Zabiják v pláštěnce: Past na korejského predátora

• Južná Kórea 레인코트 킬러: 유영철을 추격하다 (viac)
Južná Kórea, 2021, 2 h 25 min (Minutáž: 43–54 min)

Yoo Young-chul na začátku 21. století vraždil svoje oběti kladivem. Dokumentární seriál o pátrání po tomhle sériovém vrahovi, který rozséval strach po celém Soulu. (Netflix)

Pethushka

Když jsem koukávala na starší korejské krimi filmy, nikdy mě nenapadalo, že se mohli při scénách s policisty  inspirovat od těch reálných. Zdá se ale, že před dvaceti lety byla jejich úroveň opravdu tak špatná. To, kam to dnes dopracovali, je naprosto neskutečný a obdivuhodný a pro mě je to z celého dokumentu asi ta nejpřínosnějších informace. Jinak se mi bohužel Zabiják v pláštěnce moc nelíbil. Je to zajímavý případ, ale tvůrcům se bohužel nepodařilo jakkoliv pracovat s napětím, rozhovory s lidmi zapojenými do případu nejsou příliš atraktivní a celé je to odvyprávěno tak nějak vlažně. Jak už tady někdo píše, Bílé maso vás do případu vtáhne víc. Možná i víc, než byste chtěli. ()

*CARNIFEX*

Netflixu sa podaril husársky kúsok. Jednohlasným dabingom muža a ženy, ktorí intuitívne menia tón či hrúbku hlasu podľa emócie, dokonale znehodnotili všetko, čo sa tvorcovia tohto dokumentu snažili vybudovať. Musíte mať naozaj pevne nervy nato, aby ste sa preniesli cez tento kolosálny kolaps a nenechať sa odradiť od sledovania tohto pozoruhodného prípadu sériového vraha z Južnej Kóree. V 21 storočí je toto v mainstreamovom biznise na vyhadzov, pričom dotyčný môže byť šťastný, že sa už nevyužívajú praktiky zo 16-teho storočia, lebo by ho upálili na hranici. Čo sa týka využitých materiálov, mrzí ma, že sa dostalo na autenticitu až v záverečnej epizóde, pričom vykreslenie vyšetrovania, ktoré poukázalo na hlúpotu medzi príslušníkmi polície v Kórei, nemá zmysel komentovať. Takých máme aj tu, kariérne rastú, Boh ochraňuj tých, čo budú potrebovať pomoc, pričom natrafia práve na týchto jedincov. Mojou úlohou je však posúdiť dokument ako taký, nie to, ako sa správajú osoby, lebo toto nie je film, ale reál popísaný skutkový stav. Strašne rád by som dal štvrtú hviezdu, no bohužiaľ nedá sa, aj keď bol potenciál väčší, pričom už spomínaný problém v úvode komentára, rapídne znižuje celkový dojem z tohto dokumentu - je to fakt hanba. P.s.: Sledovať len v pôvodnom znení bez anglického dabingu!! ()

ainny

Myslím, že tomu, kdo viděl seriál Through the Darkness, dá dokument mnohem víc. Pro aktéry vůbec nebylo jednoduché se k případu vrátit a to hned dvakrát v průběhu dvou let. Tím spíš, že dneska jsou už úplně jinde. Ono tady ani tak nejde o neschopnost policie jako spíš o nezkušenost. Profilování bylo v té době v Koreji v plínkách a těžko se prosazovalo. S masovými vrahy neměli vůbec žádné zkušenosti a vlastně se učili za pochodu. Ale chápu, že klasický divák tohle neví a dokument se mu může zdát nudný. Pro mě nebyl a bylo zvláštní se "setkat" s předobrazy postav, které znám ze seriálu a navíc mě překvapilo, jak věrný realitě hraný seriál byl. ()

Soundtrack

Policii se přizná podezřelý k dvaceti vraždám a oni mu nevěří a chtějí ho pustit na svobodu. WTF? Nedlouho poté zahraje epileptický záchvat, tak mu sundají pouta, nechají ho chvíli o samotě a on odejde hlavními dveřmi. WTF? Byl by to dobrý dokument, ale poslouchat tři hodiny popis od neschopných policistů, je docela otravné. Mohlo tam být víc reálných záběrů. ()

gonga

Dost natahovaná nuda a neschopnosti korejské policie té doby. Jeden když sleduje korejské krimi a vidí, jak zobrazují tamní policii, nevěří, že je možné, jak moc je neschopná a ono jo. ()

Warhorr

Možná zatím nejzajímavější true crime letoška. Nightstalker nebo Rozparovač to sice pořád není ale asi je to od těchto dvou dokumentů nejlepší počin Netflixu ohledně sériového vraha. Trochu mi vadil ten pohled do minulosti Koree, jak to bylo po válce, jak na tom byla ekonomika v daných letech apod. Tohle mě prostě v typu takového dokumentu vůbec nezajímá. Já chci vidět záběry z místa činu, svědecké výpovědi, soudní síň atd. Kromě soudu tady vesměs máme všechno důležité ale pořád jsem tak nějak čekal, že by se z toho dalo vyšťavit ještě více. Určitě ale hodnotím pozitivně. ()

rublik05

Zajímavý případ, dokumentu by však prospěla kratší stopáž a svižnější tempo, ale především poutavější zpracování. V tomto ohledu se jedná o čistě průměrnou podívanou, kterou hravě zastíní spousta lepších true crime projektů z produkce Netflixu. 6/10. ()

AloisNeuman

Zajímavý dokument hlavně o práci a mentalitě korejské policie. Taková upřímnost se nevidí. Stačili by se jen dva díly. Zbytečně zdlouhavé ()

celticek

Potenciál to mělo větší, škoda průměrného zpracování. Jinak další srab, který likviduje seniory a prostitutky. Dobrý byl nápad smíchat kimči s naporcovaným tělem. Hodně solidní je také vražedný nástroj, vyšetřovatelům se hezky zamotala šiška. Záběr na nejprve vyluxované WC a pak ve tmě s luminolem je drsná záležitost. Švestky zase dojebaly, co mohly. Nebýt pasáka, tak na sebe čumí doteď jak trubky. ()