Podomní prodavač předstírá úraz, aby dostal od pojišťovny odškodné, a potřebuje svůj nárok nějak doložit. Jenže nedůvěřivý pojišťovací agent se jeho podvod snaží odhalit. (Netflix)

honajz2

Podobně jako u Velkého prádla jsem to měl jak kdy. Někdy mě to bavilo hodně, jindy to ušlo, něco šlo mimo mě... Na rozdíl ale od výše jmenovaného filmu mě Zázrakem uzdravený oslovilo mnohem víc, protože zůstal takhle "příjemně rozporuplný" od začátku až do konce, kdežto Velké prádlo mi v druhé půlce přišlo dost slabé a spíše nudné. A hlavně se zde vůbec neobjevil někdo jako Francis Blanche, který mi právě Velké prádlo svými pokusy o humor dost kazil. Tady mi ale sedli snad všichni včetně Serraulta a i toho vtipného a nápaditého zde bylo víc než dost, takže za mě určitě spokojenost. Ale jestli bych měl jmenovat jednu skutečně nezapomenutelnou scénu, tak by to pro mě automaticky byla ta ve zpovědnici - a hned po ní to skvostné vybavení pokoje hlavní postavy :D A dokonce to byla i road movie! V rámci Mockyho kinematografie tenhle film sice řadím přesně doprostřed, ale nic to nemění na tom, že u mě dopadl velice slušně. A i zde musím poděkovat Willymu Kufaltovi za to, že jsem to mohl vidět :-) 4* ()

Willy Kufalt

"Zázrak! Zázrak!" Tak tady se v umělecky nejbídnějších časech francouzské kinematografie tvůrcům skutečně malý zázrak povedl. Z této komedie totiž vůbec nepoznáte, že vznikla zrovna v druhé půlce 80. let. Báječné! Mockyho nejvtipnější film od úmrtí Bourvila se jakoby svým stylem včetně vizuálu, hudby, prostředí a humoru ponášel spíše na jednu až dvě dekády zpátky. Jednoduchá zápletka, ale skvěle rozvíjena do řady absurdních situací, vrcholí paradoxní pointou, v níž si svérázný tvůrce opět jednou naplno střílí z fanaticky věřícího lidu, a nejen hlavní dva mistři komici obdařili navrch výsledek neodolatelnými hereckými kreacemi na vysoké úrovni. Svižná záležitost s Mockyho typickým rukopisem, doprovázená často i kouskem písňovému rytmu na rtech nebývale veselé paní sestry Jeanne Moreau, se po též zdařilém rozjezdu překlopí do zábavného road movie na cestě vlakem. Michel Serrault mě opětovně dostal a vyřídil mě v několika momentech smíchy, aniž by při tom po celý čas vůbec promluvil !! Němý výkon v roli pojišťováka Foxteriéra považuji za jeden ze Serraultových úplně nejzdařilejších a s Jeanem Poiretem v „záporní“ roli rafinovaného gaunera jim to krásně šlape. "Chodí, ale nemluví. Já nechodím, ale zato mluvím. Krásně se doplňujeme..."  Co dodat víc? Hmm... když jsem si pustil před filmem nejdřív legendární trailer, v němž se samotný režisér Mocky zpovídá před knězem ze svého hříchu, že natočil protikřestaňský film, a pak se z něj společně oba smějí, řekl jsem si, že už jen za tenhle nápad by si film zasloužil půl hvězdičky navíc. Ale on byl Zázrakem uzdravený nakonec tak skvělý, že žádné nadhodnocení absolutně nepotřebuje. Tohle je pro mě další důkaz, že Jean-Pierre Mocky je prostě geniální režisér, i přestože možná ne všechny filmy se mu povedly stejnou měrou. // březen 2022: ...a po několika zhlédnutích zjišťuji, že tohle je asi můj nejoblíbenější Mockyho film spolu s Velkým zděšením. "Jestli pán Bůh udělá zázrak, musím vrátit peníze z pojistky?" / "Ne, zázrak bude jako bonus!" :o)  [100%] ()

Astaroth12

V jednoduchosti je sila a tento príbeh je celkom jednoduchý, ale zas má prijemnú energiu a aj keď sa mi zdá, že ju využil hlavne v prvej polovici, lebo čím sa blížilo finále, tak sa mi zdalo, že sa dej prestal vyvíjať a stagnoval. Niektoré postavy sa mi zdali, že boli vyumelkované a do príbehu boli zapracované len kvôli pridanej sviežosti do filmu. Je tu niekoľko vtipných momentov, ale čakal som ich oveľa viac. Podľa mna to tu najviac držal Michel Serrault, ktorý i keď hral nemého, tak sa na jeho mimiku tvare a tela neskutočne dobre pozeralo. Bolo vidieť, že tuto rolu si náramne užíva a s postavou Albina (Klietka Blaznov)  sú tieto dve postavy  v jeho prevedení zatial najpôsobivejšie aké som u neho zatial videl i keď s týmto hercom sa ešte len zoznamujem a už som si ho aj tak veľmi obľúbil. Jean Poiret bol tiež skvelý a i keď som s ním nič ine nevidel, určite to budem chcieť napraviť. Kde je zločin, tam zvyčajne býva aj trest, takto nejako som vnímal finálnu scénu, kde prišlo aj uzdravenie, ale inak ako sa očakávalo. Pocitovo je na silné 3*, ale za dokonalé herectvo Michela Serraulta tú 1* prihodím. ()

MacGuffin

Gaunera Papu (Jean Poiret) narazí auto a tak předstírá těžká zranění, aby dostal odškodné. Se svou milenkou (Jeanne Moreau) odjíždí do Lourdes, aby zinscenoval své "léčení". Jenže pojišt´ovací agent (Michel Serrault) jede též... , H.- Michel Serrault (Ronald Fox Terrier); Jean Poiret (Papu); Jeanne Moreau (Sabine); Sophie Moyse (Angelica); Jean Rougerie (Monseigneur); Marc Maury (Abbe Humus); Sylvie Joly (Mme. Fix Terrier); Roland Blanche (Plombie) ()

• Závěrečná slova Ronalda (Michel Serrault), který nečekaně promluví ve vodě uprostřed zázračné jeskyně, anglicky zní: „My God, I can speak!“ Jedná se o odkaz na film Dr. Divnoláska (1964) a hlášku Petera Sellerse, který poté, co vstane z invalidního vozíku, v Kubrickově filmu prohlásí: „Mein Führer, I can walk!“ (Willy Kufalt)
  • Michel Serrault a Jean Poiret tvořili spolu před lety oblíbenou filmovou dvojici a v letech 1956–1970 natočili spolu přes 30 filmů. K jejich společné „labutí písni“ v Zázrakem uzdravený však vůbec nemuselo dojít, protože režisér Jean-Pierre Mocky měl původně v plánu do hlavních rolí obsadit zcela jiné komiky: Coluche a Michela Blanca. Coluche roli němého pojišťováka Foxteriéra (Michel Serrault) dokonce přijal a dal režisérovi souhlas písemně, brzy poté však zahynul při havárii na motorce. (Willy Kufalt)