Chainsaw Man

• Japonsko Chensoman (viac)
Japonsko, 2022, 4 h 49 min (Minutáž: 24–25 min)

Predloha:

Tacuki Fudžimoto (komiks)

Scenár:

Hiroši Seko

Kamera:

Teppei Itó

Hudba:

Kensuke Ušio

Toja Kikunosuke, Tomori Kusunoki, Šógo Sakata, Ai Fairouz, Šiori Izawa, Marija Ise, Karin Takahaši, Taku Jaširo, Kendžiró Cuda, Maaja Učida, Nacuki Hanae (viac)

Japonsko. Lidstvo žije v neustálém ohrožení ďábly/démony, kteří ztělesňují lidský strach. Čím větší je strach, tím silnější je ďábel. Proti tomuto všeobecnému ohrožení bojují „lovci ďáblů“ – jak ti posvěceni vládou, tak i další na volné noze. Denji je teenager, který nesní po ničem jiném, než po normálním životě, ve kterém bude mít dostatek jídla, hezký domov a nakonec snad i přítelkyni. Jeho největšími tužbami je jednou jíst i něco jiného, než suchý chleba, a dívčí objetí. Místo toho musí žít na úplném okraji společnosti v rozpadající se chajdě a splácet obrovský dluh po otci, kvůli němuž mu Yakuza hrozí smrtí. Když jednou náhodou narazí na malého, překvapivě roztomilého a zraněného ďábla Pochitu a pomůže mu k zotavení tím, že mu nabídne svou krev, začnou spolu pro zmíněné gangstery lovit další ďábly, kteří sužují japonský venkov. Yakuza má však s ulovenými monstry vlastní plány a Denji i Pochita se brzy stanou postradatelnými. (TheDarKnig)

Algernons

Chainsaw man je pro mě velké zklamání. Po veškerém tom hypu jsem čekal teda o dost více. Je to ukázkový východní příběh, kde prezentace vítězí mnohonásobně nad obsahem. Nebýt stylových postav, extrémně kvalitní animace a drsných hlášek a momentů, tak to pravděpodobně ani nedokoukám. Místy to sice pěkně pracuje se světem i postavami, ale místy se na to úplně kašle a mě to nebaví. Přitom jak svět, tak postavy mají potenciál, ale krom Denjiho a Aki tu nikdo není dostatečně výrazný a zajímavý. Aspoň mimo svoji "tajemnost". Už mě nebaví i ty nejvíc povrchní "šilený" borky, ze kterých si anime fanoušci cvrnkají a přitom je to nejvíc nudný a prázdný archetyp. Nejvíc mě asi vadí sázka na šokování, která je nudná, protože nic není vybudovaný a věci se prostě dějí. Bezcílnost děje a nízké sázky tomu taky nepomáhájí. No takto pozitivně to hodnotím s odřenýma ušima, protože prezentace, animace, soundtrack a některé momenty fungují. Ale potenciál tu byl teda mnohem větší. Chtělo to lepší uchopení. ()

hEmy_

Nemá to atmosféru. Není to epické, ani vtipné – dobře, fakt, že hlavní hrdina má místo hlavy a horních končetin motorovky, je alespoň úsměvný. Nenašel jsem zde jedinou relatable postavu (všichni jsou braindead). Snaží se to jít proti mnoha konvencím, takže se sem tam objeví nějaký nečekaný zvrat(ek), ale za jakou cenu? Mutanti a jejich schopnosti jsou celkem cool, mé šestileté já by pravděpodobně slintalo blahem. Nastíněný příběh je ale tak ubohý, že je mi úplně jedno, kam se to bude dál vyvíjet. ()

Ryuuhei

Třikrát sláva! Po ohromném sebezapření a nechuti jsem se dokopal a dokoukal tento „klenot“ až do 12. dílu, tedy konce první série. Většina to tu hodnotí jako něco úžasného, až nepředstavitelného, tak je čas se opět postavit do opozice a narovinu říct, proč si to absolutně nemyslím. Ze všeho nejvíc mi asi vadila jednodimenzionálnost postav. Štval mě jak primitivní titulní Denji, tak vymletá démonka Power. Uznám jim akorát jejich laxní přístup k věci a ignoraci založenou na tom, že dokud z něčeho budou benefitovat, stačí jim to a nějaké city, či lítost jim vůbec nic neříkají. A ne proto, že by chtěli být cíleně zlí, ale protože to je jejich přirozená nátura. Makima mi taky zvlášť nesedla, projevila se stejně až později. A když už jsem myslel, že horší to být nemůže, objevila se mezi lovci démonů extrémně otravná, ukňouraná, psychotická blbka. Nevím, co mezi nimi takový degeš pohledával. Nejkloudnější charakter, který bych si mezi tím panoptikem neochvějné demence našel, je Aki. Ze začátku jsem ho rád neměl, ale na rozdíl třeba od dvou úhlavních primitivů projevil nějakou snahu o představení alespoň špičky ledovce celkem zajímavého a prokresleného charakteru. Zbytek se vlastně ani nemusel pomalu představovat vzhledem k tomu, co se událo v pozdějších epizodách a co další rozvíjení nikterak hlubokých příběhů doslova zařízlo. A nově příchozí, kteří by bývali mohli být zajímavější než celý zbytek (přesílený lovec, skupina démonů) už nestihli dostat prostor, protože 12 epizod nestačilo. Příběh samotný, svět a jeho budování stálo za starou bačkoru. Když už se objevil nějaký démon, akorát blbě kecal a než stihl konat, dostal motorovkou po hubě a dějiště bylo v mžiku plné jeho vnitřností. Žádný z nich nevzbuzoval hrůzu, nepůsobil zvlášť nebezpečně, takže i část o lovcích uvízlých ve smyčce jednoho patra hotelu, kterou mimochodem považuju za to nejzajímavější, co celá série nabídla, přišla poměrně rychle vniveč. Soubojů zde nakonec bylo obecně poskrovnu, napočítal bych je na prstech jedné ruky, a málokterý měl skutečnou váhu. Atmosféra prakticky nulová a ve spojení s mou neochotou si ke komukoliv udělat vztah ani případné smrti nevyzněly tak silně, jak by měly. V čem ovšem série excelovala je v detailech některých situací. Jakmile jsem přistoupil na hloupý příběh, přestal brát seriál jakkoliv vážně a začal se jím čistě bavit, zavděčily se mi absurdní sekvence, jako když si třeba hrdina šel uprostřed svízelného problému s démony v klidu zdřímnout, nebo došlo ke kontroverznímu polibku završenému předáním nálože zvratků. Ať to byly nechutné, smyslné, atmosférické, či jiné momenty, všechny působily vytrženě z toho všeho okolo a prezentovaly témata, která se v typických shounen a jinak akčně zaměřených sériích normálně nedějí a neřeší. Ale to by byly fakt jen malé světlé momenty, které jsem ochoten uznat a přihlédnout na ně. Zbytek pro mě byl jen plytkou, nezajímavou změtí bez napětí a snahy se něčemu pořádně věnovat. Už jen ten svět plný démonů nabízí náhledy na to, jak se takový člověk jedním stane, či s ním uzavře kontrakt. Skoro nic z toho neukázal a nepřiblížil (jestli manga jo, to netuším). Když se posunu k tomu, co série opravdu dokázala na 10/10, možná i 11/10, tak své vizuální pojetí. To se dá srovnávat svým smyslem pro detail a ladnou animaci třeba takovým Shinkaiovkám. Na televizní sérii exkluzivní nádhera, kterou jsem si užíval každou minutu, byť vynikla spíš v těch klidnějších a pomalejších částech (nezapomenutelná Akiho ranní rutina). Hodně se zde využívalo i 3DCGI, které bylo ale natolik dobře udělané, že ani v nejmenším nevadilo a až na pár detailů se úžasně propojilo s klasickou 2D animací. Proti tomu CGI v adaptaci NieR Automaty vychází jako naprostý a zavrženíhodný odpad. MAPPA tohle zkrátka umí dělat na jedničku, viz Útok titánů. Uměleckou třešničkou bylo pojetí endingů, každý byl úplně jiný a konkrétně z toho retro osmdesátkového jsem si doslova v hlavě poslintával. Chainsaw Man zkrátka na poli vizuálu překonal sám sebe a neváhal bych ho doporučit už jen pro tuto jeho stránku. Po dvou epizodách mě nepřesvědčil, po čtyřech jsem ho nesnášel a až po šesti jsem si našel svůj způsob, jak si ho aspoň trochu užít, i když jsem byl po celých dvanácti rád, že to už mám za sebou. Jestli si dám nášup a kouknu i na druhou sérii (pokud bude), o tom ještě hodně pouvažuju. () (menej) (viac)

Bordoshut

10/10 – Druhý anime seriál, se kterým jsem v životě přišel do styku (pokud nepočítám ty, které hrávali před lety ráno o víkendu v televizi) a opět je to naprostý BANGER. A to to ani nemusel točit nějaký český balík (případně sedlák). Chainsaw Man je láska na první pohled a jakmile se do jeho stylu člověk jednou zažere, tak už nemůže přestat. Je to neskutečná ujeťárna, plná všelijakých silných potvůrek, řeže se to každou chvilku a krev stříká na všechny strany. Velmi zajímavě vymyšlený svět, který diváka naprosto pohltí. Totéž platí o hlavní postavě, klukovi jménem Denji, kterého si nejde neoblíbit. Už jen proto, že jeho celoživotní sen a cíl č. 1 je už konečně zaskórovat u opačného pohlaví. Do toho přidejte sprostou mluvu a máte seriál jako stvořený pro každého pubertálního degeneráta, k nimž se hrdě hlásím. Bavil jsem se náramně. Za to vzdávám hold stránce kamui-subs, která se postarala o české titulky, jichž se mi dostalo. Nebáli se přeložit všelicos a právě tím dodali seriálu patřičné grády. Příběh je napínavý, postavy skvěle napsané, hudba v titulkách i úvodu funguje a animace je okouzlující. Není co víc si přát. Nemám co dodat. Verdikt: „Nemůžu se dočkat na 3. sérii!“ ()

ADIO45

Temná, akční a plná násilí, která sleduje osud hlavního hrdiny Denjia, který žije v dystopické budoucnosti plné démonů. Po tom, co je jeho tělo sloučeno s démonickou motorovou pilou, se Denji stává Chainsaw Manem a začíná pracovat pro vládu, aby pomohl ochránit lidstvo před démony. Plné krvavých soubojů a temných tajemství, které se postupně odkrývají během průběhu děje. I když je série velmi akční, tak se také soustředí na vývoj postav a jejich vztahů. Celkově lze říci, že Chainsaw Man je kvalitní anime série, která nabízí akci, napětí a postavy, které si oblíbíte. Pokud máte rádi akční anime plné násilí a překvapivých zvratů, tak byste Chainsaw Man rozhodně neměli vynechat. ()

• Při každém openingu Makima hladí Denjiho po hlavě a následně mu podává šneka, kterému tykadla hrají různými barvami. Ve skutečnosti se nejedná o šneka, ale o Leucochloridium paradoxum neboli Motolici podivnou. Tento parazit převezme kontrolu nad tělem šneka a udělá z něho doslova „zombie šneka“. Následně svými pulzujícími tykadly láká ptačí dravce, kteří následně sní parazita. Parazit však ptáka nezabíjí, ale skrze jeho výkaly se násladně množí a čeká až bude moci převzít kontrolu nad dalším šnekem. (Yoshitsune)
  • Každá epizoda první série má svůj vlastní ending (a to nejen animaci, ale i píseň). (KCM)

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD