Neurotický hollywoodský scénárista Steve je zasažen na nejcitlivějším místě. Vedení studia, které tak respektovalo jeho scénáře je s nimi najednou nespokojeno a dá mu najevo, že o jeho práci už nestojí. To přece nemůže být konec nápadů a kariéry! Steve potřebuje nějakou útěchu a tu najde u svého úspěšného přítele Jacka, který má skvělou radu. Všichni slavní a úspěšní z Hollywoodu přece vědí, kde hledat Inspiraci.Seznámí Steva se Sarah novodobou Múzou, krásnou, ale rozmarnou a velmi, velmi drahou dámou. Steve strašně chce, aby se všechno vrátilo do starých kolejí a nápady se jen hrnuly, ale spolupráce s Múzou je náročná na čas i na peníze. Stane se doma podezřelým a musí manželku zasvětit do svého tajného problému (oficiálny text distribútora)

Tonula

MÚZA je milý a zábavný film, který pobaví, pokud nejste škarohlídi nebo zrovna nemáte extrémně špatnou náladu. Bohužel je film dost podhodnocený (myslím, že nezaslouženě), zřejmě dnešní publikum potřebuje více akce (nebo jak doporučují Stevovi - více šťávy). Ve filmu se objeví celá řada známých jmen a někteří z nich zahrají sami sebe (příjemně překvapili třeba Scorsese, Cameron...) a tak trochu si udělají legraci z Hollywoodu i sebe samých. Střídají se u dveří rozmarné můzy Sarah (Sharon Stone) jeden za druhým a nosí jí drahé dárky. Sarah jim za přízeň, kterou jí projevují, předává inspirativní nápady, které potom slaví ve filmovém prostředí úspěchy. Je to vlastně pohádka o filmu a lidech okolo něj. A nejen o tom - Stevovu manželku Lauru (Andie MacDowell) přivede Sarah k podnikatelskému úspěchu a její koláčky jsou prodejním hitem, které nadchnou nejen Hollywood. Jako správná pohádka má i tento příběh šťastný konec, i když nezazvonil zvonec. 80% ()

Figu

Klasickej filmovej obyčej. Kdyby byl filmek Múza hudební žánr, přirovnal bych ho k takovýmu klidnýmu popíku. Ani bych netvrdil, že je to tolik komedie, jako prostě filmek pohoda lážo plážo, výbornej k rannímu kafíčku a ještě k z poloviny zalepenýmu zraku... Jinak Sharon byla tenkrát kus a tyhle role jí šli k tělu! Za ní a taky za celebrity nabraný cestou kolem (Bridges, Scorsese) za trojcnu. 60% ()

Orlau32

Moc jsem si od toho filmu slibovala a moc jsem byla zklamána. Vlastně ani zklamána jako rozčarována. Dovedu si představit, kdyby byl v roli "zkrachovalého" scénaristy Walter Matthau ! To by byl koncert ! A pak že je každý nahraditelný. Není, bohužel není. Režisér Albert Brooks zahrál roli tak, jak si ji představoval, ale měl ji svěřit někomu jinému. Zbylé 3 hvězdy jmenovitě Sharon Stone, Andie MacDowell a Jeff Bridges to při sebelepší vůli nemohli vytrhnout ! Film postrádal vtip, monology a komediální situace - (když si film dal do loga "komedie"). Vydržíte u toho jenom proto, že stále čekáte, že se konečně něčemu zasmějete - zbytečně trpíte 94 minut jalovou představou, že se budete bavit . ()

Bebacek

4,5. "Domluv mi schůzku ze Stevenem Spielbergem! Ten to natočí! Jsem si jistej! --- Ten nebude mít čas.--- Pro mě si ho udělá. Jsme kamarádi! Před pětadvaceti lety jsem ho pozval na sushi!" Úžasně cynická hlavní postava, co ironicky glosuje všechno kolem (vrcholem je dialog s mimózním Italoameričanem v restauraci) + intertextové žertíky s Cameronem a Scorsesem, které mě dostaly do kolen + nadhled a radost dělat si legraci sám ze sebe. Paráda. Dlouho jsem se tak u komedie nepobavila. Na CSFD silně podhodnoceno. ()

cinema_cz

Brooks by při psaní scénáře evidentně nějakou vlastní Múzu potřeboval. Určitě by mu řekla, že dobrý film potřebuje víc než jen jeden zajímavý nápad a že když už s diváky rozehraje nějakou partii, musí ji v závěru dotáhnout do konce a ne jen zbaběle sáhnout po první pointě, která jej napadne. 40 % (Ci 05/2000, str. 104) ()

• Natáčení filmu probíhalo v Kalifornii. (Terva)