Rebel

Kamal sa rozhodne zmeniť svoj život k lepšiemu a odchádza z Belgicka, aby pomohol obetiam vojny v Sýrii. Po príchode je však nútený pridať sa k milíciám a zostáva uväznený v Rakke. Doma sa jeho mladší brat Násim stane ľahkou korisťou radikálnych agitátorov, ktorí mu sľubujú, že sa s bratom opäť stretne. Ich matka Leila bojuje, aby ochránila to jediné, čo jej zostalo: svojho najmladšieho syna. Film zachytáva portrét doby, ktorú obaja tvorcovia zažili na vlastnej koži - obdobie pred vznikom Islamského štátu, keď sa mnoho Belgičanov s marockými koreňmi vydalo na cestu do Sýrie. Po príchode sa niektorí z nich prihlásili do organizácií a zradikalizovali sa. To bol aj prípad niektorých príbuzných oboch režisérov a práve túto skúsenosť sprostredkúvajú kamery Adila El Arbiho a Bilalla Fallaha. (Film Europe)

castor

Bruselská problémová čtvrť, matka samoživitelka-imigrantka a dva synové. Do Evropy evidentně přišli (v případě staršího Kamala) jako děti nebo se v multikulturním Bruselu již narodili (mladší Nassim). Možná vyšší očekávání od společnosti, možná sociální vyloučení, možná všelijaké dezinformace, možná jen slib. Průšvihář Kamal, člen pouličního gangu, totiž slíbí matce, že svůj život změní k lepšímu a vydává se dobrovolničit do Sýrie. Ovšem po nějaké době se k rodině dostane video, na kterém synek spolu s dalšími stoupenci Islámského státu popravuje skupinku vězňů. Třináctiletý Nassim nevěří, že se jeho starší vzor stal teroristou (brzy pochopíme, jak to celé bylo), ovšem postupně se sám stává obětí manipulace a radikalizace bratrových „kámošů“. Kdo jel někdy bruselským metrem nebo navštívil nějakou tamní arabskou čtvrť, tak asi tuší. Brusel – na jedné straně nablýskané čtvrti a diskutující hlavouni z celé Evropy, na té druhé značné kulturní rozdíly a sociální potíže. A to fakt nemyslím ty po večerech všudypřítomné pytle s odpadky... Adil El Arbi a Bilall Fallah (kteří v Hollywoodu bodovali s povedenými třetími Mizery) na svoje kořeny nezapomněli a přispěchali s evidentně osobnější výpovědí. Je to lákavá kombinace komorního dramatu a akčního thrilleru s odlišnou (muslimskou) perspektivou syrského konfliktu. Lidský život tu nemá pražádnou cenu, duo autorů nicméně sáhlo po příliš mnoho tématech, místy je to uspěchané, jindy nevěrohodné, tu a tam mi chyběla důkladnější práce s postavami i příběhem. Kupříkladu nesmírně mrazivý Chalífát mě pohltil zatraceně silněji. Mezi třemi a čtyřmi hvězdami. ()

Arsenal83

Keď sa pri vás ocitne minimálne mesiac neoholený opálenejší mladík a niečo nezrozumiteľné si mrmle popod nos, netreba mať hneď predsudky, že ide o nejakého saláfistu s formulkami z Koránu, ono to môže byť v skutočnosti belgický rapper, ktorý práve dáva ďalšiu údernú slohu. Alebo aj nie. Niekedy zdanie a predsudok neklame a ten chlapec môže mať výbušnejšiu povahu spôsobenú zvláštne ustrojeným cvičiacim pásom s obsahom klincov a nejakých malých trhavín. A keď má vestu, vedzte, že nejde skočiť padákom, nech sa už usmieva, koľko sa usmieva. Pretože síce obutý v značkových teniskách s nenápadným nápisom allah akbar vám tento západnými hovnotami poškodený mladík stále bude hovoriť, že nevercov treba poslať do ohnivého jazera, lebo najlepšia krajina je aj tak Maroko, odkiaľ ušiel, keďže tam mohol len preťahovať kozy a tie neboli feminálneho, ale žiaľ animálneho charakteru. Film je zhruba o takýchto ľuďoch, veľmi pomýlených, ktorí ľahko prepadnú zvrátenej propagande a vymývaniu mozgov. A ten proces má naozaj kruté parametre. ()

Sarkastic

„Jednoho dne na mě budeš pyšná. Uvidíš mě jinak. Přísahám!“ - „Na ten den se těším, Kamale.“ Ale když uvidíte vlastního syna v TV, jak pod hlavičkou ISIS střílí zajatce do hlavy, hrdost asi není to první, co ucítíte…Formou střídání časových rovin se divák postupně dozvídá, co vedlo muslimského frajírka rapujícího a dealujícího drogy v belgických ulicích vstoupit do řad ISIS. Navzdory délce je snímek poměrně poutavě natočen, nechybí mu emoce, silné scény, docela slušně natočené akční sekvence ze syrského pekla, a dojde v něm i na romantiku (velmi decentní). Za slabší bych naopak označil fakt, že toho hlavně starší z bratrů vydrží poněkud víc, než bych byl ochoten uvěřit, no a pak jsou tu ta…řekněme extravagantní hudební čísla, která asi leckomu nesednou. Celkově ale dám solidní 4*. „Myslím to vážně, Nassime. Je to klíč k ráji. A chci, abys mi ho pohlídal. Pořádně ho schovej. Víš, Nassime, tenhle pozemský život...nemá žádnou cenu. Je to jen cesta, brána do ráje. Teda, pokud se rozhodneš správně. Jako to udělal Kamal.“ ()

ledzepfan

Připadalo mi, že když dojde na akci, funguje to jaksi polovičatě (one shot by se měly používat jen tam kde to má smysl, ne z povinnosti, že je to zrovna trendy) a bůhvíproč mě téměř úplně minuly ty hudebně taneční vsuvky (snad jen ta finální měla nějaký katarzní náboj). Krom toho je to ale parádní drama, které umí zatlačit na pilu tak aby to nebylo trapné dojení emocí. Pokud má divák ke vztahu k ISIS nějaké skrytě voyeurské touhy, tak tady si z velké části příjde na své. ()

Chrustyn

Viditelně hodně osobní projekt, který diváckou formou dokáže velice poutavě přiblížit pohled na ISIS a na to, že ne každý vousatý islamista má na sobě výbušný pás dobrovolně. I přes téma, které je viditelné spíše v artovějším pojetí je Rebel přímočarým thrillerem kde nechybí velice slušná akce i pochyby hlavního hrdiny, jeho vzdor a dokonce i náznak lásky, která samozřejmě nebude jednoduchá. Bohužel režijní duo mělo tendence pojmout hodně témat a minimálně dění poslední třetiny vypadá jak dva různé filmy a celkově je zde dost na sílu stejně jako poutavá ale z děje vytrhávající hudební čísla. Rebel by možná lépe fungoval jako minisérie, kde by se vše načrtnuté, mohlo důkladněji rozepsat a převyprávět. ()

• Filmovalo sa na viacerých miestach v Belgicku, Luxembursku a Jordánsku. (MikaelSVK)