Na jeho počátku uprchne v Irsku z vězení psychopat Ryan Gaerity. Dostane se do USA, kde se chce pomstít Liamu McGinleymu, který byl před dvaceti lety jedním ze členů jeho teroristické skupiny, ale teď žije pod jménem Jimmy Dove v Bostonu a pokouší odčinit svou vinu prací u policejního pyrotechnického oddílu. Právě se rozhodl požádat o ruku svou milenku Kate, kterou miluje, stejně jako její dcerku Lizzy, a současně odejít z aktivní služby do funkce instruktora, když Ryan poprvé udeří. Připraví nálož, která usmrtí Jimmova přítele Blanketa. Zatímco jeho kolegové spěchají k další nahlášené bombě, uvědomí si Jimmy nebezpečí, ale marně se je pokouší varovat. Ryan mu zavolá a naznačí, že jde po Kate a Lizzy. Jimmy je okamžitě odveze do bezpečí a vyšetřovatelům prozradí všechno, co o atentátníkovi ví. Pomlčí však o jejich vztahu. Další obětí pumového atentátu se má stát černoch Anthony, nováček v pyrotechnické jednotce, ale Jimmymu se podaří komplikovanou bombu zneškodnit. Zjistí, kde se terorista ukrývá, ale než stačí cokoli podniknout, stane se další obětí šíleného teroristy starý policista Max. Rozzlobený Jimmy spěchá do Ryanovy skrýše, kde se s psychopatem popere. Těsně před smrtí Ryan Jimmovi prozradí, že další obětí se za krátko stane Kate i s Lizzy. (oficiálny text distribútora)

tron

Ak človek nečaká veľa... Stephen Hopkins nakrútil podstatne vydarenejšie filmy, ale ani ZDESENIE nie je najhoršie, najmä ak ho porovnáme s iným výbušným trilerom, matnou EXPLÓZIOU s Pierceom Brosnanom. Napínavá réžia, atraktívny vzhľad, kvalitné technické spracovanie a zaujímavé herecké obsadenie (Jonesovi seknú skôr kladné úlohy, ale Jeff Bridges je frajer, bizarnosťou potom je, že jeho otca si zahral jeho skutočný otec, prevažne komik Lloyd Bridges), sa starajú o to, že by ste výsledok nemali pokladať za stratu času. ()

kingik

Zděšení má jednu velkou výhodu v tom, že nenudí a má celkem dynamické tempo. Scénář není úplně špatný, hlavně výroba trhavin v detailních záběrech má něco do sebe. Herci silně přehrávají. Zatímco Jeff Bridges ještě působí normálně, oproti němu Tommy Lee Jones svého šílence hraje až na hranici sebe parodie, a tak vás jeho výkon i pobaví. V tomto filmu se pořád něco děje, ale snaha o překvapení vázne. 60% ()

agentmiky

Tento film se mi velmi těžko hodnotí. Na jednu stranu ten feel devadesátek jsem si užíval plnými doušky, střet hereckých es z nejvybranější smetánky taktéž nebyl k zahození a došlo i na kvalitní praktické efekty plné výbuchů. Jenže na druhou stranu mě příběh neoslovil, zápletka vypadala dost naivně a konec podle mě autoři pěkně odflákli, což považuji za obrovskou škodu. Po herecké stránce si divák absolutně nemůže stěžovat, herci předvedli úctyhodné výkony (neberu to jako nějaké překvapení, holt taková jména jsou zárukou kvality). Tommy Lee Jones podle mě malinko nechal ve stínu svého hereckého kolegu, jeho role šíleného Ira s tendencí nechávat všechno vybuchovat mu sedla jednoduše parádně. Proto mě nakrkl ten konec, kdy jeho pobyt na plátně utnuli zničehonic, to se takovému formátu nedělá. Akce obstojná, výbuchy stály za to. I když ale musím dodat, že pár přebíhání před explozí a ohněm zdigitalizovali a ve výsledku to spíše napáchalo neplechu než užitek. Viděl jsem stokrát lepší filmy. Za mě dávám 57 % ()

iXtr3m3

Herecký súboj dvoch veľkých hereckých mien v danej dobe hodne využívanom prostredí výbušnín, pyrotechnikov a pod. Určite ďaleko lepšie ako Brosnanov Live Wire. Skvelý soundtrack s pár hitovkami legiend z U2 to navyše ešte viac podtrhuje. Na druhej strane, je to ľahko zabudnuteľný film, ktorý nemá niečo, čo by ho robilo zapamätaniahodným. Ale pozretie určite neuľutujete. Dramatické aj napínavé je to fajn, niektoré momenty boli doslova skvelé, ako napr. "macro" zábery na určité akcie napr. zapojenie telefónnej šnúry do zástrčky atď. Za mňa 70-75%, takže lepšie 3 hviezdy. ()

Ydrosten

Takový film jako je Zděšení , by byl normálně na 3 - 4 hvězdy ( podle momentální nálady ) ale tady tomu kousku vyšvihnu 5 plných. Je to hlavně kvůli tomu že jen díky tomuto filmu jsem začal poslouchat Irské velikány U2. Soundtrack mě zaujal a od té doby kdykoliv sliším jakoukoliv píseň od U2 , tak si vzpomenu na tento film. A za to mu patří velké DĚKUJI. ()

• V románu "Prince of Thieves", který napsal Chuck Hogan, je tento snímek zmíněný jako "nejhorší film všech dob" (Terva)
  • Natáčení filmu probíhalo od 23. srpna do 24. listopadu 1993. (GASTON73)
  • Vrcholná exploze lodi byla tak silná, že během natáčení rozbila 8 000 oken ve východním Bostonu. (GASTON73)