Lacike

Obsiahly dokument o kaskadérskej profesii v HK kinematografii. Preberú sa tu začiatky, keď nastal úpadok škôl, ktoré trénovali artistov pre Pekingské opery a tak sa ich odchovanci museli presunúť k filmom. Najviac dokument pokrýva zlaté obdobie HK kung-fu akčniakov od nástupu Samma, Jackieho a spol. v osemdesiatych rokoch. Keďže mám toho už dosť napozerané, tak som sa síce v tejto časti veľa nových informácii nedozvedel, ale aj tak to bol najpútavejší úsek. Rozhodne potešilo vidieť všetky tie kaskadérske legendy jak vyzerajú na staré kolená. Posledná tretina je dosť trpká. Preberá sa tam to, že mnohé tie kaskadérske legendy na staré kolená skôr živoria, keďže si nikdy poriadne nezarobili a vzhľadom na úpadok HK kinematografie na úkor Čínskych produkcií, kde sa presunul všetok kapitál, nie sú priaznivé podmienky pre výchovu novej generácie HK kaskadérov. Možno aj preto sa dnes všetko radšej robí vďaka CGI. Celkom smutný záver, ktorý snáď tých pár mohykánov znova dokáže obrátiť na lepšie časy. 8/10. P.S. Jackieho absencia a jeho pohľad na celú problematiku je neospravedlniteľná. Neviem či bol tak strašne zaneprázdnený alebo je už nadobro zalezený v komunistických zadkoch v Číne. ()

muti

Jackie tu ozaj chýbal, možno má domáce väzenie a musí byť ticho lebo príde o pekinsku vilu. Úpadok kaskadérov bol nevyhnutný, tak ako aj herci v pekingskej opere. Svet sa transformuje a pohľad späť býva nostalgický, niečo končí a niečo začína. Kaskadérske legendy pomaly vymrú, ako aj staré školy, namiesto ktorých stoja nové obytné štvrte. Kto sa vedel prispôsobiť, prípadne myslel aj na starobu, tak ten môže prísť aj na novom športiaku. Kto tieto filmy nepozná tak určite má čo doháňať. ()