Brouci v hlavě

• USA Encounter

Vyznamenaný mariňák se vydává na záchrannou misi svých dvou malých synů před nelidskou hrozbou. Během stále nebezpečnější cesty budou muset oba chlapci rychle dospět. (Prime Video)

filmfanouch

Herec pakistánského původu Riz Ahmed se sice objevil ve velkých produkcích jako Jason Bourne, Rogue One: Star Wars Story či prvním Venomovi, výrazněji se ovšem projevuje v komornějších rolích. Upoutal na sebe už výraznou roli v Slídilovi, především poté výkonem ve snímku Sound of Metal, který Ahmedovi vynesl nominaci na Oscara. I další snímek s Ahmedem v hlavní roli sází na vážnější herecký výkon, který vlastně láká na sci-fi prvky. Je to celé ovšem trochu složitější.   To nejzajímavější na Broucích v hlavě se bohužel nedá vyzradit bez zásadních spoilerů, které ovšem nepolíbeného diváka automaticky připraví o všechny trumfy. Bez nich se vlastně Brouci v hlavě popisují velmi obtížné. Bez vyzrazení detailů se ovšem dá říct, že se v Broucích v hlavě překrývá realita s fikcí a hlavní hrdina si díky tomu dokáže projít výrazným psychologickým peklem. Ahmed poté nezklamává a podává v hlavní roli další silný výkon. A pak už je to opět trochu složitější.   Režisér a scenárista Michael Pearce rozhodně přišel se zajímavým námětem, scénář sepsaný spolu s Joe Bartonem ovšem v několika momentech tak trochu dokazuje, že se tu zabíjí potenciál. Celé to dokáže být napínavé a tak trochu matoucí, jednou ovšem musí vše prásknout. A ta snaha o paranoidní thriller ve finále tak úplně nefunguje.   Alespoň audiovizuálně to celé působí vypiplaně a Benjamin Kracun po Nadějné mladé ženě nadále umí celkem solidně pracovat s barevnou estetikou. Je to ovšem houby platné, když Pearce onu zajímavou hru s divákem vlastně přestane hrát příliš brzo a celé to napětí a funkční tajemno odsoudí k zániku. A ani Ahmed či Rory Cochrane, Octavia Spencer a především dva mladí herci Lucian-River Chauhan a Aditya Geddada svými solidními výkony nezachrání fakt, že to celé prostě smrdí promrhaným potenciálem.   V emocionální rovině vlastně Brouci v hlavě solidně fungují a Ahmed a spol. do svých rolí dávají vše, lákavé tahání za nos ovšem po chvilce přestane a z tohohle filmu se vyklube čistý promrhaný potenciál, který by snad lépe fungoval, kdyby se na onen zásadní zvrat vykašlal a sázel prvoplánově na to, co onen zvrat nenaruší. Tahle z toho v součtu vyleze sice ambiciózní, ale jinak velmi rychle zapomenutí hodná záležitost..... ()

sedm.1

Snad neprozradím příliš, když hned na úvod zmíním důležitý fakt, a to že jak žánrové zařazení thriller, tak především sci-fi je dost zavádějící informací, já bych to totiž spíš viděl na psychologické vztahové drama, možná tedy v závěru skutečně jemně šmrncnuté tím thrillerovým nádechem, nicméně skutečně hlavní náplní Encounter je především rozbor ne zcela správně fungující hlavy ústředního hrdiny a tím způsobeného vlivu na své okolí, především tedy na své dva syny, se kterými prožije ne zcela tradiční cestu napříč júesej. Pravdou každopádně je, že tvůrci po celou dobu drží diváka v nejistotě, jak to vlastně vůbec celé je, a daří se jim to poměrně záživným způsobem, a navíc když v závěru konečně dojde k odhalení pointy, tak i ta ve mně vzbudila poměrně pozitivní dojem, a byl jsem za toto rozuzlení rozhodně radši, než kdyby tam naklusali zelení mužíčci a vytřeli si se všemi postavami zadek. Spád jinak nemá zápletka zrovna strhující, na druhou stranu ale naštěstí nikdy nestihne nějak zásadně nudit, jelikož pokaždé se v ten pravý čas objeví nějaká ta výraznější scéna, přinášející oživení, kladně pak musím ohodnotit i veškeré postavy, které působí zajímavě a neotřele, a to i díky výraznému obsazení, samozřejmě na čele s Riz Ahmedem. Atmosféra a vizuální pojetí též určitě nejsou marné, naopak tím film obohacují o velmi působiví prvek, takže já jsem ve výsledku s touto podívanou docela spokojen, i když určitě musím připustit, že zaujmout nedokáže rozhodně každého, na to se totiž zas jedná o až dost nekomerční záležitost. ()

Arsenal83

Vizuálne veľmi pekné, herecky zvládnuté, ale dejovo nudné. Na začiatku sa to tvári ako veľký thriller alebo sci-fi. Tá sci-fi zložka čoskoro vyprchá a ostane len niečo psychologické o chlapíkovi s traumou. V podstate český názov už varoval predtým, že sci-fi označenie je v skutočnosti len lákadlo, ktoré sa obráti v úplne iný žáner. ()

maddy

Písať o tomto filme bez spoilerov je takmer nemožné, aj napriek tomu, že film svoje karty odhalí už niekde pred polovicou stopáže. No aj tak varujem kohokoľvek kto si nechce kaziť zážitok, aby nečítal tunajšie komentáre pred zhliadnutím filmu. Ono to tí užívatelia tentoraz nespoilerujú naschvál. Encounter je totiž také sci-fi ktoré vlastne ani nie je sci-fi (fake sci-fi?). A rovnako ako je len takým polovičným sci-fi, polovičným thrillerom a polovičnou drámou je rovnako aj polovične dobrým filmom. Nápad spojiť "sci-fi" námet s prakticky kidnap-thrillerom a hrou s divákom, či to čo sa v priebehu diania deje je skutočne "sci-fi" alebo len psycho porucha hlavnej postavy je vskutku originálny. Problémom je, že s celým týmto nápadom pracuje značne neoriginálne. Namiesto prekvapivého odhalenia, ktoré mohlo prísť v samotnom závere a ponúknuť divákovi spätne nový pohľad na odohrané udalosti, Encounter odhalí (úmyslne) svoje karty až príliš skoro a tak namiesto toho, aby diváka držal v napätí, tak následne ponúka iba rutinnú drámu o otcovi a jeho dvoch synoch miestami zmiešanú s jemným thrillerom. Tento mix však nefunguje až tak dobre ako režisér zamyšľal, pretože ako dráma to ponúka iba značnú dávku obohraných rodinných klišé, a ako thriller to vodí diváka za nos až príliš krátko. Pocit neistoty ktorý rozohrá v prvej pol hodine sa tak rýchlo vytratí a vo zvyšných minútach sa film do ciela dostane už absolútne nenapínavo a bez akéhokoľvek prekvapenia. Skvelý výkon Riza Ahmeda, občasný fajn vizuál, a v závere aspoň náznak fungujúcich emócií zabraňujú tomu, aby ten film išlo iba hravo odpískať, ale nejde sa zbaviť pocitu, že s podobným námetom tu mohlo byť zapracované na značne lepší film, keby ho len točil o niečo málo zručnejší režisér. CELKOVO: 6/10 ()

ER

Sci-fi linka je tady jen pro "odlákání pozornosti", jinak jde o psycho thriller o magorovi, který je propuštěn z vězení a první věc, kterou udělá je, že unese své děti. Poté jim cestou neustále opakuje, jak jsou s ním v bezpečí, ale je jasné, že to není pravda. To, co se děje mezi dětmi a otcem je vcelku dobře podané, forma je nadprůměrná. S přimhouřením oka se na film dá dívat. ()