mladé holce, která trochu sešla z cesty a náhodou má hodně podobné problémy jako hlavní hrdina; milá ženská, která umí všechno zařídit a drsňák s dobrým srdcem v rolích nejbližších spolupracovníků; dospívající dcera dobře "využitelná" na hluboké promluvy o smyslu obhájcovství a exmanželka, kterou hlavní hrdina stále tak trochu miluje; zásadní rozhovory nad kusem žvance z fastfoodu atp.). Některé události či jejich rozuzlení v Advokátovi dokážete také docela dobře odhalit o pár scén (nebo i dílů) předem a také si říkáte, že by seriál klidně mohl mít o několik epizod méně, že je trochu roztahaný. Ale i přes to všechno, co jsem napsala (nebo možná právě proto), jsem se na Mickeyho a spol. podívala ráda. Ono to vše do sebe nějak pěkně zapadlo a zafungovalo, takže ač jsem nezažívala nějaké velké aha momenty, nebyla v nějakém větším napětí a ty "jistoty", na kterých je to do značné míry celé vystavěné, vědomě odhalovala, nevadilo mi to, bylo mi s tím seriálem příjemně a bavila jsem se u něj. Klidně bych se podívala na další řadu. 70 %. ()

Stranger Things znovu trhají rekordy

Stranger Things znovu trhají rekordy

01.06.2022

Po dlouhé pauze, zapříčiněné mimo jiné také pandemií covidu, se seriálový hit Stranger Things vrátil na Netflix. A to rovnou ve velkém stylu. Čtvrtá série, která byla rozdělena na dvě části, přičemž… (viac)