Mimo dosah

• Peru Distancia de rescate (viac)

Jedna tam doma, ta druhá jenom na návštěvě. Napjatý vztah mezi dvěma mladými matkami ale odhalí blížící se ekologickou i spirituální katastrofu. (Netflix)

SAINTS

Distancia de Rescate je film peruánskej režisérky Claudie Llosy. Film,je adaptáciou rovnomenného románu z roku 2014, ktorý napísala Samanta Schweblin. Film bol uvedený na MFF San Sebastian 2021 a bol nominovaný na cenu Zlatá mušla. Venuje sa téme vzťahu  matka/´dieťa. Film sa odvíja prostredníctvom spomienok Amandy prostrednictvôm rozhovoru s dieťaťom Davidom. Vďaka Amandiným spomienkam sa dozvedáme viac o rôznych protagonistoch a rôznych udalostiach, ktoré sa už stali. Na prázdniny sa Amanda a jej dcéra Nina presťahuju do izolovaného domu. Za susedov majú Carolu a jej syna Davida. Carola sa čoskoro s Amandou podeli o veľmi znepokojivé prvky o svojom synovi Davidovi. Tieto odhalenia posunu film do ďalšej dimenzie, duchovnejšej a tajomnejšej. Film sa snaží riešiť závažné environmentálne a sociálne problémy, ktoré sú vo svete, ale najmä v niektorých juhoamerických štátoch. Keď zistíme, že nadmerné a nekontroľovaťelné používanie pesticídov vedie k rôznym veľmi negatívnym dôsledkom pre miestne obyvateľstvo. Film upúta pozornosť diváka vďaka svojej originálnej zápletke, presvedčivým hereckým výkonom. Nie je to film pre každého, o čom svedčí aj tunajšie veľmi nízke hodnotenie, čo si tento film rozhodne nezaslúži. ()

Vančura

Ano, pesticidy jsou hrozné, ale neméně strašné je přivádět na svět takéto divácky nepříjemné filmy, dějově zmatené, s nejednoznačnými závěry a nezodpovězenými otázkami. Bylo mi opravdu hodně nepříjemné to sledovat, a čekat, co se z toho nakonec vyvine. Myslím, že je z toho silně znát ženský element, ale nikoli nutně v kladném smyslu - natočila to režisérka-žena, podle scénáře, který společně napsala s autorkou předlohy, která je rovněž žena, hlavní postavy jsou také ženy, a muži tam celkově mají zcela okrajový význam (manžel hlavní postavy do děje vstoupí až v samotném závěru a nepůsobí dojmem, že by mu nějak extra vadilo, co se stalo jeho ženě). Asi jsem to celé nepochopil a ani nemám chuť o tom nějak víc přemýšlet, co tam mělo jaký význam - jsem z toho akorát otrávený a ten způsob, jakým je to natočeno, mi opravdu hodně nesednul. Je to škoda, protože jméno María Valverde v obsazení vypadalo velice slibně, ale veškerá očekávání zůstala nenaplněna. Tak snad někdy příště. ()

pornogrind

Fever Dream je dle zdejšího hodnocení(k dnešnímu dni jen 116 hodnocení a 43%) málo známej a opomíjenej snímek. A já se v podstatě ani nedivím. Jde o hodně zvláštní film kde hrajou prim depresivní tíživá atmosféra, herecký výkony a dialogy před akcí. Že za režií stála žena je zřetelně cítit. Fever Dream není filmem pro každýho. Já mu ale dávám lepší 3hvězdy. ()

Marze

Film spoleha na eroticke a psychologicke napeti, ktere pomalu pusobi jako jed.Herci jsou vyborni,ale film brzdi spatny scenar. Ale je to vlastne svet, ve kterem zijeme nyni. ()

Arsenal83

Súhlasím z užívateľom Jespe-film. Depresia a melanchólia. Presne tieto pocity vo mne film vzbudil. Inak neponúkol žiadnu hĺbku, ani zaujímavý príbeh. Film lavíruje medzi snom a realitou a vo výsledku ponúkne len zmätenosť. ()

SOLOM.

Film z distribuce Netflixu – byl prvním varováním, nicméně ne všechno, co se pod jejich hlavičkou objevilo, bylo (je) špatné. Jenomže tento kousek je tak zvláštní, že ve mně zanechal opravdu rozporuplné pocity a hlavně obrovskou hromadu otazníků. Označení „znepokojující/depresivní“ je zde vážně zcela na místě. Knižní předlohu jsem nečetl a ani to nehodlám nikdy uskutečnit, takže nemohu porovnávat. Nicméně nemohu tvrdit, že by šlo vyloženě o špatný film – jen si nejsem moc jistý, jestli jsem ho úplně pochopil.    Nešlo si nevšimnout ekologické agitky na pozadí – jo pesticidy jsou svinstvo, to nepopírám. Stejně tak jsem si dlouho nebyl jistý, jestli se v tom neskrývala nějaká forma posedlosti z tamní vody a pořád jsem čekal, co se z toho nakonec vyklube. No vyklubal se z toho takový mišmaš, který mnozí jen těžko stráví. Dokonce to mělo zpočátku i hodně znepokojující atmosféru (vedlejší linka s koněm, záchrana a proměna chlapce dle slov jeho matky). Jenže jak čas plynul, začal mě samotný děj trochu nudit, některé věci mi nedávaly moc smysl – nezachránily to ani celkem pohledné baby v plavkách (nebo i bez nich). V závěru přichází i jistá forma mysteriózna a prazvláštní závěr.    Jako přiznám se, zůstala mi taková divná pachuť v ústech, a když naskočily závěrečné titulky tak mi nezbylo nic jiného, než si říct „WTF?“.  Ženským tvůrkyním nelze upřít jistá originalita a podivnost, ale na můj vkus to celé bylo podivné až moc.  Tento kousek určitě nikomu ve svém okolí doporučovat nebudu, to ale neznamená, že by to byla vyložená katastrofa. 40% ()

Skeksis

Samanta Schweblin je jednou z mojich najobľúbenejších autoriek. Ale TOP sú u mňa jej poviedky (napr.: Ptáci v ústech, vydavateľstvo FRA). Nemyslím si, že dlhšie texty jej idú dobre (predlohu filmu som ani nedočítala, lebo bola nudná) - autorka mohla naozaj zostať pri krátkych príbehoch, ktoré jej išli oveľa lepšie. Toto bol nudný film! ()

Jespe-film

Zmatenost v mlžném oparu pokušení a tragédie. Plynulá depresivní melancholie v originálním ženském pojetí, která rozhodně není pro každého. ()

bobstock

Nechcete se příliš zaplétat do labyrintu ženské podstaty strachu o dítě. Kdesi na samotě mezi luky a hájemi se děje cosi toxického, umírají zvířata a lidé už nejsou jací byli a nikdo s tím nic nedělá. Čeho je ale dosti je filozofie plíživé události života ve formě smrti a chyby, která se neměla stát. Ani si nepředstavujte kolik toho má člověk v hlavě ve chvíli před koncem. Hezké kamerování venkovské krajiny neuchvátí stejně jako snaha o jakýsi kousek oduševnělého nadpřirozena. 40% ()

Aurus

No jelikož jsem se zase po krátké době vrátil k hororům které fakt miluju tak tohle bylo sklamání.  Bylo mi jedno že to má 41% prostě jsem se chtěl kouknout na nějaký novější horor ale tohle fakt dobrý nebylo. Sice to vyprávění co se stalo bylo dobré ale ostatní bylo spíše strašné. Příběh není špatný, postavy jsou docela dost nesympatické, hudba ujde, atmosféru tento film skoro nemá, napětí je zde maximální dvakrát, lokace jsou zajímavé a kamera filmu je docela povedená. No za mě 1,5/10. Už nikdy nepotřebuji vidět znovu. ()

Hemlock

Jihoamerická reklama na bioprodukty, která mě bohužel vůbec neoslovila. Hvězdu dávám za ty kozy co se tam mihly, ale jinak je to Mimo dosah mých myšlenkových pochodů… ()

hanca.uh odpad!

??? Pochopil někdo z vás, prosím, tento film nebo jeho smysl? :-) Já do konce čekala, kdy a kde se tam zjeví ta ekologická a spirituální katastrofa a já prozřu...... a ono nic. A dramatického/hororového ani mysteriózního tam nebylo z mého pohledu taktéž nic. Kdybych byla statečnější (myslím mnohem víc než jsem teď:-))), schválně bych si v knihovně půjčila tu knižní předlohu.....ale ne, nebudu riskovat další naprostou ztrátu času:-) ()

lineker

Zcela pochopitelně to nesedne každému, ale já prostě tyhle jemné v oparu se vznašející tajemné příběhy miluju. To tušené nikoliv se však v plné kráse se ukazující zlo, či temno. Zde to možná vyústilo v ekologickou agitku. I tak patří Netflixu dík, že si troufne do nepopkornových artových vod. ()