Ztracený král

• Veľká Británia The Lost King (viac)

V roce 2012 se pod parkovištěm v Leicesteru našly ostatky krále Richarda III., které byly více než 500 let považovány za ztracené. Za tímto úspěchem stojí amatérská historička Philippa Langleyová, jejíž výzkum se setkal s nepochopením přátel a příbuzných i s jízlivou skepsí odborníků a akademiků. Film vypráví inspirativní příběh ženy, která se nenechala přehlížet a podceňovat. Postavila se nejvýznamnějším anglickým historikům, které nakonec přiměla přehodnotit názor na jednu z nejkontroverznějších osobností anglických dějin. (Cinemax)

kolemjdouc

Není to bůhvíjaké veledílo.Ale Britové o historii umějí točit zajímavě.To se musí nechat.A mile mě překvapilo,že jsem zde potkala herečku Sally Hawkins.Zaregistrovala jsem ji ve snímku Maudie.Dodnes vidím její shrbenou postavičku jak belhá polní cestou kolem lánu se zvlněnou trávou.Její výkon spolu s Hawkem byl famózní.Fakt mi tekly slzy jak z okapu.Ale zpět.Philippa vyvinula obrovské úsilí ,ale nakonec smetanu slízli zmetkové a ani se nezačervenali.Klasika. ()

Morholt

Richard III. mě fascinuje od chvíle, kdy jsem si přečetl knihu Vrah či oběť od Josephine Tey. Na film jsem se tudíž docela těšil. A to byla asi tak trochu chyba. Ono se nejedná o úplně špatný film. Jen je veskrze průměrný a to ve všech ohledech. A to je skoro ještě horší, než kdyby to bylo fakt hrozné, protože to by film vyvolal alespoň nějakou emoci. Pokud jde o nějakou informační hodnotu, tak té se tady dočká jen ten, kdo je námětem zcela nepolíbený. Na druhou stranu si říkám, jestli zrovna tohle je událost, která by stála za víc, než za hodinový dokument. Podle mě ne a i proto mám pocit, že o moc lépe to asi ani dopadnout nemohlo. 50% ()

marhoul

Pohodový, rodinný film, se sympaticky, pohádkově, podaným historickým přesahem. Líbilo se mi to, mám ráda velké příběhy v malých filmech, navíc není poprvé, kdy zapálený, trochu bláznivý snílek na něco kápnul, ale v záři reflektorů se nakonec vyhříval kdosi jiný. Ad DNA. Jít do křížku s čistokrevnými papíráky, hnána svým snem najít Richarda III., přestože původně odnikud, to je vážně něco! A je jasné, že o hromadu kostí se smečka vlčáků serve, čili pokud budu něčí ostatky hledat já, dobře si rozmyslím, jestli je vytáhnout nebo je nechat koňovi. "Království za koně!" Příjemný snímek pro milovníky dějepisu, Shakespeara, pro ty, kteří fandí outsiderům, pro romantiky, kteří pokud by si mohli vybrat, jestli se podívají do minulosti nebo do budoucnosti, pohotově zvolí variantu první. Jak se to říká? Kdo nezná minulost, budoucnost si nezaslouží. ;-) Milé, nenáročné, dojemné, ideální víkendový středoproud. ()

Axident

Naprostou shodou náhod jsem před pár týdny četl nález z knihobudky 'Vrah či oběť' od Josephine Tey (vydáno 1968), kde se přesně tytéž historické záležitosti ohledně Richarda III (vládl 1483-1485) řeší, zda skutečně nechal zavraždit své synovce a nakolik historické zdroje o něm jsou relevantní či nikoliv, tak se mi Lost King strefil do noty, jsa částečně zasvěcen. Jinak příjemný, malý film o unikátní zarputilosti laičky v podání nezaměnitelné Sally Hawkins, považované odbornou obcí za bláznivou fanynku Richarda III, díky jejímuž úsilí byla skutečně nalezena pod parkovištěm v roce 2012 kostra Richarda III (ověřeno z DNA). Mě i dceři se naopak pasáže s vizualizovaným Richardem III velmi zamlouvaly, coby umělecké ztvárnění hrdinčiny posedlosti. ()

Greg25

Příběh je na na víc než sto procent, Sally Hawkins je skvělá, ale nějak tomu chybí trocha gradace, nebo silnějších scén. Poklidný civilní popis skoro jako byste četli rozsáhlý článek v novinách. Zajímavé bezesporu, hodné vidění, ale v tomhle případě bohužel platí, že ne každý vydrží film dokoukat, což je velká škoda. 65% ()

• Pred uvedením tohto filmu v Spojenom kráľovstve došlo k miernej kontroverzii, keď niekoľko ľudí zapojených do archeologických vykopávok poskytlo rozhovory niektorým britským novinám (najmä The Guardian a Daily Mail), v ktorých spochybňovali udalosti zobrazené vo filme a obvinili scenáristov, že romantizujú a film preceňuje úlohu Philippy Langley (Sally Hawkins) pri skutočnom nájdení a objavení miesta odpočinku Richarda III. Táto kritika podnietila producenta filmu, spoluscenáristu a hereckú hviezdu Steva Coogana, aby poskytol rozhovor pre BBC, v ktorom obhajoval dej filmu a obvinil Univerzitu v Leicesteri zo snahy zdiskreditovať úlohu, ktorú Langley pri objave zohrala, napriek tomu, že je amatérkou. (Arsenal83)
  • Skutočná Philipa Langley sa objaví aj vo filme, keď sedí na chóre pri znovu pochovávaní Richarda III. Na rozdiel od Sally Hawkins, ktorá ju stvárňuje, má dlhé blond vlasy. (Arsenal83)
  • Natáčanie prebiehalo na rôznych miestach v oblasti Edinburghu, vrátane Morningside a Newtongrange. (Arsenal83)