Šestidílné kriminální drama, jehož hlavní devízou je atraktivní prostředí. Zločin se totiž odehrál na palubě britské jaderné ponorky Vigil, vyzbrojené nukleárními raketami. A protože ta nemůže přerušit svou strategickou misi na moři, musí se policejní vyšetřovatelka dopravit na její palubu. Zde se musí nejprve sžít se zcela novým prostředím a kromě vyšetřování vraždy jednoho z námořníků se také vyrovnat se svými osobními démony. Hlavní roli v seriálu ztvárnila Suranne Jonesová. (Česká televize)

slunicko2

Napínavá detektivka se špionážním pozadím. 1)  Věcné nesrovnalosti mě sice občas práskly přes nos, ale mnoho jich nebylo a můj zážitek ze seriálu nijak nezmenšily._____ 2)  42letou (v roce natáčení 1. řady 2020) Suranne Jonesovou si pamatuji ze seriálu Gentleman Jack, kde přesvědčivě hrála titulní lesbickou roli navzdory faktu, že sama je vdaná a má syna._____ 3)  Zarazily mě nevlídné až nenávistné komenty k sexuální orientaci policistek. Lesbická linka u obou mi nevadila, proč by taky měla? Ovšem připouštím, že by to šlo i bez ní. Ještě lepší variantou by byli dva pěkní kluci - vyšetřovatelé gayové. A teď pukněte vztekem, nenávistní komentátoři._____ 4)  Psáno po první řadě. ()

blackrain

Tak tohle šlo určitě zkrátit na nějaké tři díly nebo nacpat do jednoho celovečerního filmu. Bylo by to zajímavější a svižnější. Prostředí nukleární ponorky je pro mě velmi atraktivní. Akorat mám menší problémy s klaustrofobií. Vyhýbám se i výtahům. Takže bych si tady pěkně užila.  No, to Suranne Jones taky. S osobní rovinou policejní inspektorky jsem neměla vůbec žádný problém. Nevadila mi. ()

*CARNIFEX*

Veľmi vydarená vec. Zhltol som to na jeden šup. Dve línie vyšetrovania, jedna v ponorke, jedna na pevnine, solídne vykombinované, scenár je v tomto prípade ako poklad. BBC vie natočiť kriminálku, vie zaujať originalitou, a i keď by to mohlo byť o jednu epizódu kratšie, stále sa jedná o solídny nadpriemer. ()

Trajektt

I když nikdy nevyhledávám filmy, ve kterých se objevují ponorky a to asi hlavně z důvodu eventuelní nevolnosti a případné tzv. ponorkové nemoci anebo strachu z uzavřených prostor a maximálně jediné, co si rád přečtu o této tématice jsou příběhy kapitána Nema v jeho fiktivním podvodním plavidle Nautilius anebo si poslechnu nějakej ten šlágr z alba kapely The Beatles nazvaném Yellow Submarine. Tak i přes tento obhajitelný odpor a možnou fobii musím přiznat, že tento seriálový příběh byl scénaristicky velice zdařilý a nebýt pár much, které mi zde fakt vadili, tak bych tomuto počinu napálil plnej počet bludišťáků! V tomto seriálu britské BBC se v první dějové lince podíváme na palubu jedné ponorky, která si pěkně svobodně pluje na moři a která plní svůj úkol hlídacího psa, který zní hlídej toto území pod pohrůžkou použití jaderných hlavic. Všechno je v pořádku až do té doby než se na palubě těchto podvodních bukanýrů stane vražda, kterou začne vyšetřovat jedna policajtka, podotýkám jen jedna policajtka a samozřejmě je to jak jinak než paní Lesba. A tady nastává ten kámen úrazu, samozřejmě, že mi nevadí, že takovýto zločin vyšetřuje žena, to je v pořádku, že na palubu plnou chlapů pošlou neozbrojenou ženu, která má sama, podotýkám sama vyšetřovat tento brutální zločin v prostředí, kde nikdo nemluví pravdu a kde platí hierarchie nadřízených důstojníků. Když přeskočím tyto nedostatky na palubě a přehlédnu řadu nesmyslů, tak musím přiznat, že je to napínavá podvodní jízda plná napínavých momentů a překvapivých zvratů. V druhé lince, který nám tento seriálový počin nabízí se ocitneme na souši, kde se vyšetřují zločiny, které souvisí s děním na palubě ponorky a které se postupně, ale nenápadně propojují a ve kterých si divák udělá někdy až předčasné závěry, přesně jako jsem to udělal já. Samozřejmě, že mé závěry byly špatné, ale o to vůbec nejde. Jde o to, že vyšetřování na souši vede jedna policajtka, podotýkám pouze jedna policejní vyšetřovatelka, která je překvapivě lesba a ještě k tomu je to přítelkyně lesby číslo jedna, která vyšetřuje ten zločin pod mořskou hladinou. Je pravdou, že jsem si až do čtvrtého dílu této série nevšiml, že tam nějaké to lesbické spojení existuje a to asi hlavně z důvodu, že ten děj byl tak napínavý, že na nějaké takové excesy nebyl čas, ale od čtvrtého dílu, kdy se společně s našimi hrdinkami vracíme do jejich teplých vzpomínek jejich seznamovacích dobrodružství, které nejsou pro příběh samotný vůbec důležité, tak už mi přišlo přes čáru a zkazilo mi to celkový dojem jinak velice zdařilého kriminálního příběhu s celkem originální zápletkou. Ono po pravdě řečeno těhletěch vnucovacích, nepřirozených teplých milostných romancí, ve kterých se debilní a retardovaní producenti těchto snímků snaží mladé generaci vnutit přirozenost těchto vztahů a ve kterých dokonce tyto vztahy upřednostňují před normálními vztahy, které jsme zde samozřejmě neviděli je už moc a přerůstají mi přes hlavu až tak, že si po tomto lesbickém martýriu budu muset pustit nějakej ten hetero seriál z devadesátek a to třeba Beverly Hills 90210 anebo třeba Pobřežní Hlídku. Samozřejmě si dělám srandu, ale mé hodnocení se snížilo a to zejména kvůli této teplé lince a proto dávám za první sérii pouhých 80%. () (menej) (viac)

Arsenal83

Seriál s protichodnými pocitmi, pretože zo začiatku veľmi zaujímavé pátranie po vrahovi sa otočí v ruskú stopu a hlavnú lesbickú linku, v tesnom závese nenápadne nasledovanou homosexuálnou. Pritom hlavná vyšetrovateľka je lesba konvertita, čo naozaj je šok oproti vedeckým stanoviskám LGBT komunity, že je to vrodené. Ponorka pôsobí ako nejaký hotel s nepohodlnými posteľami pripomínajúcimi skôr truhlu, no som rád, že anglické velenie prebrali už všetci Briti, od Indie až po Ugandu. Seriál tiež pripomína, že Britky sú britké nad hladinou aj pod hladinou a že aj kilometer pod morom vám na čokoľvek predpíše doktor jeden jediný zázračný liek: paracetamol. Niekedy síce nepomôže a zomriete, ale nevadí, to je tiež len ruská stopa. Ale ako kriminálka, do ktorej je násilne vtlačená politicky korektná propaganda, ktorá dej len naťahuje a vôbec s prípadom nesúvisí, to nebolo až tak zlé. ()

• Prepracované štúdiové súpravy, ktoré reprezentujú interiér ponorky, vytvoril produkčný dizajnér Tom Sayer. (Arsenal83)
  • Napriek všeobecne pozitívnym recenziám prekvapila recenzia v The Telegraph, ktorý popísal seriál ako „taký zlý, že by mohol byť označený za ruskú propagandu“. The Telegraph tiež uviedol, že námorný poradca pracujúci na seriáli bol poradcom v Škótskej národne strane (SNP) a aktivistom proti jadrovej kampani, čo viedlo k obvineniam zo zaujatosti. (Arsenal83)
  • Potopenie fiktívneho trawleru Mhairi Finnea v seriáli má podobnosť s potopením FV Antares ponorkou Royal Navy s jadrovým pohonom HMS Trenchant v Firth of Clyde v roku 1990. Rodiny posádky Antares vyjadrili rozrušenie pri scénach potopenia lode; BBC však poprela, že by dráma bola inšpirovaná konkrétnou skutočnou udalosťou alebo bola založená na konkrétnej udalosti zo života. (Arsenal83)