Na místě brutální vraždy se najde figurka z kaštanů a na základě téhle stopy pak dvojice detektivů pátrá po vrahovi, který má prsty ve zmizení dcery známé političky. (Netflix)

Kothy

Docela zajímavá severská detektivka od Netflixu. Sledujeme zde případ vraha, který jako podpis nechává hračky vyrobené z kaštanů. Případ se protne i se starým případem zmizení dcery jedné ministryně. Ústřední dvojice detektivů je dost odlišná a moc si nerozumí. Nakonec ale najdou společnou řeč a ponoří se do vyšetřování. Sledujeme tady také dilema detektivky, která se snaží bruslit mezi prací a výchovou dcery. Mrtvol přibývá a vrah stále není k dopadení. Media tlačí a propojení s ministryní je čím dál silnější. Nakonec je vrah samozřejmě ten, od koho byste to nečekali. Má to dobrou atmošku a finále je celkem zajímavé. I když na tyto detektivky moc nejsem, tak jsem rád, že jsem udělal výjimku. "Kde jste byl včera?" ()

verbal

Kaštaňák má všechny atributy plnotučného skandinávského napínače, tedy nevkusné interiéry z IKEA, hnusné počasí, řádně úchylného masouna, rozmazlování dětí z funkčních rodin, píchání dětí z dysfunkčních rodin a chladně až upjatě přitroublé chování všech zúčastněných Nordicků, plné zjevných komunikačních poruch. Jelikož však autorem předlohy není brutálně přeceňovaný grafoman a vyhlášený uspávač hadů Nesbo, roztomile to i odsejpá a je to dostatečně surové a syrové. Jen možná trošku škoda toho hevyendu. Taková pořádná mísa dětských karbošů by za tím udělala daleko masitější tečku. ()

Tosim

Můj největší problém s Kaštánkem je ten, že jsem četl knihu dávno předtím, než vznikl seriál a chtě nechtě to moje hodnocení ovlivňuje. Jak známo, člověk si prostě představuje, jak má adaptace vypadat, co by mělo být natočeno lépe a hlavně - zná předem pachatele.  Takže oprostit se od toho je mnohem těžší, než kriticky hodnotit například nevýraznost hlavní dvojice anebo dost pozvolné tempo vyprávění. Ale opravdu, pokud zvládnete cca jeden a půl dílu, kdy se toho moc neděje, čeká vás sever takový, jak ho máte rádi. A jako třešnička na dortu čestná role pro Bjarne Henriksena! 70%. ()

Malarkey

Hodně kvalitní detektivní minisérie, ze které mluví především Skandinávie a až pak skutečnost, že série spadá pod Netflix. Konečně něco, co připomíná kinematografii Skandinávie před deseti lety. Neskutečně ponurá, ale přesto výrazně výpravná záležitost od scénáristů Mostu, kteří měli dobrý knižní základ pro to, aby se Kaštánek stal jednou z nejvýraznějších detektivních událostí posledních let. ()

larelay

tusim som videla uplne iny serial. takuto kolosalnu blbost som si radsej mohla nechat ujst. neverim, ze clovek, ktory ma napozeranych a precitanych dost krimi, by toto vobec dopozeral. a okrem toho, ked vam je z celeho osadenstva najsympatickejsi alkoholicky otec, asi je nieco zle. detektivne duo Yamaha mi sposobovalo mozgovu smrt. dakujem, nie. neodporucam. ()

zelvopyr

Základem úspěchu je samozřejmě šedomodrý filtr. P.S. všimli jste si, že policie neudělala doslova ani jeden profesionálně vedený zákrok? A přesto dost dobré, hlavně poslední dva díly. (P.S. silnou stránkou podle mě hlavně dialogy, nešustily papírem a logiku chování měly snad všechny postavy) ()

akisha

Tohle mě bavilo víc než Most. Atmosféra i odsýpání děje je prostě mnohem svižnější - dejme tomu trochu na úkor uvěřitelnosti - ale na druhou stranu - pochybuju, že příběhy (skutečný příběhy) natočený přesně tak, jak se při vyšetřování postupuje, by někoho bavily. Jinak mě se naopak hlavní herci líbili - nezmiňuju až zase tolik logiku jejich počínání. Ale příjemný, civilní výkony dejme tomu normálních lidí. Už mi lezou krkem všichni ty excentrický freaks, který jsou jakože děsně cool a geniální, ale člověk by je nejradši zabil. Poslední epizoda to trochu srazila. Byla natahovaná, ale vyvrcholení to neprospělo a určitě se to dalo pojmout trochu chytřeji. Jinak ale doporučuju, moc fajn. ()

castor

Ubita, bez levé ruky, s proraženou lebkou skrze oko, pohozená na dětském hřišti. Na místě činu vyšetřovatelé najdou panáčka z kaštanů, který nese otisk prstu malé Kristine, zavražděné dcery významné dánské političky. A za čas se objeví další oběť, tentokrát bez dvou končetin. Panák z kaštanů s otiskem nechybí. Bestiální vraždy, sychravé počasí, depresivní postavy (i na straně vyšetřovatelů) a ústřední děsivá rekvizita. A už se to veze. Kriminalistka Naia Thulin chce na jiné oddělení, aby měla víc času na malou dcerku, případy ale ještě skončí u ní. Jejím dočasným kolegou se stane jistý Mark Hess. Oba vyšetřovatelé jsou uzavřenější povahy, oba prožívají určitá složitá rodičovská/partnerská období, jednají spíše na vlastní pěst. A tvůrci znovu dokazují, že synonymem pro Skandinávii je neskutečně ponurá atmosféra. Jasně, nápady u severského modelu kriminálního žánru mají své limity, nicméně když někdo umí... Tvůrci nás nakonec protáhnou četnými slepými uličkami, udrží konstantní napětí a nabídnou vlastně i uspokojivý závěr. ()

*CARNIFEX*

Solídna, Dánska "serial killer" krimi o rituálnych vraždách, takmer presne podľa môjho gusta, i keď ani z ďaleka nie je tak temná, respektíve nijak typicky pre severanov chladná. Odporúčam bez mihnutia oka. ()

LiVentura

Klišoidní klasika, vraha jsem odhadl od druheho dilu, škoda, az prilis velka podobnost ke Snehulakovi?!!! Myslel jsem, ze ta serie je promyslenejsi, knizky jsou snad i lepsi, prectu si.. ()

Hrabka

Bohužel rozporuplné pocity. Snaha udělat to zajímavé tam je, ale ve finále to moc nefunguje. Atmosféra povedná, děj už tolik ne. Za mě bohužel jen průměrný krimi seriál. 65% ()

misterz

Tak neviem, asi už som tohto krimi formátu prejedený. Celý tento miniserálový projekt sa totiž drží presne danej a miliónkrát predtým osvedčenej schémy - niečo sa stane v minulosti, potom sa dej prenesie do prítomnosti, dvojica nesúrodých detektívov s vlastnými osobnými problémami (samozrejme tie súvisia s rodinou), tajomný predmet ku ktorému sa všetko upína (až to začalo nudiť), náhle rozuzlenie príbehu a prichádzanie všetkému na kobylku.... A akoby naschvál, práve atmosféra tu je na hony vzdialená tej typicky temnej a chladnej, ako som u škandinávskych filmov zvyknutý. A čo je ešte horšie, vraha spoznáte hneď, ako sa naň pozriete. Aspoň mne to tak prišlo. Takže občas nuda zaručená. Slabší priemer. 55/100 ()

Snorlax

Vynikající rozjezd, druhý díl je snad ještě o chloupek lepší, než první, pak následuje nevyhnutelný sešup, tak vysoká laťka se drží těžko. Čtvrtá epizoda je poslední napínavá a s atmosférou. Nastavovaná kaše je nezajímavá, ale ještě se na ni dá koukat, pátý díl je takové těkání od ničeho k ničemu a uklidnění tempa, pokud by po něm následovala gradace hodná úvodu miniseriálu, byl by vítaným doplňkem. Jenže šestá epizoda je již z rodu mírně trapných a trošku umolousaných. ()

Anderton

Ďalšia výborná severská detektívka s presahom a prekvapivým vyústením. Pripomenie Most, ale aj prvý Temný prípad. Jej nedostatkami sú občasné logické lapsusy, trochu pribrzdená kodaňská polícia a fakt, že kvalitatívne vyvrcholenie príde jednu epizódu pred koncom. Inak je nad čím premýšľať, napríklad čo dokáže jedna malá lož v detskom veku, ale aj politické rozhodnutia, ktoré môžeme nazvať cestou do pekla dláždenou dobrými úmyslami. Nakoniec je pre mňa najmenej sympatickou postavou oná ministerka sociálnych vecí. Otázka toho, či je vôbec v súčasnosti možné fungovať v rámci normálnej rodiny, keď má toho každý rodič až nad hlavu, do čoho je zapojená aj hlavná vyšetrovateľka. Tento sympatický tím by som si nechal páčiť aj pre prípadnú druhú sériu. ()

AppleCore

Ústřední duo vyšetřovatelů je tak příšerně nudný a neživotný, že jinak snaživý, tíživý a seversky typicky chladný kriminálce berou všechen vítr z plachet. A tak se to nezáživně vleče, byť třeba kamera i soundtrack drží diváka v pozoru a napětí až do finále. Ku prospěchu nehraje ani fakt, že jsem si u třetí epizody tipnul pachatele a připravil se tak o moment překvapení. Jako dvou hodinovej thriller by to fungovalo podstatně líp (mohla to bejt dánská variace na Prisoners). ()

Trajektt

Tak jsem zkouknul další z parádních severských kriminálních televizních seriálů, tentokráte z dánské Kodaně, kde od začátku do konce můžeme vidět místo zasněžených plání na které jsme zvyklí v podobných počinech z této oblasti pěkně zarudlou krajinu od krve, kterou nám tvůrci připravili a taktéž se můžeme těšit na pěkně brutální jatka v jejichž krvi se budeme brodit a rozhodně se nebudeme nudit. Jedná se o mnoho pikantních vraždiček, které mají to specifikum, že se vždy na místě objeví postavička udělaná z kaštanů, kterou jsme jako malé děti vyráběli a rozvíjeli jsme si tak svou manuální zručnost, která se některým z nás mohla v budoucnu hodit. A ještě, aby toho nebylo málo, tak se sériový vrah anebo vrazi, což nebudu prozrazovat, abych nespoileroval na mrtvých vyřádili upravením jejich zevnějšku, třeba vypícháváním očí, uřezáváním končetin a dalších libůstek, které všichni milovníci napínavých severských krimi milují. Do toho tam jsou různé podpříběhy z minulosti a také únos dcery dánské ministryně. Vraždy a únosy se snaží vyřešit kriminální policie, která ze začátku pěkně bloudí v mlze a nechává se jak už to tak bývá opít rohlíkem od pěkně fikaných pachatelů anebo pachatele. Do toho tam tvůrci zamíchali některé pikantnosti z rodinných problémů ministryně a některých vyšetřujících kriminalistů a to mi přišlo úplně zbytečné a vidím to jako jediné negativum tohoto seriálu. Toto vše se proline v jeden celek a my se staneme svědky mysteriozní podívané na kterou jsem narazil zcela náhodou a se kterou jsem nadmíru spokojen. Některé protagonisty jsem znal z jiných severských seriálů a to zejména Danicu Curcic a Davida Dencika. Za rok 2021 je to pro mně asi nejlepší kriminální série ze severských luhů a hájů a těším na další skvosty severské televizní tvorby na kterou poslední dobou nedám dopustit. Zkouknul jsem to za jeden den a dost jsem se pobavil a proto dávám stoprocentně 90%. ()

PetrPan

Severská kinematografie mne nepřestane bavit svou devastující upřímností ohledně deviací skrytě tyjících v lidských myslích.  Uhrančivý dánský maďal podávaný jak jinak než za studena nikam nechvátá a je vám od začátku jasné, že nic příjemného vás v dalších pěti a půl hodinách nečeká. Až na konečnou odpověď, kde se všechny linky sbíhají, respektive na jejich až Made in USA jednoduché rozetnutí, jsem byl nadmíru spokojen. ()

Happens

Kaštánek má ambice, trochu zabředá do politiky, snaží se ale udržet napětí a přinést neotřepaný důvod k sériovým vraždám, ale trochu místy upadá, ztrácí divákovu pozornost. Noir severská atmosféra nicméně drží celý film. ()

Chrustyn

Na severské poměry spíše slabší detektivka s neprofesionální režií a scénářem, který v případě potřeby dělá z profesionálních hrdinů úplné idioty jen aby bylo napětí, případně aby mohl vrah utéct a být další díl. Atmosféra není špatná, 6 epizod v klidu stravitelných, ale v divákovi mnoho nezůstane. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD