Utajený tábor: Nacističtí zajatci v Americe

• USA Camp Confidential: America's Secret Nazis (viac)

Krátký animovaný film, ve kterém veteráni druhé světové války promluví o tajném vojenském táboře nedaleko Washingtonu, kde židovští vojáci vyslýchali nacistické zajatce. (Netflix)

Marze

Animovaný dokument s občasnými prostřihy na archivní materiály a "mluvící hlavy" očima vojáka, který má dohlížet na pro Spojené státy důležité válečné zločince jejichž zajetí připomíná vydařenou dovolenou. Dozorce je sám přistěhovalec a bojí se vzepřít proti svému svědomí. Pro mě jsou USA fašistická země, kde se každý kříží s každým, která vás přijme pouze pokud konvertujete na hlavní náboženství s bohem Dolar. Pak dostanete svobodu věřit ve své podbohy. ()

Jenda

OK, tak tohle bylo hodně povrchní a vlastně docela nezajímavé. Čekal jsem víc dokument o zajateckém táboře, než jen výpověď dovou židovských vojáků, kteří museli posluhovat Werneru von Braunovi a nezabít ho u toho, když zjistili, že Němci vyhladili jejich příbuzenstvo. ()

Trevor

Slovami mladej zdegenerácie Čo Ti dáva? 😂 Tak fašistickejší židovský dokument tu ešte nebol priatelia. Nie je podstatná ani skrytá obhajoba Guantánama, ani Russká hrozba, ani náznak príprav na tretiu svetovú vojnu pod vedením Zboru shitov, ale prísne tajný tábor, zrovnaný so zemou, o ktorom neexistuje žiadny záznam a vedia o ňom iba dvaja - úplne nečakane - židovský utečenci. (Či iba vo svojich mokrých snoch, je na uvážení každého diváka). Že sa nečakane vyžalovali Netflixu tiež neprekvapuje 😂. Formát by to nebol až taký zlý, ale židovských hviezd je tam viac ako kosákov a kladív 9.mája v ZSSR a že v prísne tajnom tábore strážili 17 ročný chlapci...nuž tých by Nazi dôstojníci odrbali tak, že V2 skladujú na Severnom póle a oni by tomu uverili. Lebo to tak skrátka je, že ak takej generácii čokoľvek predostrie človek serióznym spôsobom uverí mu to. A že 17 ročný vojačik všetko platil nacistom zo svojho, to už bol strop... ()

Greg25

Moc informací se tady nedozvíte, obzvlášť pokud se zajímáte o druhou světovou válku, nebo o historii dobývání vesmíru. Animovaná forma je zvolena, protože vlastně nelze cokoliv jiného ukázat. Rozhovory s pamětníky jsou zajímavé, ale spíše z morálního a filozofického hlediska. 50% ()

BOURQUE

Krátky, dominantne anime-based dokument, ktorý, ako píše užívateľ Drozdo57, sa snaží poukázať na to, že vojna nie je len čiernobiela. Vojna sa ani neskončila, vedenie USA a Ruskej Federácii už mali novú vojnu s názvom „Kto získa viac špičkových nemeckých inžinierov“. USA získalo Von Brauna, bez ktorého by raketový priemysel by bol niekde úplne inde. K tomu, aby sa cítil „ako doma“ a spolupracoval s USA, jemu a jeho kolegom boli v tajnom „post office“ vytvorené kvázi priateľské podmienky a dostávali určité benefity. Len ťažko je možné pochopiť tie pocity, ktoré museli cítiť tí „vojaci“ židovského pôvodu, ktorí sa starali o „dobrú náladu“ nacistov v srdce Ameriky. __ Dokument je krátky a snaží sa byť rázny. Problémom je však to, že miestami je príliš povrchný. Každopádne si však oceňujem snahu tvorcu. Osobné hodnotenie: 74% (***) ()

clara.bow

No, za mě trochu zklamání, ale chápu, že pokud byl tábor v utajení, tak  nebylo možné pořídit žádné autentické záběry, a člověk se tak může spolehnout jen na zvukové záznamy. Přesto musím poznamenat, že nad americkou servilností vůči nepřátelům - Němcům, potažmo fašistům v době světového konfliktu, je mi docela blivno. Chápu sice snahy zkonfiskovat a přivlastnit si vědce a jejich práci, ale zároveň mi tato země bohužel potvrzuje, že nemá jakékoliv skrupule a ,,za vším hledej Ameriku,, i když si na druhé straně hrdě kladou ruku na srdce. ()

Drozdo57

Ako už iní napísali: Dosť povrchné. Ja chápem, čo tvorcovia asi chceli naznačiť. Lenže bez Brauna by ste sa tak ľahko vôbec nepozreli do vesmíru. Nehovoriac o mesiaci. Von Braun nacista bol. Možno z neho iba netrebalo robiť hrdinu. Ono, postrašiť krásnym studeným domčekom na Sibíri by možno bolo rovnako motivačné ako tenis a whiskey. Pridávam jednu hviezdu za pripomenutie, že vojna nie je čiernobiela. Von Braun a jeho ľudia ani neboli to najhoršie, čo získalo pardon po vojne. Mrknite na osud Unit 731. ()

Bossi123

Podle mě naprosto úžasný dokument o utrpení, kterou museli prožívat židovští uprchlíci vstoupivší za 2. sv. války do americké armády. Animace sice poněkud amatérská, nicméně to není to hlavní. Snímek má totiž obrovskou výpovědní hodnotu, díky tomu, že zde mluví Židé, kteří skutečně pracovali pro USA, je tento snímek věrohodný. Dozvídáme se tu o totální nespravedlnosti, kdy někteří z největších nacistických fanatiků nebyli trestné stíhání, ale převezen i s rodinami do Ameriky, kde pro tuto zemi pracovali a vedli si lépe, než mnoho jiných a prazlve Židé jim museli posluhovat. Film ve mě vzbudil mnoho emocí a donutil mě zapátrat na internetu a dohledat si o tomto tématu více informací. ()