Zlomové okamžiky: 11. září a válka proti terorismu

• USA Turning Point: 9/11 and the War on Terror
USA, 2021, 5 h 15 min (Minutáž: 59–67 min)

Nekompromisní seriál, který dokumentuje teroristické útoky z 11. září od zrodu Al-Káidy v 80. letech až po ráznou americkou reakci na domácí půdě i v zahraničí. (Netflix)

dO_od

// Poněkud obšírné, ale přesto velmi uctivé zrekapitulování americké války proti teroru, sovětskou invazí do Afghánistánu počínaje a stažením amerických sil z téhož kouta světa konče. Problém nastává pouze ve chvíli, kdy už máte načteno a nakoukáno, takže vám jednotlivé epizody připomínají konkrétní události a jejich průběh, ale zároveň už se v nich nedozvíte nic nového. Některé výroky je navíc třeba brát s velkým nadhledem, což už vám ale dokument nesdělí. Doporučuju na tohle téma seriál The Looming Tower, zaměřuje se to na kratší etapu, ale jde to více do hloubky a nabízí to pohled do perspektivy lidí, kteří mohli téhle válce zabránit. ()

T2

Na to všetko čo okolo tohto nešťastného dátumu vzniklo dokumentov, tak tu máme dosť slušne obsiahlu genézu kde to všetko približne začalo a kde to neblaho pokračuje bez nejakého ukončenia.  Takže ďalšia úspešná misia Made in USA. /80%/ ()

Slasher

Máme tu výročí dvou dekád od osudového útoku na WTC, k tomu alespoň zdánlivý konec války v Afghánistánu, spolu s tím čekejte řadu k této příležitosti vysílaných titulů (x). Netflix boduje s nadstandardní rekapitulací, která přispívá lépe se zorientovat a projde následující: 1) Sám den 11.9.01 jako drsný budíček ze snu o "New World Order" idylce, traumata účastněných a co předcházelo (fail mezi CIA a FBI), 2) Touha po razantní odvetě a bushovský kroužek jestřábů (x), vysoce sporná autorizace k užití sil, Guantanamo praktiky a policejní stát pod záštitou národní bezpečnosti a boje proti terorismu, na úkor vlastních národních hodnot, 3) Invaze na Střední Východ a důraz na Afghánistán (Irák jednoznačně račte zde x), tristní absence jasné strategie, příklad nesmyslných investic a korupce, kontroverze s drony, celkově patová situace až po finální odsun z nejednotné země plné nebožáků a radikálů. Jak pravil Trump: "It’s a mess." / Logicky vás položit si otázku k čemu to sakra celý bylo, zda přineslo víc ztrát a sraček, nebo užitek? Kdo by jste měl náladu dále se zamýšlet a lovit souvislosti, odkazuji na starší sérii The Power Of Nightmares od Adama Curtise. "As we act, let us not become the evil who we deplore." ♪♫ ()

*CARNIFEX*

V zásade nemám s týmto dokumentom žiadny problém. Obsahovo špára do všetkého do čoho sa len dá, pričom sa nesie na osvedčenej vlne ľúbivej kritiky do vlastných radov, ktorú má Netflix dlhodobo zaužívanú. Netflix ide pri tvorbe dokumentov do takého detailu a hĺbky, až ma divák miestami pocit, že sedí priamo pri samotnom zločine, respektíve sa stáva samotným páchateľom či obeťou. Lenže čuduj sa svete, napriek tomu, že ubehlo 20 rokov, téma z 11.9 je neustále akýmsi tabu, kedy divák dlhodobo sleduje samé omáčky okolo onoho útoku, no podstatné odpovede na otázky, na ktoré mnohí neustále čakajú, akoby nebola odvaha. Nuž, tak si teda zrekapitulujme, čoho je divák vlastne v tomto dokumente o útokoch na WTC svedkom. Zrod Talibanu, krátky životopis U.B. Ladina, zlyhania bezpečnostných zložiek v daný deň útoku na WTC, riešia sa právomoci prezidenta USA, následky po opustení Afganistanu, práva zadržaných, nedostatočná humanitárna pomoc, kopec obetí vo vlastných radoch americkej armády, rôzne prípady korupcie, no a samozrejme, toľko oslavovaný deň: Zero Dark Thirty, ktorý odstupom času tiež vyznie ako čistá paródia. No veď sa zamyslime spoločne nad priebehom. Padol nám tam vrtuľník (kurva to ich nikto nepočul? Riadna "dráma"), rozstrieľali sme mu tvár (lebo veď bežne sa mieri iba na hlavu a ako na potvoru, akurát sa to stane pri najhľadanejšom teroristovi na svete), museli ho identifikovať tretie osoby podľa uší (nikto s ním totiž nikdy nebol v osobnom kontakte), a to nehovorím o tom rozmazanom, roztrasenom video zázname zo zásahu, ktorý sa dá smelo prirovnávať k záberom z spozorovania UFO. Do piče, tak tebe jebe, to ako vážne?? To ako fakt týmto sračkám, týmto zmrdom - ešte niekto verí? Všetko, čo sa v tomto dokumente rieši, bolo už šesťsto-75 krát povedané a priznané verejne, ba dokonca riadne zadokumentované do oficiálnej, záverečnej správy komisie (mimochodom, tá je v USA "neskutočne populárna"). Ja netvrdím, že je tento dokument zlý. Nemýľme si pojmy s dojmami, Ja len hodnotím samotný zámer. Ubehlo 20 rokov! Nie jeden rok, ani 2, ale 20! Čo je v tomto dokumente uvedené, čo človek už dávno niekde nevidel v TV, v rádií nepočul, v novinách nečítal? Veď tu sa absolútne žiadna podstata samotného aktu z onoho dňa nerieši. Vôbec sa nerozoberá príčina pádu budov, pričom taký kolaps WTC 7 (do ktorej nič nenarazilo) sa ani len nespomína. Neriešia sa systematické výbuchy v podzemí či samostatných podlažiach, nečakane nízky počet obetí z oboch budov, takmer absolútne žiadne trosky z lietadla na mieste havárie po páde United 93, nikto nekladie otázky, prečo je do dnešného dňa zverejnený JEDEN jediný záber z nárazu do Pentagónu a množstvo ďalších otázok, ktoré nikto z komerčných, mainstreamových médií nechce položiť. Ja netvrdím, že to nemohol byť ten pojebaný cigáň z hôr v deke zabalený, čo sa natáčal na svoj dvoj megapixlový telefónom Sony Ericsson, ale tak aspoň trošku otvorenej mysle by akože fakt nezaškodilo. Pôsobí to na mňa extrémne falošne, ako v prípade nečakaného útoku na Pearl Harbour. O tom sa tiež nevedelo 3 dni predtým. Ale aspoň sa našiel dôvod na experimentálne jebnutie atómovej bomby na Hirošimu, kde žili obyčajní ľudia bez zbraní, kde nebolo žiadne bojisko, a teda žiadny dôvod. Celý čas som dúfal, že keď vyjde Netflix so svojim dokumentom o 11 septembri, pôjde do detailov z onoho dňa, že da priestor na vyjadrenie nie len predstaviteľom vlády, ale aj pochybovačom s tou ich konšpiračnou teóriou, poprípade rodinám pozostalých, ktorí mali a stále majú na všetko absolútne odlišný názor, ktorí sa kriticky prejavovali počas konfrontácie s vládnymi predstaviteľmi pri prezentácii záverečnej správy, aby si mohol divák KONEČNE urobiť ucelený pohľad na VŠETKO. Ja chápem, že je to tenká hrana, že Netflix nechce skĺznuť do roviny na posmech, aby boli označovaní za šarlatánov či komediantov, no toto opäť zas a znova, nie je nijak plnohodnotný dokument, ktorý sa venuje podstate problému. Do dnešného dňa som videl cez 20 dokumentov z 11.9. Nie, Ja netvrdím, že som človek, ktorý je znalý problematiky, že snáď pozná objektívne odpovede na všetky otázky, ale tak kurva fix, toto je aký dokument? Veď sa spoločne zamyslime pána Boha. Čo ste sa dozvedeli, čo už dávno neviete po 20 rokoch? Skutočne neviem, ako sa k tomu postaviť, ako to ohodnotiť, a tak na záver komentáru budem citovať milovanú aj nenávidenú Noru Mojsejovú: "NEDAJTE SA OJEBAŤ - NEDAJTE SI COVIDOM OJEBAŤ HLAVY" :) () (menej) (viac)

Hrabka

Dobrý dokument, ale popravdě mě zas až tolik nedostal. Na samotné 11. září to až tolik zaměřené není, divákovi je představena hlavně ta omáčka před a po roce 2001. ()

Kothy

Tento dokument od Netflixu mapuje afghánsko-americké vztahy od roku 1979 až po současnost. Snaží se ukázat souvislosti a propojenost v celé situaci kolem 11. září. Začíná tedy sovětsko-afghánskou válkou, kde Američani podpořili Afghánce a tím i Talibán a Al-Káidu. Poté mapuje události kolem Pádu Dvojčat a dění okolo něj. Pak vidíme následnou reakci USA a rozporuplné reakce, hlavně na válku v Iráku. Konec se zaměřuje na samotnou válku, její přínos nebo naopak promarněný potenciál a příležitost. Také je tu ukázán pohled vojáků a jejich následné psychické problémy po válce. Poslední část se zaměřuje na samotné následky války v Afghánistánu a na následný vývoj. ()

Arsenal83

Konečne dokument, ktorý nemá za úlohu len Američanov glorifikovať, ale poukázať na zjavné a úmyselné chyby. Bez škrupúľ sa tu hovorí o výmysle s chemickými zbraňami v Iraku, o tom, že tá agenda v Afganistane bolo totálne zlyhanie, proste triezvy pohľad na tú celú vojnu s terorizmom: https://dokumenty.tv/zlomove-okamziky-11-zari-a-valka-proti-terorismu-komplet-1-5-dokument/ ()

marhoul

Překvapivě sebekritické, silné fotografie a záběry, které pamětníka, jež tehdy seděl po práci s kolegy "na jednom" a mlčky civěl hodiny na zapnutou telku ve Stodole na Stodolní a zbořil se na žal se všemi, jako ty mrakodrapy, nemůžou nechat netečným. V úvodní kapitole je rekapitulace novodobé historie Afghánistánu, kterou můžeme znát z podrobného, vynikajícího německého dokumentu Afghánistán:40 let války (2020) (ČT2 uvedla nedávno), v dalších dílech vše, co následovalo. Výpovědi, názory, chyby, zbytečné oběti, falešné oběti, sledování společnosti, propírání ambic prezidentů, důsledky a taky kruté úroky další, spláceny utrženými nohami, rukami a životy další generace a ták. Nakolik je co pravda a co politická špína, si člověk udělá názor dle vlastního uvážení. Každopádně dobrý počin, protože tohle by si mohli na Netlixu pustit i zobáci, kteří ještě tehdy nebyli ani v plánu a pro které, logicky, je toto pravěk, nehodný pozornosti, neboť fičí v udržitelnosti, možná v ideologii pro každého stejně a tak podobně. Terorismus pro ně není téma. Řada záběrů je pro silnější nervy, autentické zvukové záznamy telefonických hovorů, pokyny z řídících věží, vzpomínky lidí, kteří se vyhrabali z trosek, údiv a nevěřícné zírání všech jak z ulic NY, tak před televizními obrazovkami. Síla. Analfabetická, sjetá, vyšklebená hadrová hlava, sedící na hromadě kamení se nechala v reále, nikoli v tomto dokumentu, slyšet, že: "Vy máte sice hodinky, ale my máme čas." Hrozivá krása v jednoduchosti, což? S těmito skalními kozojeby si svět ještě užije svoje. Taliban je financován z heroinu, tento prostý fakt dává prostor na další staleté scénáře. Pro holky a tamní inteligenci začala hodně tmavá, dlouhá noc. Nejen na základě aktuálního dění osobně cítím v kostech konec humanismu, vítání i dobré vůle, konec cestování kam se mi zachce, ale taky začátek stavění plotů, zdí, uzavření seskupených států nebo států jednotlivých, prostě takový ten pocit, jestli se definitivně neschýlilo k novým časům. Ale sledujme. Třeba se pletu. ()

luka4615

Mrazivá minisérie plná autentických záběrů, rozborů a výpovědí očitých svědků či přeživších, která Vás krok za krokem provede teroristickými útoky na WTC ze dne 11.9.2001, dne, kdy se celé lidstvo ocitlo ve zcela jiném a nepřátelském světě. (Netflix) ()

mm13

Skoro až pietne obhliadnutie sa za popisovanými udalosťami, reakciami na nich a dôsledkami siahajúcimi do najprítomnejšej prítomnosti (a ako práve sledujeme, aj ďalšej dlhej budúcnosti). Pietne jednak v rovine osobných tragédií (bez, či s patričným pátosom), tak aj (ešte pietnejšie) v rovine dôveryhodnosti najvyššej americkej politiky. Pritom sa ani len v náznakoch nejedná o "proti-systémový" dokument. Je to triezvy pohľad na to, ako a kam za tých 20 rokov veci dospeli. V rámci hysterickej doby vzácny a krajne sympatický, o fakty sa opierajúci výkon, ktorý spomínanými zastaveniami sa pri konkrétnych tragických osudoch (obete útokov, chlapci nasadení do vojenských operácií) mimovoľne pripomína starú pravdu o hrách (nezodpovednosti) mocných a bezmocnosti (nevedomosti a naivite) nás ostatných. ()

JohnCZ

Vysoká míra sebekritiky a celkově reflexe faktu, že Spojené státy, stejně jako každá mocnost, nejsou a nikdy nebyly žádnými svatoušky, dělá z tohoto dokumentu o něco více, než jen poctivou rekapitulaci všeho podstatného. Někdy se tak stávalo cíleně, někdy prostě válka a někdy bohužel zase způsobem, který ukázkově naplňuje význam známého rčení, že cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly. Jako dokumentární doplněk k dramatickému, a tudíž i o kousek záživnějšímu The Looming Tower, dobré. ()

M.i.k.e

blíží se dvacáté výročí,takže je nad slunce jasné,že se dočkáme nejednoho dokumentu,které nám dobře známé události připomene.Turning point je ale přesto trochu jiný a pro mě je příjemným překvapením.Původně jsem čekal "jen" další z řady standardních dokumentů,který nám rozpitvá ono úterý do poslední vteřiny,ovšem tady na to šli tvůrci jinak a v rámci jednotlivých epizod,kdy každá má vlastní téma se nám snaží  předložit poměrně komplexní pohled a zasadit vše do širších souvislostí.Postupně si tak projdeme Ruskou Invazí do Afghánistánu,samotnými útoky,patriot actem,americkou invazí do Afghánistánu,výslechovými praktikami v Guantanamu,invazí do Iráku,honem na Usámu (včetně jeho konce) a skončíme poměrně aktuálním děním opět v Afghánistánu,které je důsledkem a nevyhnutelným výsledkem oněch dvaceti let.Celý dokument se pak na všechny události (nepočítám teď různé konspirační teorie) dívá poměrně střízlivýma a kritickýma očima a třeba Spojené státy nijak neglorifikuje,ba naopak je dost kritizuje a ukazuje,že v rámci honby za pomstou a spravedlností nakonec podělaly co mohly - invazí do Iráku počínaje a "mírem" s Talibanem konče...85% ()

Remivsremi

Dokument, který se snaží přiblížit, co vedlo k událostem 9/11 a co se odehrálo poté i v mezinárodním měřítku. Šanci k vyjádření dostává mnoho osob ze všem stran. Nejvíce mě zasáhly ty lidské příběhy, a je moc dobře, že zde dostaly prostor. Pokud se o toto téma zajímáte, nezjistíte tady nové poznatky. Je to však dobře strukturovaný komplexní pohled na událost, která bez debaty změnila moderní svět. ()

UhLee

NETFLIX dokumentární minisérie - (8,5/10). Každý ví, co se stalo 11. září, ale ne všichni vědí, co tomu předcházelo a jaké to mělo následky, které trvají dodnes. Tento dokument odhaluje poněkud šokující a znepokojivé záběry, které byly pořízeny v onen osudný den, který navždy změnil dějiny USA. Díváme se na to z několika perspektiv a většina z nich je dost sebekritická. Což je pro mě docela překvapivé, protože Američani jsou proslulí svým patriotismem a hrdostí. Během pěti hodinových epizod se podíváme na tuto katastrofu opravdu ze všech úhlů a je už jenom na divákovi, jak si to celé přebere a na jaké straně barikády se ocitne. Já jsem viděl lidi, kteří utrpěli velikou ztrátu a poté jednali v zápalu agrese. Velice autentické, úderné a skličující. ()

elanius

Netflix znovu zaknihoval podarený dokument. Tentokrát veľmi ťažká téma ale musím povedať že sa im podarilo ponúknuť podľa mňa vcelku objektívny pohľad na vec. Vojna proti teroru je extrémne náročná záležitosť, nech každý sám za seba posúdi, či politické a legislatívne prešľapy americkej vlády boli dostatočne vyvážené tým, čo špeciálne v Afganistane dosiahli. (8/10) ()

Maynard.

To už je 20 let? Mama mia, to to letí... Když se to stalo, tak sem zrovna jel s našima z HK, kde sem si byl koupit svoji pololampový kombo na elektrickou kejtru. To kombo teď leží ve zkušebně, páč je krapet rozbitý :o). Asi každej člověk na Světě, kterej není duševně chorej, jako "náš" prezident si přesně vybaví co zrovna dělal. Podobný "vybavení" má každej čech i při výhře Nagana. No, ale tady se to čechů až zas tak netýkalo a stejně každej ví, páč je to prostě neskutečně důležitej okamžik v dějinách Světa. Dokument dobře sestříhanej, člověk se tady dozví spoustu bizardností jako například tažení do Iráku bez absolutních důkazů a nebo Quantanamo... V pěti hodinách shrnutej jeden obrovskej průser... ()

Vajonek

Oproti jiným dokumentům na téma 11. září je tenhle jiný v tom, že se na věc nedívá jen skrze oběti a pozůstalé. Sleduje ji v mnohem širším kontextu, snaží se ukázat, co bezprecedentnímu teroristickému útoku předcházelo a co naopak následovalo po něm, jaké události spustil. A já toto pojetí oceňuji. Ačkoli se rozhodně nemůžu ani po zhlédnutí minisérie pasovat na odborníka na boje v Afghánistánu, Iráku nebo teroristické organizace či americké tajné služby, mnohé věci mi tento dokument přece jen trochu osvětlil. Natočeno to bylo poměrně poutavě, i když se třeba už hodně odbočilo, něco začalo více rozvádět, bylo to vzájemně dobře provázané, vstupy zainteresovaných osob i různými záběry ať už z New Yorku nebo asijských zemí se docela dařilo udržovat divákovu pozornost. Také se mi líbilo, že nebyla např. v souvislosti s některými (odvetnými) (ne)akcemi USA nebo dalšími souvisejícími věcmi tvůrci prezentována nějaká jediná možná pravda, byl ponechán prostor pro vlastní uvážení nebo pro to nechat věc úplně otevřenou, nejednoznačnou. Možná bych ale přece jen jednotlivé díly trochu zkrátila, některé věci vzala trochu svižněji. 75 %. ()

jakeer

Po informatívnej stránke užitočný dokument - obzvlášť pre Slováka. My sme za ostatných dvadsať rokov totiž vojnu v Afganistane určite nevnímali tak intenzívne ako Američania. No práca režiséra mi nesedela. Jednotlivých päť epizód je koncipovaných podobne - zložené sú akoby z dvoch polovíc (napríklad samotné útoky na Dvojičky + sovietská okupácia). V posledných dvoch epizódach mi tento mišung prestal dávať zmysel. A aj vďaka tomu sebamrskačstvu, ako chcel dokumentarista silou mocou dokázať, že tá vojna bola zo strany USA nahovno a mnohé reálie sa tam opakovali, som záver série pretrpel a dopozeral už len zo slušnosti. ()