Stín samoty

• Španielsko La bestia (viac)

Rodinu žijící v 19. století na samotě navštíví zlá bytost, která se živí strachem. Podaří se malému Diegovi zachránit matku před netvorem a před ní samotnou? (Netflix)

darkrobyk

Psychologické drama, kde otec je nezodpovědný, matka pošuk a syn spratek. Matka se snaží syna před vším chránit, později ho však trápí a nadává mu do zbabělců. Synovi se to logicky také v hlavě pomotá. Pěkná kamera, šerosvitné scény jsou fajn, bouře a tma vítány. Mysteriózní nádech mohl být intenzivnější. Nevadí mi pomalé filmy, zde ale něco nefungovalo. Samozřejmě jde o snímek pro okrajové publikum, jenže to neznamená, že nemohl být lépe stravitelný. Monstrum jen v náznacích, což je někdy lepší, než doslovný digitální bubák. Závěr je psycho, bohužel divákovi budou osudy postav nejspíše ukradené. 2,5* ()

Enšpígl

On už ten nápad, koupit nějakou samotu v bažině je vrchol degenství, ale ok alespoň byla atmoška, leč jen do té doby, dokud se tvůrci nerozhodli zhasnout a ukázat nám film v překrásné 4k tmě. Jako to byla uplná jiná tma než HD tma. Jako já chápu, že zdražujou energie a všude se musí šetřit, ale tak hnát do takových extremů snad není třeba ne ? No Inma Cuesta je docela hezký holka, tedy dokud šel ještě tvůrcům proud a já na ní viděl, tak tu jednu dám. ()

*CARNIFEX*

Vôbec nie tak márne, ako som sa pôvodne domnieval. Samota a tma robia svoje, pričom monštrum v náznakoch v mnohých prípadoch dokáže snímok obohatiť viac, akoby malo byť non-stop na scéne. Aby sme sa chápali, toto rozhodne nie je to žiadna pecka (!), pohybujeme sa na kvalitatívne priemernej úrovni snímku, ktorý mnohých divákov odradí pomalosťou či nie príliš výraznými hororo vsuvkami, no ako vyslovená tragédia mi to teda neprišlo. Psychologická stránka ako taká dokáže urobiť svoje. Matka prepnutá, všade vidí nepriateľa, syn tiež nie je úplne v pohode, pričom vplyv chorobomyseľnej osoby na chorobomyseľnú osobu robí taktiež svoje. Ja dám tri, lebo dve mi prídu fakt akosi málo na snímok, ktorý rozhodne z pohľadu spracovania amatérsky nepôsobí .. ()

Beckett51

WTF. Parádně natočená a ohudebněná Babadookovina, kde v mnoha chvílích dost dře scénář (komín lol), ale jinak ve všech ohledech rozhodně nadprůměrně zpracovaná bubačka se skvělou závěrečnou scénou. Normálně bych zůstal na lepších třech, ale vzhledem k drastickýmu podhodnocení rád zaokrouhlím nahoru. ()

mzss1

[30%] Hmm, tak díky tomu, že mám tento typ hororového žánru rád, tak s vypětím všech sil zaokrouhlím na nejslabší možnou druhou hvězdu. Těchto počinů bylo natočeno už dost. Tohle je prostě takové nudné, nezáživné a ten malý kluk mě totálně sral. Nějaké ty hororové prvky se tu poté našli, v rámci rozpočtu chápu, že tvůrci prostě vařili z vody. Druhá půle byla trochu lepší, ale stále velká bída. I ten hlavní démon/strašák nebo co to bylo za píčuse mě nevyděsil. Ale nic extra mě ve filmu neiritovalo, takže 30% nakonec udílím ze soucitu ale jen! ()

pornogrind

Pomalé, unylé, komorní, nízkorozpočtové cosi, co se snaží být hororem. Bez atmosféry a bez napětí to mohlo vyjít jen stěží. Tohle bylo fakt hodně slabý. Tentokrát se ani nedivím tak nízkému hodnocení. ()

Anderton

Až westernovo pôsobiaci mysteriózny horor, kde si vystačíme s troma a poväčšinou dokonca iba s dvoma postavami. Čo sa to pohybuje po okolí, to zistíme až v samotnom závere, nejde však o žiadne prekvapenie. Každopádne film skončí predsa len inak, než som niekedy v polovici očakával. Jedinou výraznejšou vadou je podľa mňa dĺžka, takáto story by vystačila pokojne aj s hodinkou. Španieli (a Hispánci) radi (aj metaforicky) kombinujú vojnové príbehy s tými strašidelnými, Tieň samoty je exemplárnym príkladom. ()

Crocuta

Lokalizací do téměř liduprázdné pustiny a především atmosférou mi "Stín samoty" silně připomněl horor "The Wind" (2018), ačkoliv tam bylo zobrazení zla o poznání konkrétnější a účinek na diváka silnější. Nicméně ani tento snímek není k zahození a  když vidím zdejší bídné hodnocení, to své rád zaokrouhlím o půl * nahoru. ()

Marze

Je to jeden z tech filmu, kde stale na neco cekate, protoze se to vyviji velice pomalu a coz je smutne, nikdy nevyvine. Pozornost je zamerena na vztah matky a syna. Pripravuje ho na to,co prijde a prekonava prekazky. To prinasi zajimave sceny a emoce. ()

SOLOM.

Distribuce Netflixu tentokrát do své filmové flotily přibrala i toto španělské psychologické drama, které je lehce říznuté i trochou toho mysteriózního hororu. Opravdu ale jen nepatrnou kapkou, to je potřeba říci hned na úvod. Rádoby historické kousky mi rozhodně nevadí, mají-li hlavu a patu a dokáží nabídnout zajímavou zápletku. Bohužel tady to originalitou zrovna nehýřilo, stejně jako množství opravdu zajímavých pasáží tu bylo obsaženo ve velmi slabé dávce. Nemůžu však říci, že by šlo o vyloženou katastrofu, protože i zde jsem našel několik dobrých momentů a scén, které stojí za pozornost.    Dobrý film se dá natočit i s minimem herců a malým rozpočtem -   o tom jsem se přesvědčil již několikrát, ovšem to by scénář musel být mnohem záživnější, propracovanější a když už má jít i o horor, tak i děsivější. Tady se ale docela dlouho řeší jen rodinné drama naší rodinky, kdy každý z rodičů má jinou představu o výchově dítěte a následný odjezd otce konečně rozproudí alespoň trochu tamní atmosféru. Divák si není jistý, jestli z toho matce jen hráblo, nebo skutečně farmičku začne obléhat nějaká zlá bytost. Pracuje se zde především jen s náznaky – což mi vůbec nevadilo, ale v závěru mi už to neustálé bouchání dveřmi, přítmí a řvaní lezlo trochu na nervy.    Bubák se tu ukáže až v posledních patnácti minutách a to jen na krátký okamžik – jak se ukázalo tak to bylo jen a jen dobře. Navíc mi kupodivu ten malý spratek nebyl ani vyloženě protivný. Mou pozornost si však po celou dobu držela pro sebe především pohledná Inma Cuesta – taky bych se s ní rád vykoupal v kádi. Ta svým výkonem zcela převyšovala ostatní na place. Bohužel jako celek to nefungovalo tak, jak bych si já a asi i sami tvůrci přáli. Pár světlých okamžiků by se tu našlo, ale znám mnohem lepší španělské filmy a dokonce i horory na podobné téma. Lepší podprůměr a nic víc. ()

Morholt

Atmosféra hustá že by se dala krájet, s vizuálem nemám problém a herci jsou na úrovni, přičemž Inma Cuesta je navíc kost. Jenže to nestačilo. Ono tracha toho vyšilování a strašení v hlavě není nikdy na škodu, ale pokud to trvá moc dlouho a nikam se to neposouvá, začne to unavovat čím dál tím víc. Notabene když potvora se solidním potenciálem je jen tušená a pokud se objeví, tak pouze coby silueta. Opravdu za to tak stojí až samotný závěr. Jako dejme tomu půlhodinový kraťas to mohlo být vynikající, ale celovečerák se nepovedl. Nicméně režisér ukázal, že něco umí, takže bych ho po jeho debutu ještě neodepisoval. 40% ()

Astaroth12

Už je to nejaký ten čas, čo som videl slušný atmosférický horor zo Španielska. Tak som bol plný očakávania, ale i obavy, či to zas nebude prehnané očakávanie a moje obavy sa naplnili. Film si  nevie vybudovať skoro žiadnu atmosféru i keď sa trocha aj snaží, vobec mu to nejde naplniť. Španieli sú v tomto majstri, ale túto to nezvládli. Mysleli si, že keď dajú dve šibnuté postavy na samotu a ešte im viac prepne, že z toho hned bude atmosférický trhák, ale takto to vobec nefunguje. Je tu veľa tmavých scén, kde nie je nič alebo skoro nič vidieť a tak si môžem len domyslieť, čo sa tam asi tak deje. Po nejakom čase ma tie dve postavy a hlavne postava matky začala riadne iritovať a už som čakal len na pointu a záverečne titulky. Keď sa konečne po 85 minútach zjavila postava bubáka, tak v mojej mysli preblesklo len hlavou, tak na toto som čakal skoro celý film? Ako prišiel aj tak odišiel a žiadna sláva sa ani potom nekonala. Pointa už nemala čim nadchnúť, keďže dej filmu ma natoľko otrávil, že som ju pozrel už len zo zotrvačnosti. Slabé 2*. ()

M.i.k.e

hodně pomalu plynoucí drama (horor to fakt není),které se sice hodně snaží o budování psycho atmosféry,ale vůbec mu to nevychází.I přes lehce televizní výpravu přitom měli tvůrci docela dost prostoru pro to aby vytvořili funkční jednohubku.Bohužel se nepovedlo,ale jelikož sem nic nečekal a ani nic nedostal,budu tomu říkat remíza.Jestli je tu nějaké plus,pak je to kamera,která se snaží seč jí čočky stačí,ale bohužel je to málo...40% ()

majo0007

"Stín samoty z nudy pustil som, no po chvíli horko obanoval som. Beštia tam bola zo dve minút, išiel som si radšej hrknúť". Blééé! ()

oveckaoa

Začneme pozitivy film má parádní obal, kvalitní gore scénu s ustřelenou hlavou, hlavní herečka něco hraje a Netflix zde nenarval žádné černochy, Asiaty , postižené a podobně jak má ve zvyku rvat do svých filmů i monstrum vypadá parádně bohužel nyní přijdou negativa . Španělsko 19 století v zemi je válka  a ti kdo se jí nechtějí účastnit žijou na samotě takhle poznáme hlavní rodinu otce, syna a matku co žijou na statku kdesi v prdeli. Otec po čase zmizí kamsi do prdele a už se nevrátí (šťastný to muž) tak zůstane jen matka , které  začne hrabat na palicu a kluk co je tak neschopný, že být tou matkou zabiju ho místo těch králíků jelikož i ty králíci byly schopnější jak on a to jen žraly a hopkaly. Jinak avizované monstrum je tam tak 5 minut z toho v celé své kráse tak 2 minuty a horor to připomíná tak 10 minut. Konec je slušné sci-fi kdy malý kluk co je úplný chcípák táhne kárku s mrtvou matkou několik kilometrů úplně na pohodičku. 20 procent (optimálně si to zaslouží 40 , ale ten kluk to ničí a navíc to není horor) ()

zsn

Mazec co si ta děcka musela kdysi vytrpět, ať už v souvislosti s lidovým folklórem, halucinacemi z izolace, či vůbec dospíváním. Ony vlastně dětství ani neměly. Dnes si představte 8-10 leté dítě se zbraní v ruce. Dřív byly alespoň vedeny k píli a k přežití, zabít, vykuchat, upéct, nakrmit rodinu, postarat se o slabší rodiče, dnes by s tím akorát tak z legrace vystřílely půlku školy. A přesně jak říká domino85 - zde hodnotí jen milovníci Marvel sraček. Aneb když děti mají právo na názor a pokud nevidí 2 hod akci, auto honičky nebo tunu krve, proklamované herce, roboty a technické novoty, je film odpadem. Každému bych přála zkusit si tuhle dobu, byly byste posraní až za ušima a rázem by vám na postrašení stačil běžný den a hlavně noc tam někde v pustině. To předčasně dospět, protože nemáš volbu, to je skutečný horor a u filmového chlapce - mamánka, to v závěru vidíte nejlíp. Každý jednou můžeme dojít fáze, kdy budeme děsit sami sebe. Samota je nepřízní osudu. ()