Oasis Knebworth 1996

• Austrália Oasis Knebworth 1996 (viac)

10. a 11. srpna 1996 se sešlo 250 000 mladých fanoušků v Knebworth parku, aby zhlédli Oasis zahrát dvě přelomové show, které utvářely dějiny. Tyto koncerty byly vyprodány během jednoho dne a vstupenky si koupilo přes 2 % Angličanů. Byla to doba, kdy se Velká Británie pomalu vzpamatovávala z období hospodářského propadu. Díky nárůstu sebevědomí v umění a kultuře se toto období pojmenovalo Cool Britannia, a právě raketový vzestup popularity Oasis reflektuje nově nalezenou jistotu a směr. Koncerty v Knebworth obsahují skladby od začátku do konce éry Oasis, včetně hitů „Champagne Supernova“, „Wonderwall“ a „Don't Look Back in Anger“, a staly se tak vrcholem kariéry této kapely a symbolem dané generace. Oasis Knebworth 1996 je příběh tohoto víkendu a speciálního vztahu mezi Oasis a jejich fanoušky. Je vyprávěn z pohledu diváků, kteří koncerty navštívili, přidány jsou rozhovory se členy kapely i organizátory. Režisér Jake Scott zaznamenal vystoupení v celé šíři a nabízí tak exkluzivní, dosud neviděné prvky. Jde tak o vynikající filmovou oslavu jednoho z nejdůležitějších koncertů posledních 25 let. (Aerofilms)

kleopatra

Už si fakt nepamatuju, kdy se to stalo, ale onehdy jsem na Oasis byla v Praze. Koncert super, ale pár let po totálním zblbnutí a už jsem byla krapet střízlivá. Tenhle dokument mě trefil jak rána palicí, která dokonale probere a vrátí to všechno zpátky. Vůně, ruchy, vzruchy tehdejších časů, atmosféra, která dík mobilum a udělátkum, co jen odvádí pozornost a plný zaujetí, už nemůže být nikdy tatáž. Je to zázračný, co se těm klukum povedlo. Upletli z ničeho zlatou pomlázku a tohle je dechberoucí svědectví. Nádhera, mám na krajíčku a nestydim se za to. ()

husokachna

Oasis šílenství mě v devadesátkách minulo, ale jako asi každej v naší generaci jsem ve chvílích opilecké mladické nostalgie nad končícím mládím svahilštinou zpíval Wonderwall a Don't look back in anger. Proto jsem rád, že jsem viděl tenhle dokumentární záznam koncertu v Knebworth. Důležitý je slovo dokumentární, protože vám do písniček docela často mluví fanoušci, Noel, Liam a ostatní. Takže pro zarytýho fandu Oasis to může být docela rušivý element a zklamání. Pro mě jako nefanouška to bylo moc fajn, protože díky těmto proslovům to všechno víc šlape a člověk si uvědomí, jak obrovští byli Oasis, když byli na vrcholu. A i když už se po chvíli fanoušci opakují, svým - byla to bomba, bylo to to nejlepší, co jsem kdy zažil, tam se psala historie a podobně - těžko jim to mít za zlé, když to tak prostě je. Oasis jsou koncertně neskuteční, i když tam v podstatě jenom stojí a Liam do toho dělá debila. A když se dokument dotkne mobilů, internetu a doby, která je nenávratně pryč a která byla taková čistší, jednodušší a šťastnější, tak i kdyby to byla pouze iluze nostalgických fotrů a mamin, co museli dospět, je to iluze krásná a je to Oasis. Jediný, co mi maličko nesedělo byly "rekonstrukce" událostí, tedy nascriptované, nově natočené zážitky z vyprávění fanoušků, které byly trochu cheesy. Na druhou stranu byly docela organicky začleněny do dobových záběrů, takže někdy to bylo těžké rozeznat. Jo a nakonec - ty tuny materiálu, které museli tenkrát filmaři natočit, neskutečný. Pět nostalgických zdí s plakáty. ()

liborek_

Jsem jeden z těch, kdo v neděli 11. srpna 1996 seděli u rozhlasového přijímače, poslouchali přímý přenos koncertu Oasis v Knebworth parku v Českém rozhlase s "komentářem" Miloše Skalky a hbitě převraceli dobíhající kazetu na druhou stranu, aby se při nahrávání ztratilo co nejméně... Tu kazetu dodnes mám. A tento film k ní po 25 letech doplňuje obraz a nostalgický komentář aktérů i diváků, kteří měli to štěstí, že akci viděli naživo. Celý film je vlastně především o nostalgii a nekritickém fanouškovství (ostatně film produkovali sami bratři G. a nechávají vzpomínat především své fanoušky). Samotný koncert (resp. oba koncerty ze soboty i neděle) ukázali pouze fragmentárně. Z předskakujících (hvězdných) kapel obrazem připomenuli pouze Prodigy. Nicméně film jako dokument obstál velmi dobře, protože autenticky připomněl atmosféru té doby, bez přehnaného patosu a s kopcem dobré muziky. Víc jsem nečekal. ()

bonovox

Neskutočná bomba! Oasis ma v štrnástich totálne dostali a priviedli ma k čaru rockovej muziky a tento dokument dokonale zachytáva to krásne čaro 90-tych rokov keď sa v hudba tvorili nesmrteľné veci. To sa dnešnej generácií už ani nemôže stať. Daný koncert som si sám nahrával na kazetak z českého rádia a pri spomienke jedného fandu na rovnaký moment...všetko sa mi v spomienkach vrátilo späť...skutočne nádherné spracované a emočne veľmi silné. Jeden z naj hudobných dokumentov...100% ()

BoXBe

Fucking brilliant. Dokonalý fan service. Atmosféra se dostala až do morku kostí a yes yes yes, jak bych to mohl minout, když jsem ten večer tehdy v neděli slyšel celý koncert live na Radiožurnálu a snad ho najdu ve sklepě i na kazetě. "This is history!" "This is history!" "Life is a game so play." "Hello!" "Yes, we are worth it." "Band at it's peak." Live forever. ()

• Setlist pro oba večery: „Columbia“, „Acquiesce“, „Supersonic“, „Hello“, „Some Might Say“, „Roll With It“, „Slide Away“, „Morning Glory“, „Round Are Way“, „Cigarettes & Alcohol“, „Whatever“, „Cast No Shadow“, „Wonderwall“, „The Masterplan“, „Don't Look Back in Anger“, „My Big Mouth“, „It's Gettin' Better (Man!!)“, „Live Forever“, „Champagne Supernova“ a „I Am The Walrus“. (BoXBe)
  • Předskokani na sobotním koncertě: The Bootleg Beatles, The Chemical Brothers, Ocean Colour Scene, Manic Street Preachers a The Prodigy. Předskokani na nedělním koncertě: Kula Shaker, Dreadzone, Cast, The Charlatans, a Manic Street Preachers. (BoXBe)
  • O lístky na koncert projevilo zájem 2 a půl milionu lidí, to představuje 4 % populace Velké Británie a dodnes největší zájem v historii země. Oasis by při tomto zájmu mohli vyprodat dalších 18 koncertů o 125 000 návštěvnících. (BoXBe)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD