Dalgliesh

Dráma / Krimi / Mysteriózny
Veľká Británia, (2021–2024), 13 h 47 min (Minutáž: 45–46 min)

Predloha:

P. D. James (kniha)

Bertie Carvel, Jeremy Irvine, Natasha Little, Siobhán Cullen, Mirren Mack, Paul Mallon, Patrick Regis, Fra Fee, David Pearse, Kieran O'Reilly, Alyth Ross (viac)

Tento kriminální seriál, který začíná v Anglii 70. let 20. století, je vyprávěn z pohledu jedinečného a tajemného detektiva spisovatelky P. D. Jamesové a sleduje Dalglieshovu kariéru až do současnosti, kdy řeší neobvyklé vraždy a odhaluje pohřbená tajemství. V prvním díle se mladé ženy z Nightingale House učí ošetřovat a utěšovat nemocné. Když je jedna ze studentek brutálně zavražděna, je na Adamu Dalglieshovi, aby odhalil vraha, který se rozhodl předepsat vraždu jako lék na všechny neduhy. Druhý díl se odehrává na dorsetském pobřeží a je temným vyšetřováním v podivném domově pro postižené, kde komunita pečovatelů není tak starostlivá, jak se tváří. V závěrečném díle leží v kaluži krve u kostela svatého Matouše v Paddingtonu dva muži. Jeden z nich je důchodce bez domova, druhý ministr britské koruny. Dalgliesh musí proniknout pod ošklivá a nebezpečná rodinná tajemství, aby jejich vraha předal spravedlnosti. (Viasat)

papilon395

Tak se slavné detektivky P. D. Jamesové dočkaly téměř po 40 letech nového britského zpracování. Předlohy jsou skvělé a zpracování je solidní, takže spokojenost. Neodpustím si ale nostalgickou vzpomínku. Roy Marsden s dabingem Pavla Soukupa je nezapomenutelný. Toho současný představitel spolu s Janem Šťastným nemají šanci překonat. A taky si dodnes pamatuju violoncellovou linku, která původní řadu provázena. ()

Vltaava

Detektivky P. D. Jamesové jsou mé oblíbené hlavně kvůli postavě detektiva Dalglieshe.  První televizní zpracování zdaleka nedosahuje knižní úrovně, jak to tak bývá, ale zachraňoval to Roy Marsden jako Dalgliesh. Tady to nezachraňuje nikdo.  I když Bertie Carvel není tak hrozný, jak by se bylo možno bát. Ale je to tak nějak utahané, nemá to žádný odpich. Ty změny oproti knize mě nevyhovují. Tři hvězdičky kvůli anglickým reáliím a anglické atmosféře. ()

filmmovier

Britská tvorba je mi velmi blízká, a tak vím, že Angličané o své národní klenoty při převádění na plátno či obrazovky pečují výborně, ale v době, kdy je adaptace sprosté slovo, je to prostě příjemné. Při sledování nádherných exteriérů a interiérů se můžete kochat také parádní kamerou a zručnou režií od převážně zcela neznámých, ale zato poměrně zkušených lidí. Herecké obsazení se taktéž vydařilo, Roy Marsden je sice v roli Dalglieshe naprosto nepřekonatelný, ale Bertie Carvel je velmi příjemná volba. Takhle dobrá a poctivá detektivka tu už pěkných pár let nebyla. Všechno si tady krásně sedlo, a proto bych z případného pokračování měl opravdu velkou radost. Předlohového materiálu je navíc v zásobě více než dost, a proto by byla zatracená škoda ho nevyužít, určitě bych ale uvítal delší stopáž, ne asi úplně o délce šestidílných marsdenovek, možná by stačila stopáž o délce celé hodiny, nebo naopak děj natáhnout do celé další epizody. Takhle jak to je, to samozřejmě není nutně špatné, ale to závěrečné odhalení prostě vždycky tak nějak vyplyne samo od sebe a určitě by stálo za to, dát vyšetřování větší prostor. 8,5/10. ()

subic

P. D. James a šéfinspektor Adam Dalgliesh je taková sázka na jistotu. Akorát Bertie Carvel prostě není Roy Marsden a musel jsem si na něj zvykat, navíc ho tu navlíkli a učesali, jak kdyby byl z padesátek a ne sedmdesátek a osmdesátek. Dali mu na ježdění velmi cenný zelený Jaguar E-type. A celé je to vizuálně velmi vyladěné. ()

dew

Spíše za 2,5 . Úplně špatné to nebylo, líbila se mi kamera a místy zachycení  atmosféry. Vadil mi nehodící se multikulturní casting a některé vyloženě  nudné herecký výkony. Carvel dost nezajímavý. Celkově  absolutně nesrovnatelné s původními  verzemi kriminálních příběhů,  ve kterých nebylo hluchých míst a malých rolí. A hlavně Roy Marsden byl pro roli Dalglieshe stvořený. ()