Komi neumí komunikovat

(seriál)
  • Japonsko Komi-san wa, Komjušó desu. (viac)
Trailer

Epizódy(12)

Na střední škole se spoustou zvláštních postaviček pomůže Tadano nesmělé a nespolečenské spolužačce Komi najít si sto kamarádů, aby si splnila velký cíl. (Netflix)

Jeoffrey

Komi sice neumí komunikovat, ale evidentně uhranula celé škole a ani mě nenechala chladným. Tohle anime mě opravdu bavilo a užil jsem si ho. Už první díl je vynikající, protože jeho kvalita je doslova filmová. Nejde si nevšimnout nádherné animace, úžasné hudby a příběh tu má i hloubku. Kdyby byl první díl samostatný kraťas, tak ode mě dostane zasloužených 5*, protože některé scény a jejich provedení (například úvodní cesta Komi do školy, nebo psaní s Tadanem na tabuli) jsou díky hudebnímu doprovodu, zvolené paletě barev i filtrů a práci s kamerou vysoko nad běžnými poměry anime seriálu. Také se mi líbilo celé poselství toho všeho a ani mi nevadilo, že mi ho paní vypravěčka každý díl zopakovala, protože někdy (například v posledním díle) ho dokázali umístit tak, že podtrhovalo celý zážitek. Samozřejmě jsem si neskutečně oblíbil hlavní hrdinku, její výrazy a skryté významy za nimi mě bavily celou sérii (aby ne, když to celé na nich stojí) a líbil se mi i ten manga způsob vysvětlování, co se s Komi doopravdy děje. Stejně tak jsem si oblíbil i spoustu dalších postav. Tadano je milý kluk, který jako jediný dokáže dávat pozor a projevuje opravdový zájem. Nadžimi je taky zvláštní, ale pro mě sympatický charakter, který mě zaujal svou energií a hromadou praštěných nápadů a chápu, že je hlavním motorem pro posun děje, a hlavně pro vytváření skečů. Také bych rád věděl víc o celé rodině Komi, protože tam je za mě také slušný komediální potenciál a jsem zvědavý, jak vlastně fungují. Díl s Obonem byl sice super, ale to je málo, chci o nich vědět víc. No a v posledních pár dílech mě zaujaly i Onemine s Otori. Onemine tím, že tu působí jako jediná úplně normálně, což je příjemná změna a Otori je mi sympatická tou svou lehkomyslností. No ale pak je tu zbytek postav, kterých je opravdu ranec a o většině dokážu maximálně říct, že jsou to jen více či méně povedené šablony, které tu jsou jen jako prostředek pro některé opakující se skeče. Ale tak u komediálního anime mě tohle vlastně zase až tak nepřekvapuje, jen se bojím a postupně se mi to potvrzuje, že některé skeče a komické zápletky jsou až příliš repetitivní a vlastně velká část jednotlivých dílů je taky pořád o tom samém. Ale mě to nevadí, pořád jsem se dobře bavil. Vše je tu zábavně přehnané a i když je jasné, že Komi by takhle prostě reálně nemohla vůbec fungovat a že není možné, aby jí celý svět takhle okatě (ne)vnímal, má to celé svoje kouzlo a tak nad tím vlastně není třeba vůbec přemýšlet. Ústřední trio to zatím taky utáhlo a vtípky byly pořád vtipné, dojemnější momenty vždy fungovaly a já se tak hodně těším na další pokračování, které dorazí v dubnu 2022. 8,3/10 ()

Scalpelexis

Mluviti stříbro, mlčeti zlato? Komi-san by mě přesvědčila, bohužel, o opaku. Série krátkých sketchů ze života spanilé, ale za to stydlivoučké a verbálně nekomunikativní středoškolačky přináší mix legrácek a "wholesome" situací, které by pro běžného teenagera nepředstavovaly obtížnou překážku.. ale pro ostýchavou Komi je každá doslova životní zkouškou. V tomto ohledu je anime originální a komunikace Komi s okolním světem mi zábavně připomnělo sympatickou Celty z Durarary. Úvodní díl navíc má vyloženě hvězdný rozjezd překrásně poetickou scénou ústřední dvojice u tabule a moc se mi líbil nápad (i když je teda takový "facebookový") o nalezení 100 kamarádů. Tenhle záblesk žel nevytrval moc dlouho a Komi kvapně sklouzne do velmi klišoidních šablon anime ze středních škol, který nad vodou drží jediná proměnná - postava Najimi (kterou si užila výborně přehrávající seiyuu Rie Murakawa). Nejsem vyloženě kritický k páru Komi a až nesnesitelně obyčejného Tadana, ale překvapivě to nejsou oni, kdo žene děj kupředu, protože být to na nich, tak se za celou stopáž nikam nedostaneme. Jsou to postavy milé, ale strašlivě pasivní. Dobrosrdečné, ale šíleně nekreativní; vývoj jejich vztahu bez vnějšího načipovaného leteckého turbodmychadla Najimiho by byl na hranici mezi ospalostí a umíráčku. Uvítal bych jako znak posunu a pokroku, kdybych neustále nedostával popisky, co se s Komi děje, když je nervózní - aspoň trochu zainteresovaný divák to po úvodním seznámení pozná! Nápodobně mi nebylo dvakrát po chuti, když se Komi velmi záhy sympaticky snaží o mluvenou konverzaci, aby děj následně podobné pokusy absolutně vzdal. I když po 2 dílech smutně nikdy neuslyšíme jakoukoliv zmínku o hledání stovky kamarádů a teskně nostalgicky zavzpomínáme na nedosažitelnou romanci tabulového seznamování, Najimiho ztřeštěnost, vypočítavost, excentričnost, duchapřítomnost a komediální potenciál tunu neduhů vyžehlí. V tomhle je forma sketchů jedna z největších výher a dává prostor Najimiho postavě neustále vymýšlet nové a nové scénáře drobných nesnází a patálií pro nebohou Komi k překonání. Není to ale málo, Antone Pavloviči? Pro mě je. Vtipu je tam tak akorát, ale romantické náznaky nabývají spíše vizuálních upozornění než těch atmosférických. Absurdnost přijímání Komi jejím okolí rychle přestane bavit a zbytek postav je dost neoriginální, přetáhlý a lehce zapomenutelný. I když Komi nepředstavuje žádný klenot, jsem rád, že studio OLM konečně nalezlo předlohu k slušnému anime. Lehký nadprůměr a nevyslovené "díky". ()

zdepapepa

Pohodový OP, který je zároveň příjemně poprockový a má krásnou animaci (seriál jako takový v tomto ohledu nezůstává o moc pozadu, zejména např. v první epizodě). Zajímavý vhled do osobnosti lidí se sociální úzkostí, který balancuje vyváženě mezi komedií a feel-good milou zábavou. Má laskavé poselství, které se mi zatím neomrzelo a už tak nějak pro mě patří k seriálu stejně jako OP a ED. Také je seriál dobrá ukázka toho, že člověk se sice nějak vnímá, avšak lidé ho vnímají často kolikrát úplně jinak. Co nebylo zajímavé bylo non-stop simpování všech postav na Komi (na druhou stranu s tím ale seriál umí komediálně zacházet, podobné pocity jako z nemožnosti negativních reakcí na Komi jsem měl i z nepřemožitelnosti Saitamy z One Punch Man). Extrémy, např. masochističnost Agari, mě však tolik nenadchly. Styl vyprávění byl vynikající - např. když manga-like panely (díky bohu přeložené) vysvětlují skutečné pocity Komi a jiné věci. I když seriál neustále přidává další a další postavy, ustřední trio pro mě vždy bylo nejlepší - Komi svými roztomilými výrazy ve tváři a dojemným dosahováním milníků co se týče sociálních úkonů, Komi a Tadano v klasickém will they/won't they friends-first slow-burn, Najimi celou svou osobností. Najimi jsou kapitola sama o sobě, jsou agenti chaosu a i když jsou třeba jen nástrojem vyprávění aby se rozjela dějová linka, je vždy zábava je sledovat. Zejména v kontrastu právě s Tadanem a Komi. ()

WaraiOtoko

Byť to z letmého pohledu na má hodnocení možná může být překvapující, ale nikdy jsem nebyl nějaký vášnivý čtenář mangy. Nějak intenzivněji jsem jí začal číst až v posledních letech. A jedna z mých oblíbených byla právě Komi-san, u které jsem se jako hodně lidí podivoval nad tím, že ještě nemá anime zpracování (pravidelně vyhrávala anketu jakou mangu by lidé nejvíc chtěli v anime podobě). Po jejím zhlédnutí jsem ale došel k zajímavému zjištění, že co pro mě funguje na papíře, nemá stejný efekt v anime, byť nemůžu říct, že by adaptace byla nepovedená, nezaznamenal jsem žádné dějové změny nebo krácení. Marně si tak lámu hlavu v čem to je, navíc jsem většinou četl mangu až po zhlédnutí anime a tam jsem stejný problém zatím nezaznamenal. Napadá mě jen několik věcí, možná všudypřítomný „dovysvětlující“ text dává v manze větší smysl, a nepůsobí tak rušivě, jelikož má člověk dost času pro jeho přečtení, v podstatě němá hlavní protagonistka také nepůsobí až tak „nemožně“ v zásadě „němém“ médiu a kvalita animace také nebyla zrovna nejvyrovnanější i tak bych ale čekal, že se budu u seriálu mnohem méně nudit. ()

Hummer93

Ačkoliv toto anime bylo (alespoň v mé bublině) velmi očekávaný hit roku, ve finále mě spíš zklamalo. V prvním díle se vše rozjelo poměrně zajímavou a originální cestou, ale už po pár dalších epizodách vše začne upadat do průměru a stáčet se ke známým klišé. Navíc se příběh vůbec nikam neposouvá. Jako jediný (nebo jediná?) se s dějem snaží hýbat Najimi, ale ani to, zdá se, příliš nehne se vztahem hlavních hrdinů.  A tak zbývá pouze snůška příjemných jedno-epizodových příběhů. Jako oddechové anime, u kterého nemusíte přemýšlet a občas se zasmějete to ale funguje. 3/5 ()