Povozník smrti

• Československo Vozka smrti (viac)

V takzvané zlaté éře švédského filmu v době ohraničené přibližně léty 1913 až 1923 poskytovala filmovým autorům častokrát inspiraci domácí literatura, především díla Selmy Lagerlöfové. Tak tomu bylo i v případě jejího románu Vozka smrti, který převedl na plátno Victor Sjöström. Film se proslavil působivým použitím dvojexpozice pro duchařské scény; tento postup by sice známý už v prvních letech kinematografie ( Meliés ), ale teprve Sjöström z něj vytěžil tak silnou emoci a poetičnost. Proti nesporným a trvalým hodnotám k nimž patří i bezpečné zvládnutí složitě pomocí retrospektiv vyprávěného příběhu stojí určité rysy, poplatné době, které dnes působí příliš mravokárně a křečovitě hlavně celé moralistní pojetí. Přesto není důvod odporovat švédskému historikovi Runemu Waldekranzovi, jenž napsal: Vozka smrti byl mistrovským dílem Sjöströmovým, ale znamená i vrchol švédské němé kinematografie. (oficiálny text distribútora)

ledzepfan

Vidím proč by mě to mělo zajímat, ale prostě mě to zoufalým způsobem nebaví. Když se děj dostane do fáze kdy někdo vypráví příběh o někom kdo vypráví příběh, tam musím váhat jestli je to geniální nebo prostě jen  neumětelské. ()

Cimr

,,Bože, dej ať moje duše uzraje, než bude sklizena." Moc hezké vyprávění ve vyprávění ve vyprávění. Akorát mě zklamal době poplatný happy end - obraz hříšníka Holma, jak veze na přízračné káře svoji manželku a děti, by mě škodolibě bavil víc. ()

TomX2

Je až úchvatné, ako zo všednej (ale stále silnej) myšlienky dokázali tvorcovia vytvoriť takýto (prekvapivo nedocenený a pomerne neznámy) klenot, ktorý poučí každého z nás. Okrem veľmi temnej atmosféry, silného a pekného príbehu, dvoj-expozície či hlbším retrospektívnym rozprávaním príbehu, z toho robí veľmi poučnú a pravdivú skutočnosť aj to, ako dokáže alkohol skaziť hlavu človeka a pomaly ničiť život aj ďalším ľuďom jeho v blízkosti. Toto by som nazval kultom. ()

Sandiego

Zpočátku trochu zdlouhavé, ale když přijede vozka a začne napravování dávných hříchů, začne to pravé citové vydírání, navíc velmi zdařile natočené. Sice jde o průhlednou moralitku, ale její přizračná atmosféra a napětí z ní dělají dílo hodné mistrů. ()

Vermillion

Film vyprávějící strhující dramatický příběh odehrávající se na pozadí severské legendy je díky výtečným dvojexpozicím a propracovaným retrospektivám zaslouženě považován za skvost švédské kinematografie. Po zhlédnutí jsem byla opravdu nadšena, jelikož jsem ani na chvilku neztratila pozornost i přes počáteční obavy. Jediné, co se mi na Vozce smrti moc nezamlouvalo, je moralizující happy end, ale to už je otázka vkusu. ()

kaylin

Nějak se mi nedaří pochopit, jak je možné, že se tenhle snímek neobjevil v publikaci "101 hororů, které musíte vidět, než zemřete". Naprosto by si zde zasloužil místo, protože atmosféra, která je zde prezentována, je opravdu neskutečně temná. Jedná se o prapředka temných hororových filmů, naprosto skvěle se pak může skvět vedle takových kusů jako "Kabinet doktora Caligariho" nebo "Upír Nosferatu". Jsem rád, že jsem se o snímku přesto dověděl a že jsem mohl sledovat ty nádherné záběry, protože dvojexpozice snad ještě nikdy nebyla dokonalejší. Vstávání duše z těla, kdy tělo stále leží, to prostě vypadá dokonale. Zajímavý styl vyprávění - retrospektivní s hlubší retrospektivou - jen potvrzuje význam a jedinečnost tohoto švédského kusu. ()

YURAyura

10/10 Tak to bylo psycho! Pravda, atmosferu nejspis udelal ta nove dodelana hudba, bez ktere by zazitek nebyl tak dokonaly a moralizujici poselstvi se u me taky minulo ucinkem, ale vysledek vybrouseneho stylu zacatku 20.let me dostal do kolen. Jedinecny zazitek! ()

L_O_U_S

Skvělé. Někdo by mohl říct, že obsahová stránka je vyžilá a naivně podaná. Mně taková vůbec nepřišla - naopak, tohle dokáže člověka hluboce zasáhnout a přinutit ho zamyslet se. (890.) ()

Aleee89

Švédská kinematografie patřila v době vzniku tohoto filmu k těm nejlepším, proto jsem nemohla vynechat Vozku smrti, zástupce (asi nejznámějšího a nejprofláknutějšího) tohoto období. Na svou dobu skvělé triky (hlavně díky dokonalé dvojexpozici), smrtka není nějakou karikaturní postavou, ale je docela děsivá. Je vidět inspirace literární předlohou, děj je docela složitý a místy jsem se trochu ztrácela, protože tu jsou navíc četné retrospektivy... Ale jinak má Vozka smrti krásně děsivou atmosféru a je to kvalitní snímek! ()

Rocky88

Před shlédnutím Vozky smrti jsem se trochu bál, zda mě i přes svou pověst nebude nudit - jeho němí "bráškové" Upír Nosferatu a Ocelový oř mě i přes své zjevné kvality nudili, takže jsem byl připraven brát celou věc s nadhledem. Obavy se ale nenaplnili - film totiž hned od začátku zaujme atmosférou, vizuální stránkou (z dvojexpozice vytřískal Sjöström maximum) i příběhem, který je z velké části odvyprávěn v retrospektivách, či dokonce jednou v retrospektivě retrospektivy, aniž by působil chaoticky. Fakt, že je vlastně celý příběh velice jednoduchý, vůbec nevadí. A nevadila mi ani moralitka na konci. . . ()

Caym

když mě Sjöström dokázal uchvátit smrtkou, která má tvář, tak to už něco znamená - a ty promakané dvojexpozice, ta hra se světlem, ty skvělé herecké výkony a bonusově smrťák lovící mrtvolu ze dna moře - to je prostě na opravdových pět hvězdiček ()

Amroth666

Excelentní provedení mysteriózní atmosféry s výbornou kamerou a hudbou.Jeden z největších vrcholků švédské scény na téma mysterious.Strach byl cítit až v kostech.Victor Sjöström je blázen. ()