Sakugan!!

Japonsko, 2021, 4 h 48 min (Minutáž: 24 min)

Ve velmi vzdálené budoucnosti lidé žijí namačkaní v malých koloniích pod zemským povrchem. Je zde spousta měst a osad, které mezi sebou spojuje neprobádaný a spletitý labyrint chodeb. V podzemí, mnohem blíž k zemskému jádru, jsou vysoké teploty, ale také ložiska cenných kovů, jako je zlato nebo stříbro. O jejich těžbu se starají obyčejní pracovníci, ti nejnuznější a nejprůměrnější obyvatelé kolonií, kteří ve velkých kovových strojích hledají a sbírají cenné kovy.
V jedné takovéto kolonii jménem Pin-in žije zvídavé a velmi inteligentní děvčátko Memempu se svým tátou Gagumberem a každý den se spolu se svým robotem věnují právě sběru nerostných surovin. Memempu však sní spolu se svojí kamarádkou o dobrodružství a o práci mapovače (Marker), tedy toho který se vydává do nitra labyrintu, zkoumá ho a získává informace, které pak zanáší do map, které zde mají mnohem větší cenu než všechno nerostné bohatství. Gagumber nechce o svojí malou holčičku přijít, ale zároveň si uvědomuje, že jí už příliš dlouho nedokáže bránit.
Věci se dají do pohybu v den, kdy Memempu obdrží zvláštní balíček, kde je fotografie tajemného místa, o kterém se jí z nějakého důvodu neustále zdá a podivný krystal, který ukrývá poměrně podrobnou mapu labyrintu. Ve stejný den na kolonii Pin-in zaútočí také tajemná obrovská monstra, která se v labyrintu vyskytují a když na ně narazíte, tak vaše šance na přežití není ani 5%. I v momentně, kdy dívenka čelí takovémuto nebezpečí a vidí hrůzu, kterou dokážou tyto nestvůry způsobit, její touha po dobrodružství a nalezení onoho tajemného místa ze svých snů neochabuje. Když to vidí Gagumber, tak se rozhodne udělat to, co by měl udělat každý správný otec, dovolí dceři vydat se na tuto šílenou výpravu, ale samozřejmě ji na ní také doprovodí a zajistí, že se jeho dcerce nic nestane. Ovšem jaká je cena za zvědavost a jaké je opravdové tajemství labyrintu a všeho kolem? (Jeoffrey)

q66

Hm, v tomhle případě je trochu těžké hodnotit. Sakugan má obrovský problém, tj. tempo je úplně mimo, a v závěrečné epizodě se ukazuje jasně proč - jde o knižní adaptaci a závěrečný bod byl předem dán. Jenže tenhle přístup je problematický v tom, že absolutně není dostatek materiálu na zaplnění celé sezóny seriálu, takže většina epizod je naprostá ztráta času - v určitém bodě je prostě nutné se rozhodnout, jestli mít nějaký specifický děj, nebo jestli být čistě epizodickým seriálem; v tom druhém případě je naprosto nutné, aby epizody fungovaly samostatně a byly podstatně lepší než tady (a většinou jsou třeba postavy, které nejsou takové nic jak tady), což nejsou, a v tom prvním případě epizodický obsah jen rozhazuje tempo celé záležitosti a mate diváka. Sakugan má takový polovičatý přístup někde mezi, a je to obrovská škoda. Ten opravdový děj co tu je je celkem zajímavý, a je to doprovázeno velmi dobrou animací a výtvarným zpracovnáním, ale obrovské množství z většiny zbytečného filleru to sráží dolů - tohle měl být film. 5+/10 ()

Jeoffrey

Sakugan!! je sympatická a živelná podívaná, která ale dle hodnocení na různých jiných databázích asi nebude pro každého. Já mám to štěstí, že mě se do vkusu trefila hodně, ale jsou tu některé věci, díky kterým jsem schopný pochopit, proč se tahle série někomu nemusí líbit. Můj prvotní dojem byl, že tu máme izolované město a velké potvory, s kterými budou bojovat roboti (takže něco jako Deca-Dence) a vše se odehrává v komplikovaném podzemním labyrintu, který oplývá mnohými tajemstvími a čeká, až ho hlavní hrdinové půjdou objevovat (takže Made in Abyss). Druhý dojem se zaměřil na tempo, které bylo divoké a bláznivé, plus na silnou chemii mezi ústřední dvojicí a jejich zajímavý vztah (tentokrát jsem si vzpomněl na Gurren Laggan). Jenže ve výsledku je to úplně něco jiného a já pochopil, proč to někdo označuje především za bláznivou rodinnou komedii. Celé anime stojí a padá na hlavní dvojici, na jejich vzájemném vztahu a váš dojem ze seriálu bude hodně záviset na tom, jestli si Memempu a Gugambera oblíbíte. Tohle téma je tím nejsilnějším a prostupuje celou sérií a díky němu ustupuje mnoho ostatních věcí do pozadí. Navíc ústřední duo je neskutečně tvrdohlavé a hlučné, což nemusí každému sednout. Ovšem v těch momentech, na kterých záleží funguje skvěle, vzájemná chemie pracuje na výbornou, a tak je ten jejich vztah podle mě sympatický, zábavný a uvěřitelný. Tenhle fokus spojený s šíleným tempem, který příběh má, také způsobuje, že některé pro anime důležité věci, které ale nesouvisí s hlavní dvojicí, působí strašně uspěchaně a občas jsou situace, kdy je střih tak špatný, že nechápete, co se děje a kam jste to zrovna skočili (třeba v díle kdy přibíráme do týmu Yuriho) anebo to má vliv na intenzitu některých situací, které nemají dostatečný dopad, sílu a hloubku. Tím myslím třeba to, že některé zápletky na to, jak mají být dramatické, vyšumí podivně rychle a bez nějakého dopadu (ZACKletu) a v porovnání s tím, jak autoři pracují s dramaty kolem hlavní dvojice, které tu hloubku mají, pak tyhle vedlejší linie působí tak nějak méně uvěřitelně, skoro až odfláknutě. Poslední díl byla pořádná emocionální horská dráha, kde mě ten největší plot twist napadl už před dvěma díly, ale i tak jsem byl spokojený a vše to jen podtrhlo hlavní téma celého seriálu a potvrdilo, že tohle je opravdu v první řadě o významu rodiny a teprve potom až o čemkoli jiném. A tohle pro někoho otřepané téma určitě nenadchne každého, spíš zklame všechny, co čekali souboje s monstry, tajemná dobrodružství v labyrintu a ono je to zatím hlavně o vztahu táty s dcerou. Ale ti to nejspíš stejně vzdají po pár dílech, protože jim to přijde nudné. Já si tohle téma ovšem užil, obě hlavní postavy si rychle oblíbil a bavil se vší tou energií, kterou seriál vyzařoval. Dokonce mě to i dokázalo ve správných chvílích dojmout. A tak jsem schopný tomu hodně odpustit, přejít některé nelogičnosti a přestat přemýšlet třeba i nad tím, jestli je normální čekat víc jak půl dne v lóži divadla na představení, které se z nějakého důvodu nekoná, aniž by mě napadlo odejít. Zkrátka mě se Sakugan!! líbil a doufám, že i přes průměrná hodnocení dostane šanci na další řadu, protože mě dokázal pobavit, dojmout a oslovit… 7,5/10 () (menej) (viac)