Niekto klope na dvere

• Česko Někdo klepe na dveře (viac)

Rodinná dovolenka na chate uprostred lesa, ďaleko od akejkoľvek civilizácie, začala dobre, až do momentu, kedy sa na prahu domu objavia ,,oni štyria“,. Vyzerajú ako členovia šialenej náboženskej sekty, ktorí sa snažia úbohým dovolenkárom vysvetliť, že svet, tak ako ho poznajú, sa skončí, ak ho nezachránia. V skutočnosti od nich nežiadajú nič zložité. Stačí, ak spomedzi seba vyberú jedného dobrovoľníka, ktorý sa obetuje pre spásu planéty. Znie to bláznivo, však? A keď k tomu pridáte skutočnosť, že štyria zvestovatelia sa správajú ako úplní blázni, ktorí sa okrem argumentov sem-tam uchýlia aj k násiliu, keď živo vykresľujú najrôznejšie apokalyptické vízie, je jasné, že každý, kto im uverí, musí byť rovnako bláznivý ako oni. No hoci spočiatku v členoch terorizovanej rodiny nie je ani semienko pochybností, udalosti postupne naberú taký spád, že otázka “Čo ak je to pravda?” je čoraz aktuálnejšia. Nájdu silu zvládnuť nemožné? Pokúsia sa oklamať osud? Alebo sa už aj z nich stávajú šialenci, ako samozvaní jazdci apokalypsy? Z týchto otázok behá mráz po chrbte. A pripravte sa na to, že z odpovedí vám bude ešte mrazivejšie. (CinemArt SK)

Necrotongue

M. Night Shyamalan mě téměř unudil k smrti svým snímkem Old, takže jsem šel do jeho dalšího pokusu s nemalými obavami. Ale ukázalo se, že jsem se bál tentokrát zbytečně, jelikož jsem se u filmu, v němž se dva tatínkové pokoušeli zničit lidstvo tak intenzivně, že neměli čas ani na různé nehygienické záležitosti, docela slušně bavil. Od prvního záběru na empatického učitele s obří hlavou a za ní nezaostávajícími zbylými tělesnými partiemi jsem se začal tiše pochechtávat a vydrželo mi to i přes následné zneklidňující dění. Samotného mě překvapilo, že mě tentokrát nevytočil ani povinný tribut novým pořádkům, takže mi nevadil taťka Andrew, ani taťka Eric a nejzvláštnějším se mi zdál být fakt, že se mi velice líbila Kristen Cui v roli Wen. Nesmírně jsem se bavil ve chvíli, kdy Leonardův tým začal vysvětlovat, že nejsou žádní magoři; vím jistě, že bych po takovém vysvětlení sáhl po brokovnici:-) No, nebyl to žádný nezapomenutelný majstrštyk, ale jako jednoduchá zábava to na mě zafungovalo náramně a obrovskou zásluhu na tom má Dave Bautista, který sice není nejlepším hercem, každopádně je ale nepřehlédnutelnou (a zábavnou) figurou. / Poučení: Pokud budeš někdy stát před možností zachránit celé lidstvo, nerozhoduj se hned. Nejdřív se důkladně zamysli nad tím, co všechno zachraňuješ... ()

kingik

Proslulý režisér M. Night Shyamalan se rozhodl razantně snížit náklady pro svůj film. V pohodě mu pro místo dění postačila lesní chata, do níž soustředil sedm protagonistů - homosexuální manželský pár (Ben Aldridge, Jonathan Groff), co má v péči šikmookou osmiletou holčičku (Kristen Cui), a kvarteto cizinců (Dave Bautista, Rupert Grint, Abby Quinn, Nikki Amuka-Bird), kteří nebyli na jejich dovolenkový pobyt zváni. Ti jim totiž přinesli nemilou zprávu o blížícím se konci světa. A apokalypsa může být odvrácena jedině v tom případě, že se jeden ze čtyřprocentní rodiny rozhodne obětovat. A pochopitelně se jejich setkání neobejde bez konfliktních situací, psychického vypětí a různých šachů s postavami, jejichž počet začne postupně řídnout. V televizi se objeví zprávy o přírodních i kybernetických katastrofách, které přicházejí z různých koutů světa. Kdoví kde mistr poměrně originálních filmů narazil na literární předlohu, z níž čerpal svůj námět pro mix hororového home invasion, katastrofického filmu a převážně psychologicky laděné podívané se silně mysteriózním povlakem, kde převažuje dialogová část nad tou akční. A kupodivu to vůbec není ani na okamžik nuda. Věrný divák Shyamalanovy tvorby se vždy těší na nějaký jeho pravidelně užívaný tvůrčí prvek. Nejčastěji to bývají vytříbené pointy, popřípadě zvraty, které jsou dovedným vyvrcholením jeho vyprávění. V tomto případě se omezil jen na na jakési liknavé vysvětlení předchozího dějství, které tedy nelze spolehlivě považovat za typickou pointu v jeho stylu. Dave Bautista, který je největší hvězdou filmu, odvádí spolu s ostatními účastníky spolehlivý herecký výkon. Dialogové části obsahují poměrně hutné špalky textu, vždy ale po nich přijde něco napínavého a zajímavě koncipovaného. Chatka uprostřed lesů a zaparkovaný automobil zdařile navozují odlehlost prostředí. Pro představu nastalé apokalypsy je prostředníkem televize v chatce, která vysílá záběry probíhajících katastrof. Dalším zajímavým prvkem je to, že divák povětšinu filmu docela tápe, na čí stranu se má přiklonit. Cizinci působí, že uprchli buď z psychiatrické léčebny, nebo jsou to náboženští fanatici, homosexuální pár upřednostňuje racionální myšlení, i když pokaždé tomu také tak rozhodně není. Režisér dbal i na technickou preciznost, takže kamera, akční vsuvky a střihová skladba je kvalitně odvedena. Zajímavě vystavěný film v tak trochu divadelním hávu je ideálním příspěvkem pro příznivce mysteriózních filmů. 8/10 ()

Fr

„AŤ UŽ SVĚT SKONČÍ, NEBO NE, JE V RUKÁCH VÁS TŘECH!…“  Další film, ve kterým s váma Shy bude hrát hru „na čuráka“. Tentokrát to má solidní psychologickej rozměr, ale jak je u něj teďka zvykem, šílenství (divákovo) se nedostaví. Knižní předloha by mohla bejt zajímavá, tak mě napadá, jak by to dopadlo v režii někoho jinýho…Zpracováním je to takovej „Pozemšťan“, takže vykecávací divadlo, tady s trochou násilí. Místy fajn, ale jako celek průměr.     /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Knihu „The Cabin at the End of the World“, kterou v roce 2018 napsal Paul G. Tremblay, neznám. 2.) Napadlo mě, jak asi vypadaj čtyři jezdci apokalypsy.  ///  Thx za titule „saurix“.                 PŘÍBĚH  ****  HUMOR  ne  AKCE  ne  NAPĚTÍ  ** ()

darkrobyk

Psychologické drama, podobenství, alegorie našeho světa. Zneklidňující příběh o konfliktu, kdy divák zpočátku stále neví, na čí straně je pravda. Vtrhla k rodině do srubu u jezera skupina pomatenců, nebo snad dokonce těch, co jim vadí jiná sexuální orientace? A nebo snad vize, které je údajně spojily, předpovídají blízkou budoucnost - zkázu lidstva? Zjevení Janovo je oblíbeným motivem v umění, zde se navíc přidává motiv obětování pro druhé tak, jako to učinil Kristus. Jenže odpustit a obětovat se pro ty, co jsou proti mně....to není nic jednoduchého. A o čem tedy celý film je? Přeci o lásce. Jsem rád, že brutální vraždy zůstaly mimo kameru, protože gore v tomhle filmu být opravdu nemusí. Mám pocit, že by ho posunulo do jiné, lacinější roviny. Pokud máte tradiční rodinu, pak v nejhorším se asi obětuje otec, aby se matka postarala o dceru. Jenže co když jsou otcové dva a matka chybí? Kromě výborné kamery musím pochválit naprosto skvělý soundtrack, který však vyzní jen a pouze v kině. Využití klasických dechových a smyčcových nástrojů vytvořilo vskutku mysteriózní hudbu, již si lze vychutnat až do konce titulků. Rozumím ale tomu, že film osloví spíše menšinu. A komu se nelíbil už předchozí Čas, asi by měl vynechat i tenhle snímek. ()

POMO

Pověrčivému vyznavači tradičních hodnot Shyamalanovi došli nápady na pointy, tak se alespoň vyjadřuje ke složitějším sociálním tématům. Konkrétně k adopci rodičema stejného pohlaví. Dramaturgický záměr s divákem je tu jasný, jenomže aby fungoval, museli bychom silně prožívat závažnost home invasion situace (která je žánrově zábavná, ale nejde ji brát vážně) a nevěřit teorii útočníků (k čemu nemáme důvod, protože v tak bizarní konstelaci postav a navíc u Shyamalana je možné všechno). ()

M. Night Shyamalan zažívá malý comeback

M. Night Shyamalan zažívá malý comeback

20.02.2023

Jakkoli to po tragické sérii ještě tragičtějších filmů Stalo se (2008), Poslední vládce větru (2010) a Po zániku Země (2013) nevypadalo, známý režisér M. Night Shyamalan (Šestý smysl, Vyvolený) přece… (viac)