Západ slunce

(festivalový názov)

Studie charakterů a rodinné dynamiky odehrávající se v Acapulcu. Britská rodina je zde na dovolené s mladšími dětmi Colinem (Samuel Bottomley) a Alexou (Albertine Kotting McMillan), až dokud jim do cestování nezasáhne nenadálá nepříjemná událost. Když jeden z příbuzných naruší pevný rodinný řád, vyplynou na povrch překvapivé tenze a konflikty... (mac000)

mira.l odpad!

Jak může tohle být v červených číslech?? Už dlouho jsem neviděl takhle dloooouhej film, kterej trvá hodinu dvacet. Minimálně do půlky jsem děj absolutně nechápal, nedávalo mi absolutně smysl, proč Neil jedná tak, jak jedná a do 49. minuty jsem si myslel, že to jsou manželé a ve hře je rozvod. Charlotte pro tentokrát promine, ale tento kus mě zcela minul a jdu přímo proti proudu. ()

JitkaCardova

Pasivně agresivní eskapismus chátrajícího bílého muže. Nebýt té obligátní berličky, kterou režisér přisune v samotném závěru, včetně náznaku, že tento stav věcí byl našemu hrdinovi znám již před dovolenou v Acapulcu, takže část diváků po diagnóze sáhne, jako by mohla vysvětlovat jeho chování, fungovalo by to ještě mnohem silněji, a vlastně dokonale, protože rakovina na tom, co je zač, nemění vůbec nic - není to příčina, ale důsledek toho, kým daná postava ve skutečnosti je, je to jen jeden další příznak onoho chátrání, rozpadání se, úniku, neochoty. Tim Roth podává obdivuhodný výkon a z jeho Neila, muže, jehož tu tak obeznale ztělesnil, mimo jiné nad slunce jasněji vyzařuje, že ani na vteřinu nejedná, jako by měl smrt na jazyku, ale jako by mu bylo naprosto jedno, jestli před sebou má pět dní nebo dvacet let. Parádní a velice vzácná studie tohoto fenoménu generace našich otců. *~ ()

elanius

(36/2023) / Veľmi mi tento film pripomenul Aftersun. Možno som čakal trochu hlbšiu psycho sondu do hlavnej postavy, ale nič také sa nekoná, možná interpretácia pohnútok a chovania postavy Tima Rotha je úplne na divákovi. Aj keď nič zložité to nie je, a malá napovedá je dakde v prvej tretine filmu, ale celkom mi vypadla z hlavy aj tak. Asi sa každý s ťažkým osudom vyrovnáva inak, ale tento film, aj keď zdanlivo veľmi pokojný ukazuje teda podľa mňa jeden z extrémnych spôsobov. Mám rád indie filmy o životných krízach, tentokrát som ale nedostal moc použiteľného materiálu na precítenie a pochopenie hlavnej postavy. (6/10) ()

eLeR

Dlhý čas som si o Neilovi myslela, že je chrapúň. Potom, že je sebec. A potom som sa na to vykašlala a len ho sledovala. Do hlavy mu nevidíme .. aký bol jeho život predtým, prečo to všetko ... len tušíme. Páčilo sa mi ako to Franco natočil, a že hudba znela len z rádia. A Timovi takéto role sedia, aj jeho David v Chronic bol podobný. ()

Slarque

Londýnská rodina opouští dovolenkový resort v Acapulcu kvůli rodinné tragédii. Jenže Tim Roth se rozhodne zůstat. Když se ho někdo na něco zeptá, sedí a ani nemukne. A stejně málo s divákem komunikuje film. Díky tomu přijde překvapení, když se ukáže, co vlastně byla tahle rodina zač. Jenže další podobný pokus už filmu nevyjde. Tim Roth to sice v pohodě utáhne svým charismatem, ale v závěru se ukáže, že je to celé stejné klišé jako samotný název. ()