My čtyři

• Nemecko Du Sie Er & Wir (viac)

Dva páry zkusí partnerskou výměnu, ale vymkne se jim to z rukou. Následky odjedou řešit do odlehlé plážové chatky, kde si všichni musí přiznat trpkou pravdu. (Netflix)

Pethushka

Já bych ty čtyři až tak neodsuzovala. Chápu, že ne všichni si ujíždí na netradičních formách vztahů, ale že to bude kontroverzní, bylo snad jasné od samého začátku. Chcete-li klasickou romantiku, kde hlavní roli hraje jeden muž a jedna žena nebo máte-li problém tolerovat životní styl ostatních, radši se na film asi nedívejte. Zbytečně vás to zvedne ze židle. Humor byl na můj vkus místy až přehnaný a trochu mě mrzí, že tvůrci nedokázali tak dobré téma dostat do větší hloubky a zajímavějších rozhovorů. Každopádně se jim ale podle mě podařilo navodit unikátní nejasnou atmosféru, ve které mě bavilo být. Paula patří v mých očích k herečkách, které jsou zajímavé a divák je chce vidět víc a víc. Německá Mila Kunis (fakt jsem chvílemi nevěřila, že to není ona) je herecky slabší a dělá z filmu o něco povrchnější záležitost, což je škoda. Kluci za mě byli neutrální, ale nic nepokazili. Klidně bych zvládla i reprízu. 3* ()

claudel

Škoda, dalo se s tím naložit mnohem a mnohem lépe, protože takový námět v divadelním balení je nadčasový. Partnerskou výměnu, štěstí ve vztahu, uspokojení psychické i fyzické, tohle všechno můžeme řešit jako v době sociálních sítí, tak desítky lety předtím a o desítky let později. V tomto konkrétním případě ale sledujeme jen pár záchvěvů, pár dobrých scén a trefných dialogů. Pro mě osobně měl film přínos ještě z jazykového hlediska, naučil jsem se několik slovíček a idiomů z hovorového jazyka, některá jsem dokonce nenašel ani ve slovníku. ()

Arsenal83 odpad!

Zvrátený Netflix pokračuje vo svojej špinavej práci a tak bude naďalej tlačiť do filmov ten najväčší humus. Tradičná rodina alebo tradičné vzťahy nemajú u nich miesto. Razia namiesto toho promiskuitu a sexuálne deviácie. Už len tu tá premisa, že je super, keď si na mesiac vymeníte partnerov, že to utužuje vzťah, že je to úplne normálne. Proste zámena kurev sa vraj do nevery nepočíta. Ale v poriadku, myslel som si, že to skončí pri tom tehotenstve a to nás privedie k zaujímavým zápletkám. Sčasti aj áno, lenže všetko smeruje k tomu, že nakoniec sú chlapi bisexuálmi a majú fantázie s mužmi. Musia vraj vyskúšať všetko, inak to už nebude dobrý život. Nakoniec šuká každý s každým a otvorený vzťah je to pravé orechové. Posolstvom sa stáva, že nevera je ok, je to súčasť života a že normálna je polygamia až polyamoria. Opakom slova morálka už nie je nemorálnosť. Opakom je už slovo netflix. P.S. Film obsahuje aj také nechutné scény, kedy ženská bľuje priamo pri stole a chlapík si to natáča na mobil, aby to mohol hodiť niekde na Instáč. Následne sa druhý chlap na zvratke pošmykne a krásne sa do nej obalí a potom ešte niekto po niekom tie zvratky hodí. Nechutnosť hodná okamžitého vypnutia. ()

mira007

Dva partnerské páry se sejdou ve vilce u Severního moře, aby zrekapitulovali svůj experiment , kdy si posledních 14 dní hráli na výměnu manželek se základním pravidlem: žádný sex. Tahle německá konverzační komedie se snaží nějak analyzovat parnerské vztahy tak nějak po modernu optikou sociálních sítí a povrchností, takže výsledkem je motto "nevěrou ke světlým zítřkům a uvědomění se sama sebe." Ve výsledku podprůměrný film. ()

Malarkey

Podobný námět už jsme zažili i v Česku - ve filmu Svatá čtveřice. Takže musím říct, že tím mě tvůrci vlastně nijak nepřekvapili. Naopak jsem si říkal, že na to, jak zajímavý námět je, je pak poměrně těžké film zpracovat tak, aby to nespadlo do emotivního výblitku o ničem. Hřebejkovi se to totiž stalo. Němci na to šli podobně – skrz pěkné prostředí pobřeží severního Německa – ale přidali i docela zajímavě vypjaté scény, že to i mělo hlavu a patu. Zlepšení oproti Svaté čtveřice, ale nic, co bych musel vidět znova. ()