Reklama

Reklama

Očista

  • angličtina Ordeal
Trailer
Dokumentárny
Slovensko / Česko, 2021, 75 min

Je tu spravodlivosť naozaj pre všetkých? Procesy, ktoré spustila smrť Jána Kuciaka a jeho snúbenice, viedli k mnohým odhaleniam zlyhávania inštitúcií, ale zároveň priniesli Slovensku aj nádej na zlepšenie. Film Očista sleduje zblízka príbeh snahy o očistu justície a započatie jej reformy, ktorá by mala viesť k naplneniu spravodlivosti. Korupcia v justícii nie je len abstraktný pojem, tretia moc môže spôsobiť aj ničenie ľudských životov, šikanu alebo obrovské majetkové transfery. Film reflektuje dva výnimočné prípady konfrontácie s justíciou. Sleduje časozberný prípad obyčajnej ženy, ktorá je žalovaná o 300.000 eur za to, že údajne poškodila dobré meno privatizéra fabriky, v ktorej robila celý život. V druhom prípade bol diabolskou hrou odstavený najvyššie postavený Slovák v NATO. A to všetko po rokoch, keď väčšina sudcov o problémoch v justícii mlčala a mnohí sa aj podieľali na jej zlyhávaní. Zmena politických pomerov priniesla nádej na zlepšenie a očistu justície. No nič nie je čiernobiele a dráma zápasu nie je vopred rozhodnutá... (Filmtopia)

(viac)

Videá (1)

Trailer

Recenzie (4)

Amalberga 

všetky recenzie užívateľa

Hlas narátorky byl dost nepříjemný a kazil celkový dojem. Jinak už chápu, proč Slováci hojně exodují do Česka, taky bych šla. Kam se hrabe covidová šaráda s ministry zdravnotnictví nebo Zemanovy kreativní výklady ústavy. I když, co já vím. Třeba česká justice je podobně prožraná a je jen otázkou času, kdy podobná věc vybublá na povrch. ()

Anderton 

všetky recenzie užívateľa

Piussi sa rozhodla dokument primárne venovaný operácii Očista našej súčasnej vlády venovať dvom prípadom, na ktorých sa skvele dajú znázorniť všetky klady a zápory tejto akcie. Začíname samozrejme hlbšie v minulosti, ale končíme v prítomnosti, ktorá nie je ani zďaleka tak ružová, ako nám sľubovala istá politická strana. A Piussi sa tento zámer z väčšej časti vydaril, i keď sa môžeme pýtať, či by nestačil iba prípad jeden, prípadne či vôbec nejaký. Alebo či by nestačil iba samotný prípad. Ale ono to funguje, tak načo zbytočne fabulovať. Spočiatku sa možno zdá, že režisérka bude Matoviča obhajovať, okolnosti a jej skúsenosti a profesionalita jej v tom ale bránia. Máme tu tak ďalší vydarený dokument vyzretej dokumentaristky, ktorý by si, podobne ako Ukradnutý štát, zaslúžil o pár rokov aj pokračovanie. ()

Vajonek 

všetky recenzie užívateľa

Poměrně zajímavá sonda do slovenské justice s poukazem na některé kriminální kauzy, které v poslední době hýbaly společností (o fekálním fantomovi jsem tedy doposud neměla tucha :D). Místy s nadějeplným, místy naopak s beznadějným výhledem do budoucna. Dokázala bych si představit příjemnější hlasový doprovod. ()

Galéria (14)

Súvisiace novinky

Pětadvacátá Ji.hlava se vrací do kina!

Pětadvacátá Ji.hlava se vrací do kina!

22.10.2021

Přípravy na jubilejní 25. Ji.hlavu jsou v plném proudu! Nabitý program nabídne režijní debut herečky Charlotte Gainsbourg, příběh popularizátora LSD Timothyho Learyho nebo filmový portrét posledního…

Reklama

Reklama