Svatá kněžna Ludmila

Scenár:

Vít Hájek

Kamera:

Josef Nekvasil

Jiří Dvořák (rozprávač), Jiří Schwarz (rozprávač)

15. září 921 dvojice najatých vrahů pronikla na hradiště Tetín, aby usmrtila ovdovělou kněžnu Ludmilu. Traduje se, že ji uškrtili vlastním šátkem. Bývalá manželka knížete Bořivoje odešla ze světa, na který se však zanedlouho vrátila jako hrdinka legend a oslavných mýtů. Kněžna Ludmila se tak stala prvním českým svatým. Ale jaká byla tato žena ve skutečnosti? Odkud pocházela? Co ji těšilo? A jaká byla její role v tehdejší politice? Na tyto otázky se pokoušejí odpovědět přední čeští archeologové, historici i experti z dalších oborů. Výsledkem je téměř živoucí portrét významné ženy, která k nám vystoupá z nejhlubších vrstev naší minulosti, aby promluvila docela současným jazykem. (Česká televize)

Arsenal83

Aktuálne a podobné svedectvo o živote sv. Ľudmily, pričom táto ďaleká doba je chudobná na pramene a materiálne dedičstvo a tak tu perfektne sedia slová historika zo začiatku: "Je to obdobie, o ktorom môžeme veľmi veľa fabulovať, no nie vymýšľať si." Medzi fabuláciou a výmyslom  či fantáziou je naozaj len tenká línia a kto vie, či sa bez tej fantázie ešte niekedy zaobídeme. Najmä keď dokument je poznačený tým, že stále sme nezískali povolenie zobrať ostatky sv. Ľudmily a dať ich na analýzu DNA. Hneď by sme zistila, akého bola pôvodu, z akého kultúrneho okruhu pochádzala, hneď by takto príbeh dostal nové kontúry. Lenže kým za komunistov dostal v roku 1981 profesor Vlček povolenie k preskúmaniu antropologického nálezu, dnes prešlo od toho momentu už 40 rokov a na nové povolenie a použitie moderných metód márne čakáme. K čomu to je dobré a komu to vyhovuje? ()

Mariin

Vědci zpochybňují legendy pouze svými nepotvrzenými domněnkami. Dokument působil roztříštěně tím, že se každou chvilku dalo slovo nějakému odborníkovi. Jiným slovy, scénář slabší. Chyběly ukázky kunsthistorické, nejstarší zobrazení sv. Ludmily atd. Svatou Ludmilu stejně nejlépe vyskytují středověké a barokní legendy, neboť ty vyjadřují podstatu a jádro problematiky a to, co je podstatné... ()

Marze

Natoceno je to akademicky nudne pomoci zaberu ze zaslych filmu, vypraveni expertu a s hudebnim podkresem choralu. Ale zabavna je na tom detektivka. Co se udajne stalo. ()