Ninja z New Yorku

(festivalový názov)
  • USA New York Ninja

V roce 1984 vzala ulice New Yorku útokem polo-guerillová produkce vedená ambiciózním představitelem třetiřadých kung-fu bijáků Johnem Liu. Jenže producent zbankrotoval a celý projekt byl před dokončením opuštěn. Nesestříhaný materiál bez zvuku i scénáře ležel třicet pět let v krabicích, k nimž se dostali nadšenci z distribuční firmy Vinegar Syndrome, kteří se rozhodli film sestavit. Sepsali nový scénář a dialogy nechali namluvit slovutnými jmény dobového trashe jako Don ‘The Dragon’ Wilson, Michael Berryman, Linnea Quigley či Cynthia Rothrock. Nemuseli ale při tom nic přibarvovat, protože základní materiál je splněným snem každého obdivovatele osmdesátkového braku. Liu coby upřímný fantasta chtěl podat exploatačně vyhrocený obraz pouliční kriminality, ale současně s dětinskou bezelstností nabídnout superhrdinu z lidu, který tento problém vymýtí. Zdejší bíle oděný ninja tak musí pěšmo, na kolečkových bruslích i ve vzduchu bojovat proti chuligánům v nevídaně absurdních kostýmech. Také pečuje o sirotu z ulice, neustále zachraňuje svou Lois Lane a hlavně je na stopě gangu únosců žen i záporáka ujíždějícího na plutoniu. Stejně jako u nejlepších 80s fláků, se tu budete za břicho popadat nad nesoudnými hereckými kreacemi, zhůvěřilými výjevy i zoufalými kung-fu ninja bitkami. Ale také podlehnete kouzlu titulního hrdiny a budete odcházet s nablble nadšeným úsměvem od ucha k uchu. (Festival otrlého diváka)

Melios

New York Ninja nie je v skutočnosti až tak dobrý počin, aby si zaslúžil reálne uznanie. Skôr to celé pôsobí ako keby Tommy Wiseau pretiahol Bruca Leeho. Dôvod, prečo som sa, ale rozhodol tomu udeliť plný počet je za odvahu a neutíchajúce odhodlanie nových editorov dokončiť film, ktorý za prvé nemal zvuk a za druhé nebol ani dokončený. John Liu dokázal roztočiť (a nedokončiť) jeden z najviac šablónovitých akčňákov minulého storočia aký si viete predstaviť, s kvalitou tak úbohou, že aj The Room predviedol lepšie herecké výkony. Ak si, ale fičíte na brakových počinoch budete sa kráľovsky baviť. Všetka česť producentom a strihačom, ktorí museli v pôvodnom negatíve nájsť kontext. ()

cunesk8

Film byl natočen v roce 1984, ale setříhán a zkompletován byl až v roce 2021, jelikož původní distribuční společnost zkrachovala. Objevené záběry nakonec získala Vinegar Syndrome, což je americká distribuční společnost pro domácí video, která se specializuje na "ochranu a zachování různých žánrových filmů". Natáčení začalo kolem roku 1984 s takřka nulovým rozpočtem. Např. rozpočet na speciální efekty byl 100 dolarů. Filmové pásy, které se našly, měli cca 8 hodin a byly bez zvuku. Kurtis M. Spieler (režisér a střihač filmu) byl pověřen rekonstrukcí filmu pouze na základě záběrů, které se dochovaly. Vinegar Syndrome zvažoval natáčení nových scén, aby nahradil takový materiál, který by mohl chybět, ale Spieler se rozhodl pracovat pouze s původními záběry bez původního scénáře, o kterém se ani neví, jestli vůbec existuje. New York Ninja je klasický akční film z 80. let, ze špinavých ulic New Yorku, kde na každém rohu číhá nebezpečí apd. Film doplňuje výborná syntezátorová hudba od detroitské kapely Voyag3r. Režisér najal takové herce jako Don "The Dragon" Wilson, Michael Berryman, Cynthia Rothrock, Linnea Quigley a další, aby nahráli nové dialogy na původní záběry. Rekonstruovaná verze New York Ninja měla premiéru na Beyond Festu v Kalifornii v říjnu 2021. Blu-ray byl vydán společností Vinegar Syndrome v listopadu 2021 a začátkem roku 2022 spustila prodej barevných limitovaných VHS s obrazem 4:3 společnost Lunchmeatvhs. Takže dávám za 5 a musím to vidět na vhs. :) ()

Xeelee

[FOD 2022] Nikdy, ale vážně nikdy, nefetujte plutónium! Je to myšletý tak moc vážně a točený s takovým nadšení a naivitou, že když po 35 letech najdete nedokončenej film v krabici, tak prostě cítíte, že je vaší občanskou povinností ho dokončit, domyslet o čem byl, dodat dialogy a nechat film nadabovat béčkovými hvězdami jako Cynthia Rothrock, nebo Michael Berryman. A tak jsme se dočkali. LP 2021 spatřil světlo světa film točený rok před mým vypadnutím na svět, abych si ho mohl nejen já vychutnat na velkém plátně v Aeru. ()

Drom

To bylo opravdu opravdu STRAŠNÝ. Bohužel to ale nebylo střašný dostatečně, aby to bylo dobrý. Neříkám, že jsem se nezasmál - debilitě, naivitě, něcojakoefektům - ale nemám pocit, že bych o něco přišel, kdybych tohle vůbec neviděl a ani o tom neslyšel. Asi hlavně proto, že to nebylo ono, ta brakovost a naivita. Přišlo mi to nastavovaný a umělý. Ono to původně asi taky neaspirovalo na nějakej bižuterní klenot, ale tohle byla současná improvizace nad dobovou improvizací a to už mě teda víc pobavilo Kung Pow: Enter the Fist. A nebo mě to prostě zcela míjí, nicméně za mě to byl slabší ... film (pokud za film považujete absurdně natočenou sérii slabých akčních scén). Asi sem vyměknul. ()

Blazkowicz

Zase ne a přitom to vypadalo podle recenzí tak slibně. Celou dobu jsem měl co dělat, abych udržel na televizi aspoň jedno oko. Bez debat patří obdiv chlapcům, kteří to celé teď nově udělali, ale z osmi hodin materiálu sestříhat takovou nudnou blbost, to bolí. Nešlo to udělat líp? Nebo třeba zvuky. Já chápu, že když je to celé bez zvuku, tak dodělat je, dá práci a tady se to povedlo výborně, protože dabing sedí, ale i přesto to působí divně a jde poznat, že je to dodatečně. Když vyjmenuju gumový nůž, kolečkové brusle a závěr na střeše, tak zbytek byl jen o nějakém honění bandy v trapných maskách, děckách milujících NY ninju, srazu dvou borců s pěkným výhledem na New York a zmutovaném pošukovi, který onanuje nad plutoniem (asi). Z vypětím všech sil dám dvě hvězdy, ale jsem hluboce zklamán. 2-* ()

• Po záverečných titulkách sa na obrazovke zobrazí nápis, ktorý by sa dal v preklade preložiť ako: "Vzhľadom na nedostatok záznamov nemôžeme jednotlivo uviesť všetkých členov obsadenia a členov štábu z pôvodnej produkcie z roku 1984. Radi by sme sa poďakovali všetkým, ktorí sa podieľali na pôvodnej produkcii za ich tvrdú prácu a oddanosť projektu. Dúfame, že na túto verziu filmu budete radi." (Melios)
  • Nita (Ginger Lynn) pri vstupe do metra dostane ranu nožíkom a v zábere je vidieť, ako sa "gumený nožík" chveje (00:2:50). "Ninja" prenasleduje zloduchov na kolieskových korčuliach (00:23:12), ale potom prevedie salto bez nich a opäť bojuje v nich. (GabrielGabko)