Záchrana v jaskyni Tham Luang

(festivalový názov)
  • Česko Záchrana (viac)

The Rescue rozpráva príbeh, ktorý šokoval svet v roku 2018: zdanlivo nemožná a odvážna záchrana dvanástich chlapcov a ich trénera uväznených hlboko v zatopenej jaskyni na severe Thajska. The Rescue odhaľuje riskantný svet jaskynného potápania, ohromnú odvahu a súcit záchranárov a vzájomnú ľudskosť medzinárodnej komunity, ktorá vznikla, aby chlapcov zachránila. (Disney+)

TheEvilTwin

Asi všichni jsme tehdy zaznamenali příběh o 13 thaiských dětech zatopených v jeskyních, ale už málokdo z nás zná přesný průběh, napětí a sled událostí tak, jak se staly. Neskutečně silný, emotivní a sakra napínavý příběh sám o sobě doplněn reálnými záběry a poctivou filmařskou prací servíruje divákovi dvouhodinový zážitek, který jednak přinese filmové potěšení, ale hlavně odhalí informace, o kterých jsem absolutně neměl tušení a všechny bezprecedentní způsoby vyprošťování chlapců mě nechaly sedět s otevřenou hubou. Must-see záležitost. ()

DaViD´82

"I mean, there were two things that were really powerful, and that is pushing someone's face underwater who's unconscious, and then tying their hands behind their back. I mean, both those things feel very, very wrong." Ignoruje to veškeré fantasmagorické plány a žabomyší půtky "na povrchu" (a ty by samy o sobě vystačily na nosný dokument, ne že ne), není to nijak zevrubně podrobné ani procedurální, neřeší to osobnosti zachránců ani "jak to klucí čutálističtí prožívali", jakkoli to neupírá zásluhy tisícům dobrovolníků z celého světa (z nichž mnozí hráli zcela stěžejní roli), tak se to soustřeďuje (u tohoto autorského dua nepřekvapivě) na pár bláznů, co má obskurní zálibu v opakovaném prožívání nejhorší noční můry "normálních lidí". Adrenalinový sport jeskyňářského potápění, skrze který se parta svérázů vyrovnává s vnitřními démony. A jen tak mimochodem jsou jedinou velice chabou nadějí na záchranu několika chlapců... Sledovali jsme to "během MS 2018" s napětím všichni, ale tohle je tak trochu jiný pohled. Pohled očima oněch potápěčů v první linii, kteří bezmála tři týdny strávili nemožným úkolem potápění se v klaustrofobicky úzkých tunelech s nulovou viditelností, silnými proudy, mnoha hodinovou cestou "tam a zase zpátky", kde jedinou nadějí je nepustit se vodícího lana. A k tomu jen tak mimochodem tahat neustále výbavu či podvyživené kluky v limbu, které je potřeba pravidelně anestezovat. Pod vodou, ve tmě, v jeskyni, bez jakékoli lékařské průpravy... Je to pojaté sugestivně jako klaustrofobický horror, který i přes známý průběh mimoděk cedí emoce až na dřeň. Pokud vás zajímá celá ta monstr operace "lidstvo přeci jen nějakou naději má" kolem záchrany chlapců a všeho co se událo, tak to zde nenaleznete. Tohle je o tom, co se mezitím dělo v ledových bahnitých temných vodách těm několika bláznům, kteří se do toho zarputile pouštěli zas a znovu. ()

Pepinec

Dokument působí spíš jako hranej film, a to si myslím, že je chyba, jakkoli hezky se na to kouká. To je jediný ale, který mám v rukávu, jinak samozřejmě síla námětu je taková, že by zamaskovala i to, kdyby kamera stála na vejšku. Ponaučení mně z toho vyplývá asi takový: nesměj se divnejm lidem, protože většinou jsou to právě divný lidi, co tě přijdou zachránit. ()

pornogrind

Po technické stránce lze tomuto dokumentu jistě co vytknout. Z hlediska lidské stránky ale musím dát 5hvězd. Z Mission Imopssiple se stala Mission Possible. Respekt(největší patří potápěčům) všem co se na záchraně podíleli. ()

Goldbeater

Je fascinující, že ačkoliv měl člověk pocit, že ten příběh z médií zná, tenhle film ho přesvědčí, jak veškeré souvislosti, tíhu odpovědnosti jedinců a logistickou náročnost celé operace opravdu nelze pochopit z útržkovitého zpravodajství. A tenhle dokument to všechno dobře osvětluje a doslova dává zažít. [Ji.hlava 2021] ()

Arsenal83

Určite si táto udalosť dokument zaslúžila. Ale skoro dve hodiny mi prídu už priveľa, až únavne. Niektoré zábery ale boli fajn klaustrofobické a dych berúce. ()

Marze

Živý vtahující dokument o záchraně fotbalového týmu thajských chlapců uvězněných v jeskyni Tham Luang Cave v červnu 2018 s nervním napětím. Velké zázemí zachránců kvůli tomu, že událost přitáhla pozornost světových médií je impozantní. Emoce jsou bez sentimentality.  Je to oslava lidského ducha, odolnosti a soucítění. ()

JASON_X

Pětihvězdový příběh, o tom žádná, ale jeho forma mě nijak neuchvátila. Malá část filmu sestává z autentických záběrů, o něco větší část z hraně dokumentárních záběrů, největší část pak okupují mluvící hlavy. A hlavně bych uvítal míň takového toho tradičního západního vytahování se a popleskávání sama sebe po ramenou za to, že kdyby nepřišel moudrý a statečný bílý muž těm bezradným a zaostalým Siamcům na pomoc, ti kluci by se ven živí nedostali. Ovšem ano, ona je to určitě pravda a ti záchranáři byli vážně hrozně stateční, já bych to jejich dobrovolnické dobrodružství v zatopené jeskyni nezvládl ani náhodou. Takže když nad tím tak přemýšlím, nejvíc mě asi znechutil jakýsi odporně patetický cajdák při závěrečných titulcích. Ale takové věci, stejně jako stavbu i celkový ráz filmu, mívá holt na svědomí líbivostí (a tím pádem i ziskovostí) motivovaná produkce. Čtvrtá za ten příběh, který bych si docela dokázal představit i v podobě celovečerního širokoúhlého dramatu. ()

Padme_Anakin

Přiznávám zcela otevřeně, že mě tvůrci tohoto dokumentu hravě zmákli.. Silný příběh o záchraně malých fotbalistů a jejich trenéra, odhodlání a houževnatost jeskynních potápěčů a celého týmu dobrovolníků a všech ostatních, no a neuvěřitelné se stalo skutečností... Jednu to vede k zamyšlení, když lidé opravdu chtějí, nezáleží na národnosti, nezáleží na tom, jakou řečí se mluví, nezáleží na rozdílnosti názorů a přece to dokáže fungovat a účinně zasáhnout... Krásná záležitost se slzama v očích, dech beroucí, strhující... ()

Brennos

Dokument je svou autenticitou výrazně emotivnější než film Rona Howarda, ale dokument zároveň potvrzuje, jak věrně a uctivě je hraný film natočený. Společně je to strhující a vzájemně se doplňující popis odvahy, spolupráce, pochyb... a jedné neskutečné záchrany. ()

M.i.k.e

stejně jako kdokoliv kdo v té době viděl aspoň nějaké zprávy sem tenhle případ zaznamenal,nicméně jsem ho nesledoval nijak blíž a tudíž sem neměl tušení co všechno záchrana malých fotbalistů z jeskyně obnášela.To ukazuje tenhle skoro dvou hodinový dokument,který se nijak se nezdržuje uváděním do "děje" a rovnou vrhá diváka na začátek pátrání a i když je výsledek dopředu daný a známý,nemá to absolutně vliv na pocity které u toho divák bude prožívat.Dobové reálné záběry tomu pak jen přidávají na působivosti....75% ()

alchac

Kterak se last minute dovolená v Thajsku pro partičku speleologických podvodníků zvrtla v regulérní thriller při lovu na jeskynní Divočáky. Dobře napsaný, dramatický, silně napínací thriller, v němž se od začátku až neuvěřitelně sere úplně všechno, co se posrat může, nechybí v něm i nějaký ten padlý hrdina, love story či nezbytný hepyj end (tudíž vůbec nepřekvapí, že po právech na popsané události v Holém Údu skočili jako slepice po flusu). Thriller, kterému by se ovšem měli klaustrofobici a neplavci raději vyhnout jak Mel G. synagoze. Třeba takový já splňuji obé, pročež mi nyní nezbývá než před protagonisty v čele s tou grupou platfusáckých britských asociálních magorů smeknout a odejít se pokusit vyhrabat někde po šuplatech zbytky ventolinu. ()

neoBlast

Tak tohle bylo silné. Jimmy Chin a Elizabeth Vaserhelyi se vrací s dalším "extrémním sportem", ale především kralují v oblasti vyprávění a filmového tempa. Nemusí se tentokrát soustředit na hlavního solo aktéra, jejich nový dokument je plný napětí, zvratů a silných lidských charakterů. Sledovat záchranu malého fotbalového týmu ze spárů nelítostné thajské jeskyně je fascinujícím, detailním návratem do minulosti. Návratem vlastně jen pár let nazpět, do léta kdy jsme všichni po očku sledovali "že to trvá nějak dlouho, to nemůže být tak složité, ne?"   85 % ()

hroubek

Nádherný dokument. Pokud máte možnost, tak se na něj koukněte, protože je to krásná ukázka toho, co dokáží lidé, když se rozhodnou táhnout za jeden provaz a mají jeden společný cíl - zachránit druhým život. Byl jsem z toho na měkko. PS: Film Rona Howarda je též velmi povedený a skvěle natočený. ()

Maynard.

Stejně napínavý jako ten perfektní film. A to se tady jedná o dokument. Kterej je ovšem svýmm obsahem naptrosto ohromující. Takovejhle příběh, to prostě scénárista nemůže vymyslet, tohle musí vymyslet sám osud :o). V životě nikdy bych se tam neponořil, absolutně nepřijatelný. Mazec je, že je v tomhle dokumentu použito ze záchrany hodně záběrů, je vidět, že doba stračšně pokročila... ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD