Povozník smrti

• Československo Vozka smrti (viac)

V takzvané zlaté éře švédského filmu v době ohraničené přibližně léty 1913 až 1923 poskytovala filmovým autorům častokrát inspiraci domácí literatura, především díla Selmy Lagerlöfové. Tak tomu bylo i v případě jejího románu Vozka smrti, který převedl na plátno Victor Sjöström. Film se proslavil působivým použitím dvojexpozice pro duchařské scény; tento postup by sice známý už v prvních letech kinematografie ( Meliés ), ale teprve Sjöström z něj vytěžil tak silnou emoci a poetičnost. Proti nesporným a trvalým hodnotám k nimž patří i bezpečné zvládnutí složitě pomocí retrospektiv vyprávěného příběhu stojí určité rysy, poplatné době, které dnes působí příliš mravokárně a křečovitě hlavně celé moralistní pojetí. Přesto není důvod odporovat švédskému historikovi Runemu Waldekranzovi, jenž napsal: Vozka smrti byl mistrovským dílem Sjöströmovým, ale znamená i vrchol švédské němé kinematografie. (oficiálny text distribútora)

see_sawandrew

Skandinávský dvojexpoziční klenot, který stejně jako mnoho jiných němých filmů nelze hodnotit podle nynějších filmových konvencí a rozhodně jeden z nejmystičtějších a nejtemnějších němých filmů - to je Körkarlen. 85% ()

bari68

Jeden z najlepších nemých filmov celej éry. Victor Sjostrom výborne kombinuje hudobný doprovod s hranou složkou, tak že nenudí a jadro filmu s jeho posolstvom nie je žiadne klišé. Použitie dvojexpozície je tu doslova vybrúseným diamantom. ()

Wally

V podstatě filmový ´vrstevník´ D. W. Griffitha, ale o tooooolik lepší a zajímavější! Absolutně nechápu, proč je tolik tento americký režisér upřednostňován. Přes stáří tohoto snímku, mne dokázal opravdu zaujmout, udělat atmosféru a fakt to bylo i lehce strašidelné. Příjezd ´Smrťáka´ byl super a celé to bylo i po technické stránce na úrovni! ()

Mikino00

Z atmosféry až mrazí, velmi dobře zvládnuté trikově na svou dobu, děj se také zajímavý a originálně vyprávěný, jediné co mi vadilo byla ta monotónní hudba. ()

Renfield

Spojení Vozky smrti a ambientní hudby od KTL, je velmi povedené. Dává této filmové klasice nový rozměr a pomáhá tvořit atmosféru... zdaleka ne jen tu hororovou, jak by se mohlo zdát. Scény u Davida doma, ve kterých terorizuje rodinu, jsou i díky ní ještě intenzivnější, šílenější. Navíc Victor Sjöström v jeho roli dokázal, že není jen kvalitním režisérem, Davida hraje tak výborně, že nad chováním extrémně naivní Edit, skutečně zůstává rozum stát. Této postavy těžko může být jakkoliv líto, když se přes to všechno stále snaží a snaží... skončil bych hned po kabátu. Dramatická rovina krom zmíněného dění zaujme především stavbou příběhu, ten je vyprávěn téměř celý vzpomínkami, tedy na dobu vzniku velmi originálně. Přesto lehce zůstává ve stínu dvojexpozice... náročnost těchto jedinečných scén si těžko představit, všechny ovšem vyšly fantasticky! Vzpomenu proto pouze jedinou, tu první, ve které si vozka přijíždí pro sebevraha. Právě hororovou atmosférou, ale taktéž kamerou, světlem... připomíná Vozka smrti německá expresionistická díla. Jenom ten pozitivní závěr, k předešlému dění a hlavně atmosféře filmu prostě nesedí. Chápu, že to tenkrát zřejmě bylo takto lepší, ale z dnešního pohledu díky němu film ztrácí. Závěrečnou modlící scénu raději ani neřešit. Ale abych nekončil negativně, "osvícená" scéna se sekerou výborná! Kde se tam ta sekera vzala? No nic... 80% ()

Rozjimatel

Obľúbený film môjho obľúbeného režiséra Ingmara Bergmana a mne bolo jasné už na začiatku filmu, prečo. Prvá vec, ktorá udrie do očí, je nádherný zreštaurovaný obraz, ktorý ukazuje v plnej kráse technickú vycibrenosť filmu. Okrem výbornej kamery sú to na svoju dobu revolučné a technicky dokonalé triky s použitím dvojexpozície, ktoré scénam s duchmi dodávajú mrazivo mysterióznu atmosféru. Technická stránka ale nie je ani zďaleka jediná obdivuhodná a revolučná vec vo filme. Je ňou aj výborný príbeh, skvelým spôsobom vyrozprávaný za použitia retrospektívy. Ďalšími silnými stránkami filmu sú výborne zvládnutá dramatická linka, skvelá atmosféra, ktorá diváka doslova pohltí a pozoruhodne umiernené herecké prejavy. ()

gumolit

(1001)  Silný film i v tejto dobe . Scéna keď sa hrdina prebúdza o polnoci ako duch a čaká ho smrtka na voze patrí k silným zážitkom. A už konečne viem skadiaľ Kubrick ukradol scénu so sekerou a dverami do filmu Shinning ()

Triplethink

Na tento film jsem se moc těšil, a proto jsem se bál, že budu zklamán (jak to tak bývá když se moc těšíte). FIlm je na svou dobu dokonalý a to jak obrazově (opravdu nejhezčí použití dvojexpozice co jsem zatím viděl), tak i výpravou, která mě velmi mile překvapila. Trošku mě mrzí pohádkový konec, který do temné atmosféry filmu moc nesedí (ale možná jsem jen rozmazlen Bergmanem a jinými:) ). ()

Maryinka

Já opravdu nechápu, jak je možné, že některé němé filmy miluji a baví mě a u jiných umírám nudou. Tento bohužel patří mezi tu nudnou skupinu. Nedokázala jsem to ani dokoukat, a proto Vozku smrti ponechám bez hodnocení. ()

Jelly

jeden z mála němých filmů, u něhož jsem se nudil - mimo scén s korkarlenem jsem se místy přistihl u toho, že jsem myšlenkami úplně někde jinde. žel, neviděl jsem film ani s novým soundtrackem od Stephena O'Malleyho (Sun O)))); věřím tomu, že by to byl o řád silnější zážitek. ()

HH

Až na to závěrečné srdcervoucí melodrama parádně temné a působivé. 4,5 hvězdičky, s ohledem a rok vzniku a na technické provedení i na scénář a ostatně i na herecké výkony zaokrouhleno na 5. ()

optimus0s

90% Před několika lety jsem dostal knížku 1001 filmů. které... a tento film byl první, který mě zaujal hned na první pohled. Strašidelná atmosféra navozená něčím tak jednoduchým jako je jeden povoz a osoba v kápi, to je dokonalost sama. Dvojexpozice jsou přímo úžasné, scéna v níž jede povoz po moři je něco neuvěřitelného (my v 21. století jsme přece ti nejlepší, rok 1921 je pro nás pravěk :D). Skvělé je také použití retrospektivy. Člověk si může myslet, že se pak v němém filmu ztratí v ději nebo v postavách, ale všechny charaktery mají tak skvělé představitele, že si je okamžitě zapamatujete a i v příběhu se dá dokonale orientovat. Film mě nadchnul tolik, že se podívám na další filmy ze zlaté éry švédského filmu. Dokonalost ()

Carthorias

LFŠ 43 (Film 6): To co ze začátku vypadalo jako docela slušný tajemně zabarvený švédský pra-noir, se zhruba někdy v polovině druhého obrazu (z pěti, tzn. krátce po expozici) překlopí do moralistické agitky, kde nás pan režisér poučí o tom že se nemá pít a kašlat na lidi pokud máme otevřenou tuberu. Celé to dost připomíná Báječný život od Franka Capry, akorát že zde absolutně nemáte důvod s hlavním protagonistou sympatizovat či dokonce empatizovat. Pozor SPOILER: David je skrz naskrz zlý člověk, jehož přerod v početného člověka na konci filmu je asi tak pravděpodobný, jako že Putin v Rusku nevyhraje volby. KONEC SPOILERU Autor asi chtěl parafrázovat Vánoční koledu od Dickense, přičemž klíčové je tu slovo chtěl. Co se týče děje, pokud doufáte v nějaké nadpřirozeno, nedočkáte se. Víc mystiky je i ve Volejte Věštce. Kdyby se vystřihla úvodní a závěrečná část a film se dnes remakoval, bylo by z toho Oscarové sociální drama (a teď nemyslím protože by film byl tak dobrý, ale protože by to byl stereotypní příběh o alkoholikovi který si pomalu zničí život, ALE HRAJE HO SEAN PENN OMG DEJTE MU OSCARA). Přiznávám že jsem se jednou nechtěně zasmál když hlavní "hrdina" rozsekal dveře sekerou, až by Jack Torrance zezelenal závistí, takže tu jednu hvězdu tomu plácnu, ale jestli chcete nějakého starého mistra, pusťte si radši Langa nebo Griffitha a Victora Sjöströma nechte ležet v kočáru. ()

Colour

Majstrovské dielo, vybrúsený diamant, perla švédskej kinematografie - to všetko nevystihuje tento film, pri ktorom ma len pri spomienke mrazí. Spočiatku tajomný film - žena, sestrička armády spásy, na smrteľnej posteli volajúca nám neznámeho muža - ktorý sa postupom času mení na čoraz ponurejšiu jazdu zaliezajúcu hlboko pod kožu, ktorá kulminuje odhalením legendy o furmanovi smrti a vrcholí v závere. Po smrti opilca, ktorý odmietol prísť k lôžku umierajúcej setsričky, sa vraciame späť, aby sme videli všetky dôsledky jeho konania. Musím sa priznať, že na konci mi chýbala katarzia, ku ktorej film pomaly spel a tým prispieval na obrovskej ponurosti, no koniec koncov i tento záver má svoje čaro. Kto by tvrdil, že film je "len" protialkoholická a cirkevná agitka, je na omyle, táto línia síce je výrazná, no v prvom rade ide o zobrazenie temných démonov, ktoré sužujú každého človeka, o tom, že napriek veľkým chybám existuje cesta späť a viera v nápravu a odpustenie sú mocnejšie než zlo. 91% ()

GTS_PUNK

Švédsky nemý film režiséra Victora Sjöströma, ktorý v ňom stvárňuje aj hlavnú postavu Davida Holma, z roku 1921, vychádza z predlohy spisovateľky Selmy Lagerlöf. Napriek tomu, že žánrovo je spravidla označovaný aj ako horor či fantasy, v pravom slova zmysle tieto žánre nereprezentuje. V príbehu o tom, že kto zomrie na Silvestra ako posledný, musí robiť povozníka smrti celý nasledujúci rok, film síce zdanlivo uplatňuje niektoré hororovo-fantastické prvky, v prvom rade však kladie dôraz na niečo iné. Oveľa dôležitejší, než premisa o povozníkovi smrti, je v Sjöströmovej snímke moralizujúci aspekt, ktorý sa zameriava na premenu človeka z alkoholika späť na poctivého občana. Práve tento aspekt je v skutočnosti hlavným obsahovým odkazom diela. Prostredníctvom mnohých retrospektívnych scén, na ktorých snímka stavia, síce trvá pomerne dlho, kým sa táto skutočnosť stane zreteľnou, avšak ku koncu sa stáva jasne čitateľnou. Nedá sa povedať, že moralizujúci príbeh v konečnom dôsledku nejak zvlášť nadchýna, obzvlášť ak divák očakáva väčší dôraz na hororové či fantasy prvky, ale je potrebné si uvedomiť, že cieľom tvorcov bolo zrejme zobrazenie morálnej premeny jednotlivca s tým, aby apelovali na masy, ktoré v čase prvého vydania filmu smerovali do biografov. Po vyše storočí už divák na film nazerá inou optikou, čo spôsobuje, že po príbehovej stránke ho vníma skôr ako sklamanie. Napriek tomu to však so Sjöströmovým dielom nie je zďaleka také tragické, ako by sa mohlo zdať. Tým, čím dokáže najväčšmi zaujať, je jeho vizuálna stránka. Najmä použitie viacnásobnej expozície dokáže ohúriť aj po viac než sto rokoch, pričom zaujímavé je aj farebné ladenie jednotlivých obrazov (striedanie sépiových a modrých tónov). Najhoršie na tom film nie je ani čo sa výpravy týka. Körkarlen je snímkou, ktorá na prvý pohľad obsahovo klame. Divácky očakávaný horor či fantasy neponúka, namiesto nich na diváka "vyskočí" moralizujúci príbeh o škodlivosti alkoholu a premene človeka. Táto (ne)očakávaná skutočnosť sa v konečnom dôsledku podpisuje aj na celkovej kvalite diela, ktorej však na druhú stranu pomáha vizuálne poňatie. ()

wito

Jeden z tých filmov, ktoré sa zapísali do dejín kinematografie. švédska škola patrila k tým, ktoré stáli pri zdokonaľovaní filmových techník. v tomto prípade dotiahli prakticky do dokonalosti dvojexpozíciu. preto film pôsobí na svoje obdobie dosť inovatívne a pôsobivo. ()

Shanen29

Zvláštní a velmi důležitá doba začínajícího němého horor mysteri filmu.Opravdu zajímavý skvost ,jak zde již zmínil Karlos80. ()

Chrysopras1

Parádní věc. Perfektně vykonstruovaný příběh plný vyprávění ve vyprávění. Film doprovází velmi podmanivá a dobře zapamatovatelná hudba, která je precizně načasovaná a umocňuje emoce. Líbí se mi i přebarvení jednotlivých sekvencí symbolickou barvou. Co mě trochu zklamalo byl konec. Ten jsem si představoval tragicky. Škoda ještě hereckého výkonu sestry Armády spásy, která nevypadala vůbec nemocně a už vůbec ne na umření ()