Rodinný film Cirkus Maximum je založený na príbehu rozporu dvoch bratov a ich otca. Do cirkusovej rodiny prichádza nová doba a tak, keď sa otec Ferdinand, principál, trpko posťažuje, že predtým cirkusy držali pokope ako rodina, dnes rodina držiaca pokope je ako cirkusová atrakcia. Všetci sa musia zamyslieť nad tým, ako zachrániť medzinárodný cirkusový festival a vlastne aj Cirkus Maximum… (Magic Box)

mira007

Na půl sekundy jsem si myslel něco ohledně navázání na dobrou tradici tématu cirkusu v české kinematografii  a vzpoměl si na Cirkus Humberto (1988), ale do pěti minut člověk zjistí, která bije. Když pominu, že tam je trestuhodně nevyužité cokoliv z cirkusu, krom závěrečného sestřih top čísel, tak se to celé rozpadlo na scénáři, dialozích, hlouposti. Tam nefungovalo lautr nic. Ten pocit, kdy si divák připadá trapně byl permanentní. Jedna hvězda za Kaisera. ()

Foxhound#1

Jako těm umělcům za cirkusová čísla asi hvězdu dám, ale jinak? Příběh je jednoduchý, ok, ale tam prostě není nic zajímavýho a některé situace se řeší skoro až debilně. Přijde úřednice za magistrátu zrušit show, co uděláme? Jo mimo záběr ji prostě oprcáme a všechno v pohodě. Mladej chce být jako vyhořelý akrobat a furt se cpe do manéže. Tak prostě nakonec málem spadne a tím je to vyřešený, dál nic. A takové záseky jsou tam co chvíli a celé je to slepené do hodiny a půl. ()

kingik

Cirkusové šapitó, v němž se shromažďuje dobrá nálada jak z tv Šlágru. Petr Šiška, autor námětu a scénáře, by coby stálice tv stanice pro starší a pokročilé mohl vyprávět. A vlastně vypráví. Vypráví nám o jednom cirkusu jménem Maximum, kde se už sto let provozují artistická čísla a železnou rukou vše řídí respektovaný principál (Jan Přeučil), který jednoho dne náhle umírá. Rodinný podnik tak po jeho smrti přebírají jeho dva synové Boris (Petr Batěk) a Max (Radim Fiala), kteří jsou za ta léta separace tak nějak sice odcizení, ale přesto chtějí činnost prastarého cirkusu v úpadku zachovat a jeho prodej pokud možno hned tak nerealizovat. Dojde i na artistická čísla, to ale až v samotném závěru, která jsou vysloveně otřesná, nekvalitně sestříhaná a pramálo zajímavě vyvedená a obdivovat je může jen velmi slabomyslný jedinec. Daleko lepší je, co se děje před nimi. Angažuje se klaun ve výslužbě (Oldřich Kaiser), k cirkusu se přidá hláškující kočovný týpek z Brna (Tomáš Matonoha) s malou opičkou,  neodmyslitelnou duší cirkusu je kartářka (Hana Gregorová) a účetní záležitosti vede Motlice, u které se jen čeká, kdy shodí přebytečné svršky a předvede vnady, kterými se proslavila. A jelikož byli lidé z maringotek kdysi sledovaní v podobě seriálu Cirkus Humberto, je k mání vtípek s Pavlem Mangem alias Vašku v roličce dopravního policisty. Film ale překotně vtipný zase až tak není. A vrcholně dramaticky nápaditý už vůbec ne. Cirkus má sice problémy, mnohdy se zdá, že mele z posledního, ale všechny překážky se vždy velmi rychle překlenou, povolení k zabrání veřejného prostranství se dokonce vyřeší málo pravděpodobnou cestou, nesympatická úřednice (Lucie Benešová) je sexuálně svedena. Nejlépe je na tom film herecky, plejáda herců s filmem šlape a funguje. Režijně je Artur Kaiser ne vždy důsledný a nedokáže svůj film nějak extra povýšit. Svět cirkusových artistů si dával v českém filmu docela velkou pauzu. V rytmu placené reklamy, levnějších produkčních nákladů a sympatického hereckého obsazení se tito kočovní umělci pokusili o návrat. 6/10 ()

honajz

Aktuálních 17 % si tenhle film rozhodně nezaslouží. Jistě, není to veledílo, ale drží to pohromadě víc než jiné ceněnější české filmy současnosti, třeba Il Boemo, které je opravdu jen sledem scének bez významu a s mizerným scénářem a dialogy. Tohle má hlavu a patu, ví, co to přesně chce říct, a skutečně to není o cirkusových číslech, ačkoliv ke konci dojde k sestřihu toho nejlepšího z manéže. a naštěstí jen sestřihu, protože jinak cirkusové filmy i kvůli sovětským koprodukcím moc nemusím. Některé postavy jsou figurky, ale zábavné, pobavilo a potěšilo mě, jak se sem zamontovaly mé oblíbené Poděbrady (včetně Poděbradského zdroje!) a jak si Matonoha vzpomněl na své i mé rodné město a udělal pár fórků bokem (krígl ma tabuli) nebo dokonce zapěl slavnou písničku Gustava Broma a Josefa Kainara Hvězdy nad Brnem. Celé je to o soudržnosti, která dnes chybí, o tom, že bychom měli umět překonávat nejen v rámci rodiny hádky a rozepře, a v téhle oblasti se film hodně povedl. A dialogy nejsou sice zcela špičkové, ale mají hlavu a patu a dokonce i nějaký přesah - zvláště u role klauna Oldřicha Kaisera, který zde dokazuje, že hrát skutečně umí, pokud dostane dobrou roli, a ne Vánoční příběh. Jen škoda, že pár scén je utnutých či nedořečených, třeba ta s úřednicí, když po představení přijde a principál ji lifruje k primátorovi. A ano, asi neměli tvůrci moc peněz na realizaci, ano, product placement je tu vidět, ale to je to poslední, co bych zde tomuto filmu vyčítal. ()

Dr.film odpad!

Po filmové stránce je z pohledu diváka prakticky nemožné se něčeho chytit. Veškeré kinematografické atributy, které mají za následek, že film je pro diváka pozorovatelný a něčím zajímavý, se pod Kaiserovou režijní taktovkou a Šíškovým scénářem mění v naprosté tvůrčí diletantství a zoufalou beznaděj. Hledat alternativy není složité; Filipův Cirkus Humberto stále představuje báječnou literární adaptaci a pokud bychom chtěli život cirkusáků zmapovat zcela detailně, tak jednoznačně doporučím prvotřídní dokument The Circus - American Experience. Tam je totiž úplně všechno. ()

• Provazochodec Ladislav Kaiser speciálně pro film provedl chůzi po kotvícím laně cirkusoveho stanu, a to bez speciálních triků a bez zajištění. (ElDiablo78)