Perníková chaloupka

(TV film)
  • USA Hansel and Gretel
všetky plagáty

Jeníček s Mařenkou se narodí v chudé rodině, jejíž hlavou je zlá macecha. Když se jednou vrátí hodný otec z trhu - kde prodával dřevo - s prázdnou, macecha v noci rozhodne, že musí Jeníčka s Mařenkou odvést do lesa. Když však otec dlouho nesouhlasí, macecha ho utiší historkou, že je tam najde nějaký šlechtic. To všechno ovšem slyší Jeníček, proto v noci nasbírá kamínky, které bude sypat cestou do lesa, aby se po nich s Mařenkou mohli vrátit. Když je v lese rodiče nechají, obě děti se šťastně vrátí domů. Podruhé, když se macecha rozhodne, že děti odnesou do lesa, Jeníček nestihne nasbírat kamínky a tak se s Mařenkou v lese ztratí. Nakonec narazí na perníkovou chaloupku, kde bydlí na první pohled "hodná" babice, ze které se ovšem brzy vyklube nenasytná "dětijedka". (StrYke)

VaHo

Viděno na výstavě Tima Burtona v Praze. Je to zajímavé ztvárnění známé pohádky, která se v Burtonově podání stává psychedelickou a místy i hororovou podívanou. Příběh je jednoduchý a přímočarý, jak se dá u pohádky očekávat ale teprve osobitý režisérův přístup z něj dělá něco víc (např. Jeníček s Mařenkou jako Asiati, křiklavá barevnost, odpudivá čarodějnice, která má místo nosu lízátko nebo zkáza chaloupky). Pro TB to byla zřejmě dobrá zkušenost pro jeho pozdějšího Karlíka a jeho továrnu. ()

juta

Ze začátku si říkáte, jak mohl takovou zrůdnost natočit Tim Burton? Otřesné kulisy, kterým se ani pomalu kulisy říkat nedá, špatní herci, hrozný hudební podkres... potom po nějaké době to nějak vstřebáte a už si na to všechno zvyknete, nějakou podobnost třeba v postavičkách s Timem spatříte a pak se už trochu i bavíte. ()

KosiR_ksr

Snažil jsem se dosáhnout aktualizace obsahu tohoto filmu, protože příliš neodpovídá skutečnosti. Ale docílil jsem zatím jen stažení plakátu, který patřil k jinému filmu. K úpravě obsahu po 3 měsících stále nedošlo, a tak to "napravím" alespoň ve svém komentáři: Jde o krátký hraný film, který Tim Burton vytvořil v době svého působení v animačním oddělení společnosti Disney, kam nastoupil krátce po studiích. Tento snímek na svou dobu od běžné produkce Disneyho velmi vybočoval. Je v něm znát Burtonova inspirace japonskou kulturou (nejen co do hereckého obsazení) a jen stěží by se ve své době dal označit za vhodný pro dětského diváka zvyklého na Walt Disney World. Asi už nepřekvapí, že kontroverzní dílo bylo na Disney Channel odvysíláno pouze jednou v roce 1983. Snímek se však dočkal svých diváků o více než dvacet let později, kdy byla umožněna jeho projekce v rámci výstavy newyorského Muzea moderního umění v r. 2009. Film v r. 2014 zavítal také do České republiky, a to rámci výstavy nazvané Tim Burton a jeho svět. Věřím, že si snímek nakonec našel svůj okruh diváků, protože přinejmenším zaujme svou výtvarnou stránkou. ()

honajz2

Chvíli se to tváří jako pohádka, chvíli jako totální psycho, ale zároveň je to chvílemi docela vtipné, do toho všeho se celé herecké obsazení bůhvíproč skládá z Asiatů, hraje tam divně se do toho hodící hudba a celé se to odehrává v levných kulisách, které tomu ale spolu s tím vším kupodivu vytvářejí docela podmanivou atmosféru. Plus se na ní ještě (pro mě) dost podílí to, že jsem to viděl ve verzi z něčí VHS a možná se to ani v jiné verzi sehnat nedá. Nicméně to ve mě ten dost zvláštní zážitek ještě umocňuje. Je to divný a mě se to prostě líbí, takže jsem schopný do jisté míry odpustit i tu zbytečnou roztahanost jednotlivých scén. Tim Burton v tom sice znát je, ale vidět to bez úvodních titulků, tak bych měl spíš pocit, že Takašimu Itó hráblo, chtěl být "diváčtější" a vypadlo z něj tohle... 4* ()

gudaulin

Od Tima Burtona jsme zvyklí na ledascos a je rozumné šetřit přívlastky typu ujetý, bláznivý nebo podivný. Ale i v rámci Burtonovy tvorby tahle variace na Perníkovou chaloupku vybočuje svou rozpustilou střeleností, vysokou mírou stylizace a zjevnou recesí. Německý pohádkový příběh si s chutí zahráli japonští herci, ženské úlohy si střihli záměrně těžce přehrávající pánové, děti se zjevně skvěle bavily a hraním se moc nezatěžovaly. Nicméně u tak ulítlé záležitosti to ani trochu nevadí. Kulisy jsou minimalistické a snímek dává hned zpočátku najevo, že Burton tentokrát nechce ani trochu strašit, jako spíš klasickou pohádku shodit parodickou taškařicí. V tom podstatném ale naštěstí zůstává Burton věrný klasice. Babě Jaze tentokrát nepomohou ani ninja schopnosti a jako obvykle skončí v peci. Raný Tim Burton v době, kdy si ještě nemohl dovolit točit vysokorozpočtové efektní podívané a peníze nahrazoval nápady... Celkový dojem: 70 %. ()

• Ježibabu oproti očekávání nehrála žena, ale herec Michael Yama, který ve filmu ztvárnil i postavu macechy. (StrYke)