Film podle skutečné události líčí osudy polsko-židovského politika Szmula Zygielbojma (Wojciech Mecwaldowski), který 12. května 1943 spáchal v Londýně sebevraždu. Jeho čin měl být protestem proti pasivitě světa vůči tragédii holocaustu. (Městská knihovna v Praze)

Awer

"Není to nejlepší film," říkal ten pán z Polského institutu a lze chápat, co tím myslel: hlavně, že existuje; tak jako Zygielbojm chtěl být prostě slyšen a chápán. A aspoň takovýhle varovný epitaf si určitě zaslouží. Jen se bojím, že je ten příběh snadné znovu nedocenit a vykládat jako "obraz smutného tehdy". Holocaust je dnes tak jasný fenomén, že za jeho popírání posíláme lidi do vězení a málokdo to rozporuje. Říkáme dětem "hlavně to neopakovat". Ale zároveň se zdá nemožné spáchat takovou koninu znova. Jenže ono to v té době prostě není tak snadné. A do současného polského kontextu, kdy země zaplavená uprchlíky po 80 letech znovu tlačí Evropu do akce, zapadá tahle epistemická linka stejně jako Zygielbojmovo existencialistické zoufání "co dělat, jak přimět svět k činům?" s nechtěně děsivou precizností. Je snadné nedoceňovat bolest druhých a ve zmatku zpráv odsouvat na poslední stránku / konec timeline - o tom hlavně to pro mě je (víc a trefněji než spousta jiných filmů o holocaustu)... Čistě filmařsky: skvěle sedne Jack Roth a v podstatě všechny role dobře nacastingované. Má to atmosféru, i když by ji podle mě přece jen povyšoval větší minimalismus. Proč dramaticky nechat chytat klíčového svědka hodinu před odletem? Proč neprotáhnout Zygielbojmovu sebevraždu na dvojnásobnou délku a bez hudby - bylo by to mnohem silnější, nezvratnost a neuniknutelnost činu by vynikla... Takovéhle malé "škody" tam nacházím. Ale sdělení funguje i s nimi ()