Dobrodružná cesta dvou hrdinů z Anglie do Číny za doby křížových výprav.  Přijít o veškerý majetek není nikdy příjemné. Ve třináctém století to pocítil i anglický šlechtic Walter z Gurnie, který ztratil v rodné zemi všechny jistoty. Když se vrátí ze studií, zjistí, že rodinné dědictví mu bylo odepřeno a navíc má sloužit králi Edwardovi, jehož mocenské záměry se mu příčí. Je doba křížových výprav, a tak není nijak výjimečné, když se mladí muži vydávají do vzdálených krajů. Walter se rozhodne vyrazit se svým věrným společníkem Tristramem na dalekou cestu do Číny, aby tam uplatnili znalosti a prověřili svoji odvahu. Na této pouti, která je zavede až ke Kublaj-chánovi, čekají mnohá úskalí a nebezpečné situace, při nichž se jim přijde vhod důvtip i znalost lukostřelby. Jako správný romantický hrdina si Walter najde čas i na lásku k dívce Maryam ztělesňující titulní Černou růži. Stane se z něj pravý bojovník a podaří se mu získat vše po čem touží?
Film podle románu Thomase B. Costaina nabízí i po téměř šedesáti letech odlehčenou zábavu, jejíž poetika vychází ze hry se žánrem. Tato dobrodružná podívaná byla součástí vlny filmů, které v padesátých letech minulého století představili divákům tradiční příběhy v novém hávu. Vynikající kamera Jacka Cardiffa nabízí divákovi pohled na dynamické akce hlavních hrdinů i velkorysé záběry severoafrických lokací, které posloužily jako imitace středověké Číny. Součástí zajímavého hereckého ansámblu je Herbert Lom, známý jako komisař ze série Růžový panter. V roli mongolského chána se představí Orson Welles, jehož Občan Kane patří k nejuznávanějším snímkům všech dob. (oficiálny text distribútora)

Ironfood

Nepříliš povedená kombinace Robina Hooda a Marka Pola. Filmu chybí napětí, akce, humor, nebo prostě cokoliv, co by člověka aspoň trochu zaujalo. Začátek sice ještě nepůsobí tak tragicky, ale po přechodu do Asie se to naprosto hroutí, místo, aby tvůrci využili střetu různých kultur a možnosti ukázat nějaké zajímavosti z tehdejšího života v té oblasti, kupí tam spoustu nudných dialogů. Zpestřit to má zřejmě rozpustilá holka, kterou tam tak nějak zachraňují a podle které se vlastně jmenuje celý film. Ta však působí jako totální trdlo a přiměje diváka tak leda obracet oči v sloup. Když se místo toho podíváte na nějaký film s Karou ben Nemsím, uvidíte podobné exteriéry a kostýmy a podobně trapný příběh, ale aspoň se u toho občas zasmějete... ()

T2

Prevažne v strašnej plochosti podaní príbeh, ktorý nemá jasné smerovanie a chýba mu i gradácia, úvod bol dobrý ale potom ako sa príbeh presunie do Ázie začne film strácať akúkoľvek pevnú pôdu pod nohami. /50%/ ()

KarKulA

Jak to přesně vystihl ve svém komentáři Ironfood - "nepříliš povedená kombinace Robina Hooda a Marka Pola". Ze začátku film vypadá ještě slibně (to je ta část ala Robin) a zdá se, že Walterův odjezd z Anglie odstartuje zajímavý příběh (a tu nám začíná Marco) - leč, velký příběh se nekoná, zato se koná velká scénáristova pomsta ve formě totální slátaniny postrádající větší kloudnou akci a vtip, protkanou jakýmisi pokusy o "hlubší" dramatické dialogy. Nemilosrdným zásekem je Cécile Aubry v roli "Černé růže", na kterou jsem po 10 minutách jejích afektovaného šišlání (což měl být zřejmě pokus o cizokrajný přízvuk) a debilního pitvoření získala značnou alergii. Další ránu pro mě znamenaly kostými ala Čína, které se objevily v závěru filmu (jestli ty byli pohnutkou k nominaci na toho Oskara tak to potěš) a zajímavá schopnost všech národů dálného východu 13st. pokecat si bravůrně v angličtině. I když se na Tye dobře kouká, odehrává si tu jen to svoje a je na něm vidět patrná únava tímto typem rolí. Záchranou v tomto případě nebyl ani na svůj standard nečekaně slabý Orson Welles. Nicméně, i přes všechny negativa, dýchalo na mě z toho filmu takové to kouzlo dobrodružných snímků 50l., takže jsem se přes to nějak přenesla až do konce. ()

rikitiki

Mdlé klony Robina Hooda a Marca Pola ze středověké Anglie se vydávají na strááášně dlouhou cestu do Číny. Cestou střílejí z luku, objevují divy Východu a přátelí se s mongolským generálem, kterého mistrně hraje Orson Welles tím, že ďábelskou mhouří oči, takže je k nerozeznání od pravého Orientálce. Jenomže proč vlastně? Proč se na tu cestu vydali a co chtějí na jejím konci najít? Na to film neodpovídá. A tak scénář asi ze zoufalství předhodí hrdinům do cesty dívku Černou růži, podle které se film jmenuje, ale ani tady není jasné proč, protože v ději je úplně nepodstatná. Mnohem více pozornosti věnuje snímek přátelství mezi nepovedeným Robinem a Marcem, až to někdy hraničí s erotickým poblouzněním. Přežitá technicolorová nuda. ()

• Úloha Maryam (Cecile Aubrey) bola pôvodne ponúknutá Leslie Caron, pre ktorú to mohla byť prvá filmová úloha, avšak jej matka ju odmietla, pretože nesúhlasila so scenárom. (Michal74)
  • Film sa nakrúcal v Meknes, Ouarzazate a Marrakeši v Maroku, na hradoch Warwick i Allington a v Shepperton Film Studios v Anglicku. (Michal74)
  • Walter z Gurnie (Tyrone Power) dostal za odměnu tzv. Podvazkový řád. Ten byl ale zaveden až za Eduarda III., nikoliv Eduarda I, který se ve filmu objevuje. (topr harley)