Příběh Eiffelovy věže

(TV film)
  • Francúzsko France : La tour Eiffel (viac)
Francúzsko, 2014, 52 min

Réžia:

Jacques Vichet

Zajímavý pohled do historie a zákulisí nejslavnější stavby Paříže... Po světě je mnoho staveb nesoucí podpis slavného francouzského konstruktéra a architekta Gustava Eiffela. Jedna však nad nimi vyčnívá – slavná Eiffelova věž. Byla postavena u příležitosti stého výročí Velké francouzské revoluce a Světové výstavy, která se v roce 1889 v Paříži konala. Původně měla stát jen 20 let, ale naštěstí ji můžeme obdivovat i dnes. Nejprve bylo přijetí stavby spíše záporné, ale následně i díky malířům a později fotografům došlo ke změně vnímaní a stal se z ní uznávaný objekt. V dokumentu se podíváme na historii a fungování celého objektu a zjistíme třeba, jak a proč se v průběhu let měnila barva slavné věže. (Česká televize)

mira007

Vždycky  jsem měl Eiffelovu věž za hezký kus železa,  který musí Francouzi furt natírat, aby jim nezkorodoval a tento komplexní dokument mi ukázal,  že to je navíc pozoruhodná technická památka,  která ve své době musela být slušné sci-fi. ()

Marze

Zdá se, že na věži je hromada práce. A já byl v Paříži přes Silvestra pět dnů a ani jsem se na ni nešel podívat. Dokument je plný drobných zajímavostí. ()