Japan Sinks: Lidé naděje

• Japonsko JAPAN SINKS: People of Hope (viac)

Píše se rok 2023. Stoupající hladina oceánu ohrožuje region Kantó a jak úředníci, tak novináři se snaží vyrovnat s korupcí, panikou i pravdou. (Netflix)

Zíza

Je to napínavé z pozice byrokratů (plné velkých či známých hereckých jmen), kteří se snaží zachránit lid před katastrofou. Není to o katastrofě samotné, takže nečekejte moc katastrofických záběrů, kde lidé utíkají, panikaří apod., ne že by se tomu seriál úplně vyhýbal, ale je to prostě o byrokratech, kteří mají své agendy, své plány, a tak se snaží je protlačit za každé situace, jenomže příroda má své plány a těm se těžko vyhnete… Začátek mi přišel hrozně zdlouhavý a měla jsem problém se do toho dostat, ale postupem času to bylo lepší a lepší a postavy mě bavily víc a víc. Ačkoliv konec byl takový uspěchaný vzhledem k tomu, jak příběh postupoval celý seriál. Tragický obraz Japonska povedeně ukázán z pohledu nejvyšší aparatury. Lepší 3*. ()

Tsuki

Za mě špičkový seriál podobného ražení jako Hanzawa Naoki. Jen oproti Hanzawovi tady jde o mnohem dalekosáhlejší, v podstatě globální problematiku. A v tomhle jsou opět Japonci velmi aktuální, jelikož příběh je sice sám o sobě smyšlený a zasazený do Japonska, ale na pozadí jsou skutečné problémy, se kterými se lidstvo bude čím dál víc potýkat. Japonsko sice momentálně nečelí hrozbě potopení, ale to, že leží na spojnici tří tektonických desek, je skutečnost a stejně tak je faktem, že křehká rovnováha v přírodě je čím dál víc narušována. A jak víme i z historie, příroda nás někdy dokáže překvapit zcela nečekanými změnami a jevy. Proto vnímám tento seriál a jeho námět jako velmi realistický a nadčasový. Navíc nejde pouze o výborný námět, ale samozřejmě o jeho zpracování. Není to klasické katastrofické drama, spíše sledujeme, co se děje na pozadí událostí. Seriál se více zaměřuje na politiku, boj za pravdu, masmédia a nebezpečí dezinformací (opět aktuální téma) a zkrátka, velkou část děje sledujeme tak říkajíc "od stolu". To ale seriálu vůbec neubírá na napětí, právě naopak. A právě proto se hodí ono přirovnání k Hanzawovi. Seriál je ovšem dobře vybalancovaný - je zároveň prodchnutý lidskými příběhy, přestože nejsou středobodem, ale krásně dotvářejí celek. Pátý díl seriálu například úplně obrací hledáček pryč od politické činnosti a centrálního řešení krize a sledujeme naopak skutečný dopad situace na obyčejné lidi. Tento díl tvoří hezký předěl a zároveň všechny ty události (jak pracovní, tak čistě osobní lidskou stránku) v průběhu celého seriálu výborně propojuje hlavní postava, kterou hraje Oguri Šun. Tady musím podotknout, že seriál dotvářejí skvělé herecké výkony ostřílených herců. Kromě samotného Oguriho zde vidíme například Kagawu Terujukiho, kterého můžete znát právě z Hanzawy Naokiho. Tady ovšem nehraje suverénního a arogantního Ówadu, ale roztržitého vědce, což je svým způsobem zábavné. Je to skutečný chameleón. Zároveň mě potěšilo po dlouhé době vidět hrát Macujamu Ken'ničiho, který zde má taky velkou roli. Celkově jde o kvalitní herecký ansámbl a vůbec je třeba zmínit, že celé zpracování seriálu je na neobyčejně vysoké úrovni. Myslím si, že v rámci uvěřitelnosti bylo nutné investovat do všech detailů. A výsledek opravdu stojí za to. Je to tíživý a velmi autentický seriál, který se nebojí zabřednout i do mezinárodních vztahů, ale vše velmi poutavou formou a s citem pro to, na co je třeba poukázat. Pro mě nezapomenutelný a inspirativní zážitek, ke kterému se ráda vrátím. Jsem ráda, že na Netflixu je konečně nějaký japonský seriál, který opravdu stojí za to. ~(4,7)~ ()

Athree

Dosud zhlédnuty dva díly. Čekal jsem mnoho, dostal jsem málo. Pevně ale věřím, že se děj ještě dál posune. Postavy jsou hrány dobře, už jsem si zvyknul na "přehrávání japonské vážnosti", která je podkreslena vážnou hudbou. Efekty bych čekal kapánek lepší. Proto prozatím tři hvězdy. ()