Aziz

TV spot
Turecko, (2021–2022), 63 h 35 min (Minutáž: 125–150 min)

Réžia:

Recai Karagöz

Kamera:

Barış Işık

Murat Yıldırım, Damla Sönmez, Simay Barlas, Ahmet Mümtaz Taylan, Fırat Tanış, Güven Murat Akpınar, Suzan Kardeş, Eren Hacısalihoğlu, Elif Sönmez (viac)

Aziz Payidar (Murat Yıldırım), syn rodiny Payidarů, největšího a jediného výrobce koberců v Antakyi, žije život v prosperitě a bohatství. Azizův osud se změní, když francouzský delegát Pierre (Firat Tanis) zabije jeho syna, poručíka Andreho. Aziz je nucen opustit zemi svého narození, svou jedinou lásku, zkrátka vše, co má. O dva roky později, kdy se má za to, že je mrtvý, je jeho návrat pro všechny nečekaný. Nic už není stejné. Nejenže světec ztratil vše, co vlastnil, ale Antakya, která byla pod francouzskou okupací, se stala horší, než odešel. Jeho první láska Dilruba (Damla Sönmez) je navíc zasnoubená s Ademem (Güven Murat Akpinar), synem jejího strýce Galipa Payidara (Ahmet Mümtaz Taylan). (Nihan)

TV spot

Soupalka

Na  retro seriál, kde nebudou hrát zrovna nejmladší herci a kde lze očekávat dobrou výpravu i scénář jsem se vyloženě těšila. Je to právě 100 let co se odehrávaly nejdůležitější události v souvislosti s formováním dnešního Turecka. Na rozdíl od telenovel postavených na tématech "kterak Popelka ke štěstí přišla"   a "pojďme vysvětlit košatý charakter synka mafie", scénáristé tohoto seriálu dostali navíc  ještě k ruce další zadání  - vlastenectví a hrdinství.  I když očekávám, že seriál bude politicky korektní asi tak jako vysílání kanálů všeruské vládní televize Россия, ani mi to nevadí. S chutí se podívám na něco, co se pomalu z filmu i seriálu vytrácí  - hrdinové, kteří mají ideály i integritu a nejsou ze světa fantasy. Hrdinové kteří nejsou vláčeni osudem  v netolerantní většinové společnosti ovládané ekonomikou, globalizací nebo náboženskou netolerancí. Hrdinové, kteří umí dát odpověď na otázku, co je jejich vlast, proč ji mají rádi a co pro ni můžou udělat. Po prvních pár dílech zatím žádné zklamání. --------Po pul roce a prvni serii nezbyva nez potvrdit ze serial mne nezklamal. Herecky vynikajici mistr vedlejsich roli Firat Tanis, hudba, ktera serialu velmi sedne a i kdyz asi nebylo jednoduche dodrzet rozpocet se sledovanosti ktera zrejme byla nizsi nez se cekalo, vyprava udrzela standard, ktery serialu velmi pomohl. Davam 5* ne proto ze by se jednalo o az tak o vyjimecny filmarsky pocin. Spis za to, ze byla odvaha natocit zas neco trochu jineho a neodflaknout vysledek. V zavejich 2021 a 2022 serialu co Turecko vychrlilo nezbyva nez ocenit i kvalitni maskery co nezapomenou nalicit k obliceji i krk nebo nemale mnozstvi exterierovych scen. ()