Jednotná strategie chybí a první úspěchy ve válce v Afghánistánu brzy zmaří nové boje, rostoucí zklamání a všudypřítomná korupce. A Tálibán se zase probouzí k životu. (Netflix)

Remivsremi

Úžasná a deprimující epizoda. Téma, jak ospravedlnit a vést válku v Afganistánu a Iráku. Političtí činitelé nikdy neříkají pravdu a vojáci od vojína po generála vědí, že válka nemá plán a v zásadě se nedá vyhrát. Nejsilněji pak působí zpověď vojáků a vy vidíte jak mocně je tento zážitek poznamenal. Zatím nejsilnější epizoda. ()

Marze

Tento díl je velmi aktuální v souvislosti s nedávným odchodem americké armády z Afgánistánu. Pojednává o jejím osmnáctiletém působení v této zemi a důvodech postupné proměny cítění obyvatelstva. V dokumentu američtí činitelé říkají, že USA dali do Afgánistánu víc peněz než na Maschalův plán na obnovu západní části Evropy po druhé světové válce. Z těch 140 miliard dolarů šlo 80% na bezpečnost policii. Peníze se ztrácely. Například letadlo do šrotu od Itálie za 500 milionů dolarů, které nemohlo létat a šlo do šrotu. Uniformy pro afghánskou armádu stály o 30-40% více, než je obvyklé. "30% peněz se dá označit jako zpronevěřené, promrhané, zneužité" říká americký činovník. Afghánská vláda byl zkažený podnik. Americká armáda, která má pro všechno zkratky jí říkala "AVICE" - vertikálně integrovaný zločinecký podnik. Vláda odírala Afghánce a tlačila je k Talibánu. Občas se někdo z z vesničanů odpálil. "Když šel kolem nás místní a pozdravil, namířili jsme na něj. Afghánci nás na konci neměli rádi". říká bývalý americký voják. Pod cesty místní zakopávaly punčochy dlouhé deset metru v nichž byly granáty a dokázaly výbuchem "vyčistit" celou cestu. Myslím si, že politika Američanů působit na místní výchovou, aby je pak nenapadlo stát se teroristou a přidat se k Al Kajdě či Talibanu, byla správná a za těch dvacet let se kus práce udělal. Uvidíme jaký druh totality nyní v zemi bude a počkejme si na další dokument. ()

oskiii

Nejlepší díl celé série. Pravda o důvodu vpádu do Iráku, marnosti celého tažení, “kvalitě” afghánské armády a korupci v Afghánistánu. ()