Písečná monstra

• USA Planet Dune

Na pouštní planetě Duna se nákladní vesmírná loď IMC5 chystá na cestu zpět na základnu, když se náhle objevuje obrovský žravý červ, který bez milosti sežere dva členy posádky. Ostatní se v hrůze rozprchnou, aby zachránili holé životy. Mezitím na základně Záchranné jednotky vesmírných sil pro mezihvězdné operace poručík Astrid Youngová opakovaně poruší pravidla, když i přes zákaz zachrání kosmonauta Ruské federace v ohrožení života z orbitální stanice. Jako trest musí Astrid s posádkou ze samých zločinců letět na tu úplně nejhorší misi – na pouštní planetu Duna, kde má vyzvednout z povrchu havarovanou nákladní loď. Nesourodá posádka, která má celou výpravu za trest, nyní musí v lodi, v nepříliš dobrém technickém stavu, zajet pro kolegy. Pravdou je, že velení jde především o loď, ne o posádku, ale Astrid zajímají hlavně lidé. To ji také opakovaně dostává do problémů. Po přistání na pouštní planetě se zdá, že mise bude hotová dílem okamžiku. Jenže nákladní loď je prázdná a noví návštěvníci rozhodně nenechají v klidu místního obrovského červa. A to ještě netuší, že tu zdaleka není sám. Podaří sem jim najít členy původní posádky, kteří možná zůstali naživu? A přežijí misi oni sami? (TV Prima)

Pan.Antonin

Další z řady mockbusterů, neboli laciných napodobenin velkých filmů s podobným názvem a plakátem, cílící asi na zmatenější diváky, které si je omylem pustí, plus na ty blázny, které se na podobné šílenosti dívají záměrně. "Vzniká Duna a ti píseční červové vypadají zajímavě," řekli si hlavouni studia Asylum, "co kdybychom s nimi natočili monstrbiják?" Daly se hlavy dohromady, za kameru se posadilo režisérské duo Campbell-Klein (Shark Side of the Moon), scénář napsalo duo Roche-Pritchard (Methgator), za kameru usedl Marcus Friedlander (Jurská vzpoura: Dinokalypsa) a o střih se zasloužil Rob Pallatina (Útok dvojhlavého žraloka), zřejmě slušnej oddíl. Tak on to není vyloženě špatný nápad, přeci jen na obřích červech stojí série Chvění, a v Mongolsku existuje legenda o gigantickém Olgoji Chorchojovi, takže jsem neváhal a když jsem viděl, že to vysílá TV Prima s "etičtějším" názvem Písečná monstra, tak jsem to zkusil. A tak tu imperátorskou politiku nahradili americko-ruské vesmírné vztahy a vojenská mašinérie a sledujeme tu příběh o pilotce-potížistce, která místo vyhazovu dostane za trest záchrannou misi a dostane se na písečnou planetu s červíky. Scénář stojí samozřejmě za prd, avšak bohužel hlavní parta hereček nebyla ani sympatická, ani herecky nadaná, a tak hodnotím pouze někde na pomezí jedné a dvou hvězdiček. P.S. Hlavní hrdinka ve filmu pije domácí pálenku, zajímalo by mne, kolik pálenky musel vypít štáb během produkce a scénáristi během tvorby scénáře. ()

rublik05 odpad!

Přiznávám se, že si na těchto kravinách z produkce společnosti Asylum začínám vcelku ujíždět, je to pro mě taková určitá forma očistce, kdy si po pravidelném zhruba hodinu a půl trvajícím intenzivním mučení připadám jako zcela nový člověk, připravený překonat i ty nenáročnější nástrahy života. V tomto ohledu je Asylum opravdu výjimečná společnost, jejíž filmy dokáží s divákem hotové zázraky. Písečná monstra jsou přesně tenhle typ filmu. Od začátku je to jeden velký hellfest, ostatně jak se tak nějak dalo již předem očekávat. Velmi trapná, až vyloženě urážlivá variace na výbornou Dunu, u které je zázrak, že má vůbec těch 15 %. Dinosauři a podobné blbosti bývají občas alespoň trochu vtipné, tohle vážně míněné akční sci-fi může sloužit jen a pouze jako názorná ukázka toho, jak se to v žádném případě nemá dělat. 0/10. ()

Adramelech odpad!

Hodně slabé sci-fi, kde je špatně skoro všechno, jak zde již upozornili jiní uživatelé. Mně byla sympatická ta americká kosmonautka, která si občas lokla z placatice whisky, a ne jen tak ledajaké whisky, nýbrž destilátu, který pálila ještě její babička za prohibice. Chápu ji, já bych do vesmíru bez zásoby whisky také neletěl. Kosmonauté přistanou na planetě Duna, kde žije obrovský písečný červ, který má velkou tlamu plnou špičatých zubů a žere kosmonauty. Vypadá jako hodně přerostlý olgoj chorchoj. Výhodou planety je snad jenom to, že je tam kyslíkatá atmosféra a docela teplo, takže tam ženské mohou běhat pěkně v tričkách. Není divu, že je červ pronásleduje až do rakety, kde ze zoufalství protahuje trysky. – Snažil jsem se na ten film podívat z lepší stránky, ale ať koukám, jak koukám, pořád mi vychází, že je to odpad. ()

Ryuuhei odpad!

Ne, prostě nemůžu téhle zhovadělosti udělit byť jedinou hvězdu. Ani za efekty, které si vzhledem k dnešní době může alespoň na nějaké malé úrovni dovolit i studio, jako je The Asylum. Zde se rozhodlo parazitovat na Duně a uzmout si z ní i název ikonické planety. Ale tam téměř veškerá podobnost končí. Většinu filmů se jen kecá a mele o ničem. Dialogy jsou táhlé, extrémně hloupé a děj se posouvá jen malými krůčky. Hrdinka nesympatická jako prase, zbytek osazenstva plochý jako povrch oné planety a sem tam jsem měl pocit, že sleduju spíš parodii - konkrétně ve chvíli, kdy se dva týpci dohadovali, jak se dostanou z jeskyně. Červi byli stejně patetičtí jako zbytek - ze začátku se jevili jako nebezpečné bytosti, pak se ale ukázalo, že stačí jen zásah elektrickým proudem a z takového červa bude v mžiku špekáček. Pobavila mě akorát scéna, kde došlo na jízdě na červovi - to jsem tu upřímně nečekal a byla to taková jediná světlá chvilka celého snímku. Jinak neměl absolutně žádnou úroveň. Jsem radši, když se The Asylum alespoň pokouší o parodii, nebo o naprosté převrácení žánru a udělání něčeho, na co si velká studia netroufnou. Tady nefigurovalo nic z toho. Prostě jen klasický, nevkusný parazit. ()

tavvva odpad!

Ufff :] Kdejaké ochotnické divadlo by asi dopadlo lépe, než toto :) Hlavní hrdinka se tvářila celou dobu příliš důležitě a filmu asi ublížilo nejvíce právě to, že se postavy snažily o hraní. Místy se o to nesnažily a tam to aspoň vypadalo trochu jako povedený dokumentární film :) Grafika byla místy super (záběry vesmírné techniky) a místy úplně ubohá (animace červa). A to naskakování na červa bylo tak zlé, že .... ale vlastně raději nic ... koukat na to má smysl asi jen ze zájmu o to, jak může dopadnout low budget sci-fi ... ()

• Natáčelo se v Kalifornii, a to konkrétně v ateliérech Laurel Canyon Studios v Los Angeles. Scény z pouště byly nafilmovány v přírodním parku Vasquez Rocks. (fiLLthe3DD)
  • Účelem tohoto levného snímku bylo paratizovat na velkofilmu Duna (2021), ačkoli s předlohou od Franka Herberta nemá tento film společného absolutně nic. Kuriozitou však je, že herečka Sean Young (Chase) ztvárnila Chani v první filmové adaptaci Duny z roku 1984. (fiLLthe3DD)