Shelter in Place

• USA Do Not Disturb (pracovný názov)

Keď globálna pandémia obmedzí možnosti cestovania, novomanželia na svadobnej ceste uviaznu v hoteli Hollywood Roosevelt, kde sa však nachádza záhrobný personál. Ukáže sa, že ubytovaní v hoteli sa musia obávať niečoho väčšieho ako je lockdown. (Arsenal83)

JASON_X

Žádný velký průser tenhle film není, jak by mohl průměrný obecný divák soudit podle zdejšího většinového hodnocení, které je mnohdy zavádějící. Postavy, o které tu jde v první řadě, mi přišly náhodou docela zajímavé. Influencerka (tfujtajxl) Sára - u určité skupiny vadného lidského stáda prý oblíbená a populární osoba, v soukromí duchoprázdná, omezená, nudná, ryze průměrná slepice s psychickými problémy. Tahle postava je názorným příkladem toho, jaká všelijaká narušená polointeligentní individua jsou některými dnešními zdegenerovanými podlidmi považována za tzv. "osobnosti", neboli "celebrity". Dále její hazbend Jonatán, kupodivu inteligentní, charismatický, zábavný týpek, ovšem patrně též s nějakou skrytou mozkovou nebo duševní vadou, protože za ženu pojal Sáru. Hotelový personál pak tvoří pouze pokojská Adéla, tajemná slovanská plavovlasá bestie, snad sadistka, kanibalka, upírka, lykanka, čarodějnice, sukuba, nebo podobně originální bytost. A černý barman Táj, navenek solidní a distingovaný, ovšem v podezření čehosi skrytého, temného, snad démonického, každopádně předpokládaný spojenec pokojské. A mezi těmihle čtyřmi postavami se rozehraje partie s neodhadnutelným průběhem i výsledkem. Ano, kdo čeká nějaký sofistikovaný, intelektuálně podnětný art horror, s psychologicky propracovanými postavami a originálním dějem nabitým akcí, bude jistě zklamaný. Kdo si ovšem prvoplánově žádá jakýkoliv nenáročný mysteriózní mozkovýplach, na který bude tupě zírat při žraní nějaké beztvaré šlichty z kastrolu, stěžovat si jistě nebude. ()

Morholt

Během začínající pandemie uvízně mladý pár v hotelu s personálem, který je nějaký divný. Tak dvě třetiny filmu se hlavní hrdinové nudí a divák s nimi. Sem tam se kdesi vzádu něco proplazí a pokojská občas udělá ksicht, který má ukázat, že s ní není všechno v pořádku, ale jinak je to o tajtrlíkování po prázdném hotelu, nesmyslném tlachání a mizerně ztvárněné počínající ponorce. Zhruba po hodině to nabere tempo a začne se něco dít, ale vůbec jsem z toho nebyl moudrý. Blikající světla a zběsilý střih mi zo také zrovna neulehčoval. K dobru můžu přičíst celkem snesitelné obsazení, ale to je tak všechno. 15% ()

Arsenal83

Totálna blbosť, ktorá neprinesie ani trocha strachu či zaujímavého príbehu, a napätia ani za mak. Jediné čo prinieslo bola vykrádačka ženských výkrikov z Vikingov, kto ich videl, vie, čo myslím. A ešte sa kvalitne priživil na pandémii, keďže nápady zrejme chýbali. Ako Trevor správne hovorí, úplne zbytočný film. ()

MickeyStuma

Celosvětová koronavirová pandemie se tímto dostala již i do dějství filmových příběhů. A použita byla v tomto hororovém snímku, který po celý děj jakoby se snažil napodobit atmosféru slavného filmu ´Osvícení´ (1980). Novomanželé, toho času na líbánkách, jsou nuceni, vyhlášením lockdownu vlivem šíření viru Covid-19, zůstat v hotelu, kde se po nějaké době začnou dít věci pro všechny poněkud podivné. Dějový vývoj se po celou stopáž drží zdrženlivosti a tak hodně dlouho trvá, než se něco děsivě nepatřičného začne dít. Je v tom tak rouška reálnosti, neboť právě po psychologické stránce přirozeně delší dobu trvá, než se začnou projevovat pochybnosti, strach a vůbec osobní empatie. Stejně jako ve výše zmíněném snímku Stanleyho Kubricka bují závan izolace v prostředí prázdných chodeb a všech místností, což právě na oné psychice zanechává své následky. Přímo o pandemii tedy skutečně nejde. Jen je to použito jako záminka pro rozvoj pro postupný psychologický rozpad osobnosti vlivem nucené izolace. Jestli se jedná o přímou vykrádačku snímku ´Osvícení´ (1980) či se jedná jen o inspirace je už na posouzení každého diváka. Snaha viditelná je, ale zřejmě vlivem daleko nižšího rozpočtu to celkově zůstalo na půli cesty. Režiséři Chris Beyrooty a Connor Martin, stojící i na scénáři, zkrátka nejsou jako Stanley Kubrick. Kvůli své pomalosti a malátnosti se nejedná o film pro každého. V dnešní rychlé době z toho ční spíše nuda, ale kvůli ilustraci pocitu bezmocnosti a nudy v nedobrovolné  izolaci ve velkém prázdném hotelu jen s dvěma zaměstnanci stojí za zhlédnutí. Něco výjimečného či snad až převratného z toho očekávat bohužel nelze. ()

Trevor

Opäť jeden z tých filmov, ktoré boli natočené úplne zbytočne. Pomerne nudný úvod filmu s pribúdajúcim časom diváka prestáva baviť čoraz viac a aj keď sa v závere podarí čo to zachrániť každému je jasné že nové Osvietenie z toho nebude. Film nebude docenený ani teraz a určite ani o niekoľko rokov neskôr. Treba oceniť fakt že dej sa odohráva počas pandémie a počas nej teda ľuďom začalo kvalitne hrabať. ()