Nikdo nevyvázne živý

• Veľká Británia No One Gets Out Alive (viac)
všetky plagáty

Zoufalá Mexičanka bez dokladů se nastěhuje do zchátralého penzionu v Clevelandu. Jenže to, co tam zaslechne a uvidí, ji rozhodně neuklidní. (Netflix)

*CARNIFEX*

Nebudeme si klamať. Čo moju maličkosť z hororového hľadiska už len vystraší, či emocionálne zasiahne, keď som videl - Já neviem, hádam aj tri tisíc hororov? Každopádne, v rámci žánru ešte rozoznám, čo je úplná kokotina, priemerná kokotina, respektíve počin, ktorý môžem minimálne odporučiť. No a tentok, akýsi: “Nikto neprežije”, môžem smelo zaradiť do kategórie poslednej, lebo napriek tomu, že sa človek z tohto počinu neposerie, atmosféra miestami vôbec nie je špatná, k čomu prispela najmä celkom zručná práca s “tmou a tieňom”. No a i keď nemožno tvrdiť, že by striedala jadna “mykačka” druhú, Ja budem pre tento krát skromný divák, ktorý mile rád pochváli. Nemal som totiž dojem, že by sa jednalo o nejakú vyslovene lacnú, amatérsku záležitosť, ktoré v mnohých prípadoch dosahujú hodnotenie na totožnej úrovni .. ()

Gorehound

Filmu nemožno uprieť pôsobivú, zomknutú zasneženú atmosféru a tomu zodpovedajúci pôsobivý vizuál. Aj psychologicky je to prepracované, s presahom do sociálnych problémov prisťahovalectva, no a do toho je dobre gradovaný príbeh o starom dome a tajomstve privezenom z vykopávok z Mexika. Jumpscares tradičné, ale poctivé, príbeh miestami až výborný, zo skvelým krvavým záverom a pointou. Hlavná hrdinka vtiahne, tak ako celý film. Netvrdím, že si to čoskoro pozriem znovu, ale je to poctivo a šikovne urobený film s dobrou atmosférou, príbehom a vizuálom. A záverečné efekty... síce CGI ale originálne a desivé. Tak keď už, tak takto. Nijak to ale neznižuje dobrý pocit z filmu. ()

petikacka

Jejda...to se nepovedlo. Zřejmě to měla být alegorie na ubohé latinos co neustále prchají do severikános a tam jim pořád ubližujú. Nejenom, že jim vykrádajú jejich kulturu, teď jim ještě kradnú jejich životy a připravujú je o prácu. A to celé zabalujú do hnusného baráku pro zoufalce, kde se dějú různé bubuhrátky. Celé je to úplně blbé a konec je úplně nejblbější. Za mě 25% ()

tron

Adam Nevill je anglický hororový spisovateľ, ktorý zvykne mať pod palcom nielen postavy a dialógy, ale i atmosféru. Jeho Rituál (vyšiel aj v ČR) je v prvej polovici absolútne geniálny lesný horor, ktorému perfektné renomé bohužiaľ kazí záver, ktorý je ako nielen z úplne inej knihy, ale skôr ako rovno zo zlého sna. Filmový Rituál bol vyrovnanejší, keďže použil úplne inú koncovku, ale zas stagnoval, čo pre zmenu nemôžem povedať o literárnej predlohe. Takže 1:1. Režíroval ho David Bruckner a produkoval herec Andy Serkis (Pán prsteňov, Mŕtva hliadka). Po štyroch rokoch sa páni opäť stretli a znova na adaptácii Adamovej knihy. Tentokrát Serkis zase/stále ako producent, ale do pozície producenta prešiel už i Bruckner. Réžiu prenechal začínajúcemu Santiagovi Menghinimu, ktorý doteraz natáčal kraťase. Výsledkom je horor No One Gets Out Alive. Udeľujem mu až 4* a tá štvrtá je s oškretými ušami, ale musím ju dať za sympatickú hrdinu (v podaní Mexičanky Cristiny Cordlo), za skvelý kasting vedľajších rolí (majiteľ nechutne ošarpaného penziónu v tradične neprehliadateľnom podaní parádneho Marca Menchaca z Alone, Ozarku a najmä z Outsidera), za krásne depresívnu anglickú atmosféru/výpravu, za šialené finále, za jedno fakt pekné (a originálne) monštrum, za sociálny presah (emigrácia) a za pár drastických momentov. Kazilo mi to nelogické počínanie postáv, aké som videl v hororoch už stokrát a bohužiaľ ešte stokrát uvidím. ()

JASON_X

Název mi okamžitě evokoval dokumentární knížku o The Doors, kterou jsem četl (ovšem že česky) už někdy ve dvaa nebo třiadevadesátým (No One Here Gets Out Alive). Ale není to o Doors. Zato je to skvěle zkombinovaná i vyvážená syntéza thrilleru, horroru a sociálního dramatu. Zručně natočená, se syrovou a depresivní atmosférou, a s hodně sympatickou chicou v hlavní roli. Celou dobu jsem si myslel, že je mi jasný, jak to s tím Redem a Beckem ve skutečnosti je, že takhle lehce se nachytat nenechám, ale rejža mě nakonec přečůral a ve finále mě ještě i trochu znejistil slušně halucinačním závěrem (který vlastně i vysvětlí název filmu). Líbilo se mi to natolik, že se tentokrát ani nehodlám rýpat v několika málo scénáristických slabinách, nebo v tom, že se Ambar často chovala jako naprostá husa. Pěkný detail: Zub strýčka Bety přikutálející se z pode dveří. Největší úlet: Samozřejmě že aztécká vaginální hlavožerka. +90%. ()

• Natáčelo se v Bukurešti (Rumunsko), Clevelandu (Ohio, USA) a Londýně (Anglie). (SONY_)