Zakázaný pomeranč

• Španielsko La naranja prohibida (viac)
všetky plagáty

Radiq

Dokument zcela jistě těží z popularity nepochybně/nezpochybnitelně kultovního Mechanického pomeranče a protože ho populuji i já, nechal jsem se zlákat. Co nám to dalo? Informace o kulturním a politickém pozadí ve Španělsku v době, kdy se to tam nesmělo promítat. Mluví tam o tom různí lidé, kteří možná jsou nějaké španělské osobnosti, ale nevím jaké. Většinou jsou staří a různě škaredí - samej ksicht nebo ksichtka a mezi nima vyniká jeden obzvlášť šilhavej, prostě pamětníci doby. Malcolm McDowell jako vypravěč sice taky přihodí nějakou tu informaci do placu, ale jinak je to samá película sem, película tam. Já si z toho vzal to, že všichni byli a jsou z toho ultraviolence zbytečně moc šokovaní. Já když to viděl poprvé, spíš mě to pobavilo a nadchlo tou stylizací a vším, ale rozhodně mě to nijak neznepokojovalo. Myslím, že není dobrou vizitkou, že nejlepší částí tohoto dokumentu jsou scény z komentovaného filmu. ()

• Když tvůrci hovoří o tom, že na filmový festival ve Valladolid získali i filmy zpoza Železné opony, je na dobových záběrech vidět plakát ke snímku Markéta Lazarová (1967). (p3tris)