Dramatický pacifistický snímek se silným sociálním podtextem. Film se odehrává v hornické oblasti Ruhr v Lotrinském regionu na pomezí německo - francouzských hranic, kde skupina německých horníků riskuje své životy, aby zachránila při důlním neštěstí své francouzské kolegy. (ilDivino)

Flego

Príbeh sa odohráva v baníckej oblasti na hraniciach medzi Nemeckom a Francúzskom a sledujeme skupinu baníkov, ktorí zachraňujú svojich kolegov pri nešťastí. Vyzdvihnutá je odlišnosť národov, ktorá sa v pravej chvíli dokáže zomknúť a pomocť tomu druhému ( v celom filme sa hovorí obomi rečami ). Záver má v sebe silný sociálny podtext, ktorý si podľa mojho názoru mohli tvorcovia odpustiť. Prvý komentár. ()

radektejkal

Nejrozsáhlejší důlní neštěstí ve francouzském městečku Courrieres, které 10. března 1906 způsobilo nejspíš vznícení uhelného prachu. Následná exploze zabila pak ca. 1 200 horníků... "Kumpel je holt kumpel" (ve filmu to slyšíme dvakrát), říká jeden z německých horníků, který s německou záhranou četou jede přes hranice na pomoc pohřešovaným Za pár let už by se to stát nemohlo. A nápis v dole "Hranice 1919" je s dobou vzniku filmu (1931) naprosto nekompatibilní. To už se chytaly jiné hranice. První světová válka přeťala veškerou mezinárodní solidaritu, i dělnickou. Ale už tehdy se diví hlavní francouzská hrdinka: "Les Allemands, ce n'est pas possible!" Pozn.1: Tento týden jsem mluvil o filmu "Soudruzi z Turína" (či nějak podobně), a o solidaritě jako největším výdobytku dělnické třídy, tady je zobrazena až brutálně realisticky. Nicméně následné stávky se zúčastnilo 45 000 horníků a další nepokoje potlačovala armáda. Pozn. 2: Při prolézání šachtami jsem měl strach, pořád něco praskalo, buď zvuková stopa nebo výdřeva. Pozn. 3: Na film jsem se připravil exkurzemi do odstavených ostravských dolů. Závěr: Film se tváří realisticky až dokumentárně (a proto je třeba se mít před ním na pozoru), realistická je však jenom poslední epizoda, odehrávající se již bez horníků. ()