Bedna

• Mexiko La caja (viac)

Osiřelý Hatzin přijíždí na sever Mexika vyzvednout ostatky svého otce. Místo zármutku však přichází popření bolestné reality. Chlapec se upne na statného verbíře dělníků a najde v něm náhradního rodiče i dočasného chlebodárce. V šedé ekonomice levné námezdní práce jsou ale ztráty na životech na denním pořádku a zarputilou touhu zbohatnout často doprovází zločin. Oceňovaný režisér Lorenzo Vigas se po svém triumfu na festivalu v Benátkách vrací s další subtilní studií otcovských autorit a ztracených zranitelných duší, jež k nim intuitivně tíhnou. Potřebu dominantní mužské figury diagnostikuje jako typickou nemoc latinskoamerických zemí. To nejpodstatnější v podobě jemných niterných pochodů zde ale zachycuje v uhrančivé kamenné tváři mladého neherce Hatzína Navarreteho. (MFF Karlovy Vary)

vyfuk

[KVIFF 2022] Letos začínáme hezky pomalu. Jasně daný příběh, který je veden takovým tím typicky festivalovým stylem pomalého přizpůsobování ději. Ten je suchý, drsný a v něčem jasný jak facka. Mnoho slov není zapotřebí. Poselství též jasné. ()

SAINTS

Film venezuelského režiséra Lorenza Vigasa spája niektoré z najväčších hrôz života v Mexiku. Do znepokojujúco tajomného trileru. Film plný statických širokouhlých záberov, je bohatý na jemné komentáre o vykorisťovaní a miznutí priemyselných robotníkov, najmä žien. La caja je brilantným portrétom mexickej reality. Veľmi silný film, so skvelými hereckými výkonmi a réžiou. 😯 ()

Malarkey

Na filmovém festivale v Karlových Varech v roce 2023 jsem se setkal s podobným dramatem na podobné téma – tedy na špatné pracovní podmínky u levné pracovní síly v Severní Americe. Jenže zatímco u kanadského filmu Pracovní síla jsem byl nadšen, tak tady je to všechno natočeno málo mluvnou, tichou formou, která těch emocí ve výsledku moc nevyvolá. Závěr je pak nijaký a vysloveně do prázdna. ()