Roger Corman, král filmového braku

(TV film)
  • Francúzsko Roger Corman, le pape du pop cinéma (viac)

Každý má svého „Velkého učitele“. I Spielberg, Lucas, Howard a mnozí další. Ti nejslavnější se ale shodnou na tomto jménu... Coppola, Cameron, Scorsese, Howard, Bogdanovich. Všichni tito věhlasní tvůrci neopomenou při rozhovorech o své tvorbě zmínit jméno Roger Corman. Tento režisér, herec a producent, jenž v plném zdraví a síle nedávno pokořil pětadevadesátku, se zasloužil o renesanci klasických hororů. Jako námětového zdroje využíval především povídky E. A. Poea – v 60. letech vznikaly filmy jako Jáma a kyvadlo, Předčasný pohřeb, Havran, Maska červené smrti a jiné. Věnoval se však i sci-fi, kriminálním filmům a dokonce přispěl ke zportrétování rebelující mládeže snímkem Divocí andělé. Ačkoli jeho filmy dnes mohou mnozí diváci vnímat jako poněkud naivní a vyšumělé, mají význam především v tom, že otevřely cestu důmyslnějším následovníkům. Roger Corman je i ve svém věku velmi charismatický a plný energie, o čemž svědčí i tento dokument. Na jeho konci uvažuje legenda béčkových filmů o tom, jaká asi budou jeho poslední slova před smrtí: „Řeknu: „Mám skvělý nápad na film!“ A pak umřu.“ (Česká televize)

rikitiki

I béčkový (podle mě spíš déčkový) režisér může být inspiračním zdrojem, protože ujetou fantazii určitě má. Navíc jsem se z dokumentu dozvěděla, že někdo takový vůbec existuje a u některých lidí má i kultovní status. Pár jeho snímků jsem viděla, a podle mě nic moc teda, ale dokument o něm obsahoval řadu velmi zábavných ukázek s příšerami, které by nevyděsily ani staropanenskou tetičku. A také jsem se dozvěděla, že v první, střední i neposlední řadě šlo R. Cormanovi vždy a pouze jen o čistý a ryzí zisk. Když spojím edukativnost a zábavnost dokumentu, musím přidat na hodnocení, přestože zobrazování žen v jeho filmech bylo trestuhodné. ()

Stegman

Ačkoli uznávám Cormana coby kreativního a inspirativního tvůrce, dokumentaristi se tu vůbec nezabývali tím, zda měly Cormanovy filmy i nějaký negativní vliv (na publikum, potažmo na kulturu jako celek). Sice se můžeme tvářit, že brak už dnes není téma k diskuzi, ale právě takové bezmyšlenkovité přijímání něčeho, za co se dříve lidi styděli, mě dost děsí. Protože kde nejsou limity a kde se nikdo nad ničím ani nepozastaví, tam bují jen chaos a extrémy. ()

andrii

Guru, gurmán opiátů dekadence. Markantní zkrabacený kabátec na sebe si bere  direktorská fantazie, pro učně čaroděje. ()

topi

"Když jsme natáčeli film Trip, tak mi Dennis Hopper, Peter Fonda a Jack Nicholson řekli, že to nemůžu točit jen tak, aniž bych nepocítil účinek LSD. Tak jsem je poslechl a podle svého zážitku jsme film točili, jenže můj pocit z tripu byl tak úžasný, že jsme do filmu museli dát i negativní a špatné věci, aby to cenzura a lidi nebrali tak, že děláme reklamu na LSD." Tohle je jen střípek z barvitého dokumentu o králi braku Rogeru Cormanovi, jenž proslul nejvíce jako režisér a producent nejen béčkových filmů. Tenhle sympatický vitální stařík byl nesmírně tvůrčí osobnost, který ve své práci nepolevil ani teď, když je mu 95 let! Jeho vyprávění o svém řemeslu nemá chybu a já hltal každé slovo a nechal se unášet vzpomínkami a postřehy tohoto osobitého tvůrce. Už dlouho jsem se u dokumentárního filmu takhle nezasekl. Doporučuji shlédnout každému fanouškovi filmového umění. ()

pornogrind

Myslím si, že málo kdo toho dokázal a vlastně i udělal pro Hollywood a filmovej průmysl všeobecně jako Roger Corman. ...ať žije král... 5hvězd ()