Unesený

• Česko Můj syn (viac)
Veľká Británia / Francúzsko, 2021, 96 min (Alternatívna 91 min)

Edmond Murray (James McAvoy) je rozvedený muž, ktorý sa odsťahoval od svojej bývalej ženy Joan (Claire Foy) a ich sedemročného syna, aby sa mohol venovať svojej kariére za hranicami. Keď chlapec zmizne, Murray sa vracia do Škótska. Onedlho vyjde najavo, že ich dieťa bolo unesené. Rodičia najprv prepadajú zúfalstvu, ale potom Murray dokáže, že je ochotný urobiť čokoľvek, aby syna našiel. Vydáva sa na cestu, ktorá ho privedie až na pokraj síl a spochybní všetky jeho presvedčenia. (TV Markíza)

oveckaoa

Režisér tenhle film natočil v roce 2017 v roce 2021 se rozhodl pro remake jen s jinými herci.  Na dětském táboře někdo unese kluka přijede jeho otec co dělá na ropných plantážích a snaží se ho najít. Bohužel je to bez napětí a skoro hodinu se tam jen blbě kecá a melou sračky pak z ničeho nic se najde viník a máme nějaké napětí. P.s. po delší době se jedná o film kde nikdo neumře  40 procent ()

POMO

Námět a prostředí drsného, zataženého severu pecka. S McAvoyem v hlavní roli příslib napínavého bijáku na divácky vděčné téma. Zpracování ale spíš průměrné. Rozjezd dobrý, solidní průbeh, ale vyvrcholení přihlouple zjednodušené. ()

*CARNIFEX*

Carionovi asi jeblo, a tak natočil britský remake francúzskeho “My son”, ktorý vlastne vznikol ani nevedno prečo. Ako skutočne sa mi rozum pozastavuje nad tým, prečo jeden režisér natočí dva “rovnaké” filmy, ktoré sú vyskladané na rovnakých princípoch. Je zaujímavé sledovať improvizáciu mne osobne sympatického McAvoya, ktorý reční bez scenára, no od spojenia žánrov: drama-krimi, očakávam ďaleko viac. Úvod slušný, jadro ušlo, záver úplne odseknutý, akoby si so samotným snimkom už nikto nechcel dávať žiadna námahu. Hlavne, že sa niečo natočilo, čo tam pozom, že to nemá čo ponúknuť. ()

Hild

Začátek velice dobrý, ale postupně se z toho stane takové prázdné nic. Je to strašná škoda, protože ten film měl všechny předpoklady k tomu být dobrým filmem. Téma, které nikdy žádného diváka nenechá chladným, fascinující syrové prostředí, výborné herce (James McAvoy opět hraje svoji extra třídu), ale scénář i režie postrádají větší tah na branku. Ve zhruba polovině mě to úplně přestalo zajímat a konec je opravdu velice banální. ()

Arsenal83

Keď niečo natočí ten istý človek po 4 rokoch podľa toho istého scenára, tak nemôže dopadnúť inak ako rovnako. S výnimkou hercov. Tí boli v tejto britskej verzii oveľa lepší. Vo francúzskej Mélanie Laurent nerobila nič len plakala. A Guillaume Canet bol nepresvedčivý. Tu je to presne opačne, charaktery sú zahrané oveľa lepšie, čo však z toho, keď filmu chýba viac thrillerového nádychu alebo silnejšia dráma. Proste slabo napísaný scenár nevykúpi ani najlepší herec. ()

Chrustyn

Půlka temné rodinné drama o možné ztrátě malého syna. Druhá béčkový thriller o hledání syna, který byl možná unesen. První půlka funguje díky McAvoyovi a scénáři, který moc neprozrazuje a divák tak vůbec neví, jak se bude vše vyvíjet. Bohužel druhá polovina je jak z jiného filmu, chybí ji napětí a hlavně je naprosto podivně useknutá, jak kdyby tvůrci nevěděli, jak vše ukončit. Celkově snesitelné, ale vzhledem k hercům a působivému skotského prostředí jsem mohli po dlouhé době dostat skutečně napínavý thriller, který mohl jít ve stopách vynikajícího Zmizení. ()

TheEvilTwin

Docela bizárek si natočit film a za pár let si jej natočit znova aneb “rymejk vlastní tvorby na stejný způsob”, což? Problémem filmu však je, že po skončení divákovi hlavou proletí myšlenka, že film v něm nenechal vůbec žádný pocit, naopak je naprosto prázdný, ať už dějově, emočně, herecky či námětem i rozuzlením - jedno velké nic. Nezkušený divák film vpořádku ustojí, ale já osobně po skončení nemohu najít kladný důvod, proč by stálo za to jej vidět - jak už jsem řekl, film je zkrátka obrovské a prázdné nic. ()

Morholt

Pátrání rozvedených rodičů po ztraceném synovi. Nic víc, nic míň. Film prakticky ničím nepřekvapí a jede si po přesně vymezené trati a nedává divákovi příliš velký prostor pro otázky. Ani finále odhalující pozadí chlapcova zmizení ničím nepřekvapí. Nicméně film má celkem slušné tempo vyprávění, příjemnou sychravou atmosféru a Jamese McAvoye s Claire Foy, kteří jsou výborní. Celkově slušná zábava na jedno použití. 60% ()

luka4615

Chladné drama v atraktivním severském hávu, které zaujme zejména skvělým hereckým výkonem Jamese McAvoye. Tak asi nějak takto bych v jedné větě popsal snímek My Son režiséra Christiana Cariona, který se vyjma hereckých výkonů může pochlubit i skvělou atmosférou, nádhernou krajinou Skotska a teskným soundtrackem. Jen škoda, toho průhledného scénáře, který je navíc v samotném finále ještě hodně zkratkovitý a neočekávaně naivní. Je to velká škoda, jelikož snímek The Son měl rozhodně velký potenciál stát se dalším vydařeným počinem zabývajícím se touto palčivou tématikou. Tak snad příště! „I know I'm a bad dad. I know I'm never here.“ ()

ScarPoul

Zamrzí ten koniec. Kvôli nemu je to nakoniec za 3*. Dovtedy je to ale atmosférická chuťovka, ktorá využíva prostredie Škótska veľmi umne. A James McAvoy ako common man hľadajúci svojho syna je rovnako uveriteľný. Páčilo sa mi postupné budovanie zápletky, ťahavá hudba aj pomaly plynúca kamera, ktorá si sem tam strihne nejaký ten dlhší záber. Film fungujúci aj v rámci vzťahov aj v rámci základnej zápletky. Preto ten koniec pôsobí ako päsť na oko. Akoby z iného filmu. Ale rozhodne stojí za pozretie. Ja som sa väčšinu času naozaj bavil. A zaujímalo ma ako sa to skončí. Claire Foy nevyužitá. ()

BoPo

Dve najzaujímavejšie veci som sa dozvedel až po dopozeraní filmu. Prvá bola tá, že James McAvoy nedostal žiadny scenár a vedel len o najzakladanejších aspektov príbehu, teda takmer čistá improvizácia. Druhá bola tá, že Christian Carion (režisér, scenárista) natočil v roku 2017 originál a v roku 2021 si strihol svoj vlastný remake. A teraz k tomu čom som sa dozvedel pri sledovaní filmu. Celú dobu som mal pocit, že scenárista si zobral dovolenku. Skrz zistenie č. 1 sa ten pocit dá čiastočne ospravedlniť, ale postavy reagujú nelogicky a robia často strašné chujoviny. V príbehu sa rozohráva akási medzinárodná zápletka, ktorá je následne totálne odstavená na vedľajšiu koľaj. Prečo by sa niečo také malo odohrávať v nejako zapadákove, kde je všetko ako päsť na oko? Pár v zložení James McAvoy a Claire Foy si zaslúžil oveľa lepší scenár. Chápem, že to mohla byť pre nich zaujímavá skúsenosť, ale pre mňa ako diváka tuctová záležitosť zabitá podivným správaním postáv. ()

maddy

Self-remake, resp. britská verzia francúzskeho filmu, ktorú si natočil ten istý režisér. Pôvodný film som síce nevidel, ale podľa hodnotenia na CSFD to taktiež nebude žiadna sláva a vzhľadom, že jeho britskú verziu točí ten istý človek s tým istým scenárom, tak to nemohlo dopadnúť o nič lepšie. My Son síce nastolí v úvode celkom zaujímavú otázku "Prečo práve váš syn?", ale to iba preto, aby v nasledujúcich minútach mohol na ňu úplne zabudnúť a venovať sa veciam, ktoré s celou zápletkou okolo únosu nemajú nič spoločné. A tak sa tu zbytočne načrtne nepodstatná línia s tajomným zamestnaním postavy, ktorú strvárňuje James McAvoya, a zároveň aj to, že kvôli tomu stopnú, resp. preberú vyšetrovanie únosu jeho syna do Londýna, ale opäť ... ani táto línia sa ďalej nijako nerieši, iba sa jednoducho načrtne v dvoch vetách a namiesto toho celý film vyústi do toho najbanálnejšieho záveru, ktorý s predošlým dianím prakticky nijako nesúvisí. Proste tu došlo k únosu a je jedno kto, prečo a ako to celé zrealizoval. Film sa na to neunáva odpovedať, nijako to nerieši a namiesto toho sústredí na bezvýznamné, nikam nevedúce pod-línie, ktoré sa síce na prvý pohľad tvária dôležito a prepojené s celým dianím, no v závere je zrejmé, že tu boli iba preto, aby slepo natiahli stopáž filmu na celovečerný snímok. Inak je v My Son deja tak na ledva desať minút. Vo výsledku sa tu tak po ničom vyslovene nepátra, neodhaľujú postupne stopy, ani nedochádza k žiadnemu stupňujúcemu napätiu, a nič s ničím nesúvisí, čo je pre krimi film zásadný problém. Jediné pozitívum tak je, že si film po celý čas drží slušne depresívnu atmosféru a má vynikajúceho Jamesa McAvoya v hlavnej úlohe, ktorý tomu svojim výkonom pridáva punc vážnosti. Nebyť jeho, tak táto ehm krimi zapadne úplne. A nechápem prečo mal režisér potrebu točiť takúto zbytočnosť na dva krát. Nie je totiž ani dobrým režisérom, a scenáristom už vôbec nie. CELKOVO: 4/10 ()

M.i.k.e

James McAvoy a Claire Foy se jako bývalí manželé schází ve chvíli,kdy jejich syn zmizel z tábora na kterém byl a rozjíždí se pátrání.Osobně sem vůbec nevěděl co od Mého syna čekat a nakonec to nebylo vůbec špatné.Další Prisoners se sice nekonají,ale určitá paralela,kdy zoufalí rodiče hledají svoje dítě a nakonec rozjíždí pátrání na vlastní pěst tu samozřejmě je.Trošičku mi vadilo,že hlavně druhá polovina je lehce neuvěřitelná a hlavně to jak McAvoy přijde na určité stopy mi přišlo extrémně jednoduché...60% ()

bourec

Hezky se to od začátku stupňuje, bohužel to, co na konci čekáte, nepřijde. Dopadne to dobře, ale hořko zklamání na jazyku vám zůstane až do titulků. Koukatelný, ale to je vše. 50%. ()

Doldus

Obyčejné až to bolelo. Jestli to měl zachraňovat onen "originální" koncept s tím, že McAvoy neměl scénář, tak to úplně nevyšlo. Herec sám samozřejmě prokázal schopnost improvizace a byl jako vždy výjimečný, ale beztak tento zdánlivě zajímavý nápad jinak prachsprostě obyčejnou látku nedokázal spasit, konání jeho postavy bylo beztak nalajnované. Filmy jako např. 96 hodin ozvláštnily dějovou strukturu zásadněji a spíše budu, vzhledem k tématu, preferovat je. Pravda, scenérie skotské vysočiny jsou pořád naprosto sublimní a propůjčily filmu patřičnou atmosféru. ()

Tosi

Můj syn je noční můrou všech rodičů. Neznám předchozí zpracování, ale tohle s McAvoyem působilo jako rutinní thriller na jedno podívání. ()

elanius

(91/2022) / Celkom by ma zaujímalo ako sa k tomuto projektu dopracovali McAvoy a Foy. Pretože casting tu máme rozhodne Áčkový. Všetko ostatné je trochu nedopracované. Čo sa vydarilo je atmosféra a celkovo zasadenie deja filmu do škótskych Highlands, strašne deprimujúce a upršané. Príbeh začne sľubne a nie je vysloveným sklamaním. Len pôsobí rozhárane chýba mu vyraznejšie smerovanie. Oddychovka. (6/10) ()