Nebývale otevřený dokument Chinaski: Každej ví kulový ukazuje, že na pozadí hudebních úspěchů, vyprodaných koncertů, vydání úspěšných alb a desítek rádiových hitů, byly také deprese, hádky, rozpady přátelství nebo nutnost vyrovnat se se smrtí kapelníka Pavla Grohmana. Režie časosběrného dokumentu, který vznikal pět let, se ujal režisér Pavel Bohoněk. Hlavní aktéři Michal Malátný a František Táborský před divákem nic netají a bez obalu popisují své tehdejší pocity a rozhodnutí. Velký prostor dostali i bývalí členové Petr Rajchert, Adam Stivín, bratři Škochové, Marpo nebo Petr Kužvart. Cenné svědectví přinášejí bývalí a současní manažeři Milan Pešík, Hana Petřinová, Marcel Vyšín z Universal Music nebo Ladislav Vajdička z BrainZone. Kariéru Chinaski reflektují i hudební novinář Jaroslav Špulák, rádio pluggerka Marta Říhová, muzikantští kolegové David Koller a Petr Janda nebo herec Zdeněk Svěrák. (Bioscop)

kajas

Kdo nezná ani jednu písničku od Chinaski, ať hodí kamenem. Skupina, která patří již bezmála třicet let mezi nejoblíbenější hudební celky u nás, si prošla několika velkými krizemi (tragická smrt bubeníka Pavla Grohmana, hádky, nečekaná obměna členů kapely). Právě tyto momenty se snaží reflektovat časosběrný dokument, ve kterém má logicky největší prostor frontman skupiny Michal Malátný následovaný dalším členem Chinaski Františkem Táborským. Jejich slova ale doplňuje také "druhá strana" - bývalí členové kapely nebo manažerka. Přímo na kameru samozřejmě nemusí zaznít úplná pravda, přesto si myslím, že Malátný a spol. vydali docela upřímnou a otevřenou zpověď o úspěších i nepříjemném zákulisí kapely. Pro fanoušky (mezi které se taky počítám) určitě doporučuji. ()

A_FISH

Chinaski není kapela. Kapela je třeba Slayer. Uskupení kolem pana Malátného, ovlivněné padesáti producentama, a podle toho jak se pan Malátný vyspal, případně jak se to hodilo vedení Evropydvě, vysřídalo bambilion hudebníků, se opravdu nedá označit jako kapela. Kapela je třeba Slayer. Krom toho, že je pan Malátný špatný herec, bude asi taky trochu kokot. Dokument je to ale moc dobrej a bavil mě. A Svěrák wtf. Kapela je třeba Slayer. Tak hezkej Novej rok. ()

HonzaSim

Není to lehké sledovat, ale jsem moc rád, že šli všichni s pravdou ven, mohli se zúčastnit a vyjádřit všichni členové, kteří kapelou prošli. Z pohledu posluchače je hrozné zpětně zjistit, že velké hity a sláva byly za oponou doprovázeny peklem mezi členy. Na druhou stranu co dělat, když je atmosféra k nevydržení a koncertuje se ve dvou týmech ve dvou šatnách. V tomhle Malátnému rozumim. Mrzí mě ale, že hudební vrchol každé sestavy skončil rozpuštěním. Každopádně obdiv, že přes to všechno má každé z alb vysokou laťku a je plné velkých skladeb zahraničních parametrů. ()

Yardak

Dokument roku! Přestože poslouchám Chinaski od roku 1997 a vím toho o historii této kapely opravdu hodně, i tak mi tento dokument poskytl mnoho nových informací (zejména o tématech, které se ven tolik nepouštějí - odchody z kapely, drogové problémy, komunikace mezi hudebníky atp.). Stejně je neuvěřitelné, že se lidé spolu nedokáží pořádně pobavit, přitom roky mohou společně dělat hudbu na profesionální úrovni (a na tom pódiu to fakt nebylo vidět!). Prostě kamarádství je něco jiného než práce :-). Výborně sestříhaný hudební dokument o populární české kapele Chinaski (dříve Starý hadry), aneb z Jičína až do O2 arény :-)). Těším se na další alba! ()

Ryuuhei

Za mě v pohodě dokument. Na Chinaski jsem s hudbou začínal, bylo mi v té době okolo 13-14 let, takže mě jejich „Tabáček“ provázel dlouhé roky po debutu. Dozvěděl jsem se, jak celá skupina začínala, od útlého dětství interpretů a snaze se prosadit co by punkrockoví muzikanti v klubech, po postupný vzestup, až absolutní úpadek, jako byla smrt „Hrocha“, nebo tak ohromné ochladnutí vztahů mezi účastníky, že to v podstatě způsobilo jejich rozpad. Každý se k tomu vyjádřil po svém, každý si našel svou pravdu, ale i pocity nespravedlnosti a politování. Ke konci to trochu ztrácelo tempo, radši bych, kdyby dokument strávil víc času v zajímavějších částech před novým vzestupem, ale jinak říkám, fajn, edukativní podívaná, jelikož jsem se do této chvíle zajímal jen o jejich hudbu, ne o to, co jí mnohdy chtěli vyjádřit a co se dělo na pozadí. ()

• Věta: „Každej ví kulový,“ pochází z písně „Kapela“, která byla vydaná v roce 2014 na albu Rockfield. (SONY_)