Platinum End

• Japonsko プラチナエンド (viac)
Animovaný / Dráma / Mysteriózny
Japonsko, (2021–2022), 9 h 36 min (Minutáž: 24 min)

Predloha:

Takeši Obata (komiks), Cugumi Óba (komiks)

Kamera:

Masaši Uojama

Nacuki Hanae, Jui Ogura, Miju Irino, M.A.O, Hikaru Midorikawa, Ai Kajano, Kikuko Inoue, Šója Čiba, Tošijuki Morikawa, Tomoaki Maeno, Kaito Išikawa, Kaori Maeda (viac)

Lidé se rodí proto, aby byli šťastní a žijí proto, aby dosáhli ještě většího štěstí.“ Tato slova jsou tím hlavním, co si Mirai Kakehaši vybavuje z doby před smrtí své mrtvé matky. Když byl Mirai malý chlapec, tak celá jeho rodina zemřela při tragické nehodě a on tak skončil u strýce s tetou, kteří ho psychicky a fyzicky týrali. Z chlapce se tak stal mladý muž plný smutku a depresí, který ve svém životě nevidí žádnou naději a ani špetku štěstí, a tak se rozhodne v den, kdy složil maturitu, spáchat sebevraždu. Mirai je však v poslední chvíli zachráněn zářící mladou dívkou s křídly Nasse, která se představí jako jeho strážný anděl, který přišel na zem proto, aby ho udělal šťastným. Nabídne mu svobodu v podobě křídel, která ho odnesou kamkoli si bude přát anebo rudý šíp, který přinutí každého, koho zasáhne, aby se do něj okamžitě bezhlavě zamiloval. Mirai není příliš přesvědčený, že chápe, co se právě děje a rozhodne se, že chce nyní obojí a že se pak rozhodne, co si z těchto darů ponechá. Nasse mu později také sdělí, že nyní je jedním z dvanácti kandidátů na to stát se příštím Bohem a že pokud chce tuto sílu získat, musí ostatní rivaly porazit během následujících 999 dnů. Tím se rozjíždí šílený boj o moc, během kterého se Mirai bude snažit pochopit, co je pro něj opravdovou podstatou lidského štěstí… (Jeoffrey)

RealGaze

Tak s hrdostí ohlašuji, že jsem u Platinum End vydržel až do konce (nejspíše proto, že nic jiného koukatelného stejně nebylo...). Ten, navzdory alarmu čtenářů mangy, nakonec paradoxně zajistil, že anime nemusí mít hlavu skloněnou až k zemi, ale může směle hledět asi 1 metr před sebe. Během několika dílů se ukázalo, že hlavní hrdina (Mirai-kun), ani jeho slečna (Saki-chan) nepotáhnou. Navíc se tvůrci Death Note nepoučili, a obě nejzajímavější postavy opět umírají zhruba v půlce, přičemž u jedné z nich jde o plot twist s logikou kostrbatější, než nevypraná košile. S úmrtím této postavy mizí veškerá akce, protože ostatní jsou podprůměrně inteligentní pacifisti, kteří rádi polemizují o smrtelnosti brouka. Naštěstí autor vytáhne z rukávu své eso - posledního božího kandidáta, díky němuž se věci konečně pohnou (správným?) směrem. Začne filozofování o víře, Bohu a osudu lidstva... a vyřeší se to infantilností jedné z postav, která nakonec vede i k jakž takž uspokojivému závěru. Závěrem: Platinum End nenadchne a ani neurazí, nicméně pokud by vás tento žánr zaujal, tak se raději podívejte na Mirai Nikki, nebo třeba již zmiňovaný Death Note. Průměrné 3*. ()

Hees

Platinum End je pokus vytvoriť filozofické anime na úrovni a tento pokus zlyhal vo veľa aspektoch. Poďme sa ale spoločne pozrieť v ktorých. Problémov je veľa, ale čo považujem za najväčší je ten, že toto anime absolútne nezaujme v prvých desiatich dieloch a dokonca by som povedal, že prvých štrnásť dielov je v čsfd rétorike no buď na dve, alebo jednu hviezdu. Prvé diely sú maximálne nudné, postáv je veľa, postavy sa rozhodujú z minúty na minútu absolútne inak ako boli rozhodnuté predtým. Charaktery celkovo nie sú zle napísané, ale skoro všetky sú maximálne nesympatické, z môjho uhlu pohľadu sa hľadá nejaký favorit naozaj ťažko, lebo všetko ide od extrému do extrému. Do istého momentu nefunguje nič a dokonca čo sa nestáva veľmi často nie je medzi hlavnými hrdinami čo by mala byť romantická linka absolútne žiadna chémia a priťahovanie. Časové skoky práve vtedy, keď je niekto zasiahnutý červeným "šípom" sú neuveriteľná blbosť a práve tu anime mohlo ťažiť z nápadu a tam sa rozhodnú skokovo skákať, ako keby to nebolo podstatné ako sa budú postavy chovať? Neskorší nový záporák má zaujímavé myšlienky, ale bohužiaľ anime sa dokonca stráca vo svojich vlastných nápadoch ako ich uchopiť. Koniec je síce nepredvídateľný a zároveň zlý z viac aspektov a tým nemyslím bodku teda to čo je na konci ako vyvrcholenie to je možno trocha priemerné, myslím posledné dva diely nekorešpondujú s nápadom, ktorý bol dovtedy. ()

Jeoffrey

Připadá mi, že se tvůrci Death Note rozhodli, že chtějí mít své vlastní Mirrai Nikki, ale moc se jim to nepovedlo. Do hlavní role si totiž vybrali nudného a nezajímavého klaďase, kolem něj rozhodili stejně šablonovité vedlejší postavy, a i charismatického Ryuka tu nahradili ne zrovna moc osobitými anděli. Sice se pořád zevrubně snažili o nějaké to filozofování o lidskosti, přirozenosti a dalších aspektech naší duše, ale nemělo to žádný nový nápad ani sílu, a tak to bylo celé jen pouhým několikrát zředěným odvarem jejich předchozího díla. První díl se ještě dal, ale pak to celé šlo pro mě až moc rychle k šípku, nebo spíš do vod nudné, otravné a předvídatelné šedi. Ani souboj pohledů na svět mezi hlavním hrdinou a Metropolimanem u mě nefungoval, ani jeden z charakterů mě nepřesvědčil ani neoslnil. A tak přišlo nevyhnutelné – drop po 11. díle a dojem z toho co jsem viděl je maximálně 3,5/10. ()

Galéria (1 052)