Námořník Terje Vigen přijde vinou jiného muže o svou rodinu. O několik let později se rodina tohoto muže stává na Terje Vigenovi závislou. Terje se musí rozhodnout, jestli se svému dávnému nepříteli pomstí, či nikoli. (oficiálny text distribútora)

Marze

Film je celý natočen v interiéru, což byla specifika švédského filmu, ale v této tzv. Zlaté éře švédského filmu si to mohli dovolit. Katarze diváka nastane ve chvíli, kdy hrdina zachrání na rozbouřeném moři loď a zjistí, že je to kapitán, který mu zničil život. Není schopen ho zabít, protože si uvědomí paralelu s jeho životem. ()

NinadeL

Přepis básně Henrika Ibsena z roku 1862 vznikl ve šťastných podmínkách, Švédsko i Dánsko zůstávalo za války neutrální a filmy tak mohly být nadále vyváženy. Tehdy úspěšnější Dánové odešli do luxusních ateliérů v Německu a Švédsku připadla štafeta vůdčí skandinávské národní kinematografie. Tyto okolnost společně s umělecky zdařilým pojetím měli vliv na další Sjöströmovu kariéru. Prosadil se jako herec i režisér s mezinárodním jménem. Hlavní ženskou roli sehrála jeho druhá žena, Edith Erastoff. Terje Vigen ideálně zobrazuje sžíravé drama a vynikající práci s rázovitou přírodou, která se propisuje do lidských povah. ()

ad

Prvni veliky uspech svedskeho filmu - rybar je zatcen, po navratu domu zjistuje, ze jeho rodina vymrela hlady, pri bouri na mori je zachranen a ve svem zachranci poznava dustojnika, ktery ho pred lety zatkl a neprimo tak zpusobil smrt jeho rodiny...co bude delat? Silny svedsky moralismus je citit uz tu, stejne jako krasna priroda, ktera tentokrat i zasahne do deje... Trocha patosu a hrozna kvalita obrazu... Mmch, reziser a predstavitel rybare pozdeji hral hlavni roli v Bergmanovych Lesnich jahodach a jeho film Vozka smrti neprimo inspiroval Bergmana v Sedme peceti... Ten svet je proste maly. ()

Anderton

Poetickejšie sa snáď už báseň ani sfilmovať nedá. Sjostrom ponúka aj dnešnému divákovi parádne atmosférické divadlo, plné melancholických obrazov prírody. Vvysoké severné vlny narážajúce na skaliská a mrazivé zábery na rozbúrenom mori sú najlepším pozadím na vykreslenie Tterjeho tragédie. Jedinou potenciálnou výčitkou je možno záverečné vyústenie, ktoré ale nechá v divákovi väčší pocit zadosťučinenia ako predpokladaná uskutočnená pomsta. Dodnes musí film každého nového diváka ohurovať odvahou vtedajších tvorcov nakrúcať dlhé sekvencie na mori a skalnatých brehoch. ()

ledzepfan

Strhující romanticko-existenciální drama o lásce, ztrátě, šílenství a touze po pomstě. Je pravda, že ten básnický jazyk vyprávění je něco co se mi žvýkalo jen ztěžka a ta finální katarze až dobrosersky kantovských proporcí je taková možná naivně neuspokojivá (ale možná jsem jen já hodně cynickej).. každopádně, filmařsky je to dechberoucí. Obrazy a celé scény jsou krásně kompozičně vypiplané. V akčních sekvencích dokáže být kamera neuvěřitelně progresivní a dynamická, v těch částech spíše niterných dokáže být hluboká, kontrastní, romantizující. Hodně tomu celému pomáhá živly bičovaná severská krajina. Herecky je to plné velkých gest a výrazů zásadních duševních pohnutí, ale nikdy nesklouzávají do nechtěné grotesknosti... Kdo miluje film, ten to musí vidět a přesvědčit se na vlastní oči jak vynalézaví, důslední a odvážní byli filmaři už v roce 1917 (1917 volové!!) .... Mimochodem, je tady první "Martha moment" v dějinách filmu. ()