Zlomové okamžiky: 11. září a válka proti terorismu

• USA Turning Point: 9/11 and the War on Terror
USA, 2021, 5 h 15 min (Minutáž: 59–67 min)

Nekompromisní seriál, který dokumentuje teroristické útoky z 11. září od zrodu Al-Káidy v 80. letech až po ráznou americkou reakci na domácí půdě i v zahraničí. (Netflix)

Arsenal83

Konečne dokument, ktorý nemá za úlohu len Američanov glorifikovať, ale poukázať na zjavné a úmyselné chyby. Bez škrupúľ sa tu hovorí o výmysle s chemickými zbraňami v Iraku, o tom, že tá agenda v Afganistane bolo totálne zlyhanie, proste triezvy pohľad na tú celú vojnu s terorizmom: https://dokumenty.tv/zlomove-okamziky-11-zari-a-valka-proti-terorismu-komplet-1-5-dokument/ ()

Maynard.

To už je 20 let? Mama mia, to to letí... Když se to stalo, tak sem zrovna jel s našima z HK, kde sem si byl koupit svoji pololampový kombo na elektrickou kejtru. To kombo teď leží ve zkušebně, páč je krapet rozbitý :o). Asi každej člověk na Světě, kterej není duševně chorej, jako "náš" prezident si přesně vybaví co zrovna dělal. Podobný "vybavení" má každej čech i při výhře Nagana. No, ale tady se to čechů až zas tak netýkalo a stejně každej ví, páč je to prostě neskutečně důležitej okamžik v dějinách Světa. Dokument dobře sestříhanej, člověk se tady dozví spoustu bizardností jako například tažení do Iráku bez absolutních důkazů a nebo Quantanamo... V pěti hodinách shrnutej jeden obrovskej průser... ()

Slasher

Máme tu výročí dvou dekád od osudového útoku na WTC, k tomu alespoň zdánlivý konec války v Afghánistánu, spolu s tím čekejte řadu k této příležitosti vysílaných titulů (x). Netflix boduje s nadstandardní rekapitulací, která přispívá lépe se zorientovat a projde následující: 1) Sám den 11.9.01 jako drsný budíček ze snu o "New World Order" idylce, traumata účastněných a co předcházelo (fail mezi CIA a FBI), 2) Touha po razantní odvetě a bushovský kroužek jestřábů (x), vysoce sporná autorizace k užití sil, Guantanamo praktiky a policejní stát pod záštitou národní bezpečnosti a boje proti terorismu, na úkor vlastních národních hodnot, 3) Invaze na Střední Východ a důraz na Afghánistán (Irák jednoznačně račte zde x), tristní absence jasné strategie, příklad nesmyslných investic a korupce, kontroverze s drony, celkově patová situace až po finální odsun z nejednotné země plné nebožáků a radikálů. Jak pravil Trump: "It’s a mess." / Logicky vás položit si otázku k čemu to sakra celý bylo, zda přineslo víc ztrát a sraček, nebo užitek? Kdo by jste měl náladu dále se zamýšlet a lovit souvislosti, odkazuji na starší sérii The Power Of Nightmares od Adama Curtise. "As we act, let us not become the evil who we deplore." ♪♫ ()

Kothy

Tento dokument od Netflixu mapuje afghánsko-americké vztahy od roku 1979 až po současnost. Snaží se ukázat souvislosti a propojenost v celé situaci kolem 11. září. Začíná tedy sovětsko-afghánskou válkou, kde Američani podpořili Afghánce a tím i Talibán a Al-Káidu. Poté mapuje události kolem Pádu Dvojčat a dění okolo něj. Pak vidíme následnou reakci USA a rozporuplné reakce, hlavně na válku v Iráku. Konec se zaměřuje na samotnou válku, její přínos nebo naopak promarněný potenciál a příležitost. Také je tu ukázán pohled vojáků a jejich následné psychické problémy po válce. Poslední část se zaměřuje na samotné následky války v Afghánistánu a na následný vývoj. ()

UhLee

NETFLIX dokumentární minisérie - (8,5/10). Každý ví, co se stalo 11. září, ale ne všichni vědí, co tomu předcházelo a jaké to mělo následky, které trvají dodnes. Tento dokument odhaluje poněkud šokující a znepokojivé záběry, které byly pořízeny v onen osudný den, který navždy změnil dějiny USA. Díváme se na to z několika perspektiv a většina z nich je dost sebekritická. Což je pro mě docela překvapivé, protože Američani jsou proslulí svým patriotismem a hrdostí. Během pěti hodinových epizod se podíváme na tuto katastrofu opravdu ze všech úhlů a je už jenom na divákovi, jak si to celé přebere a na jaké straně barikády se ocitne. Já jsem viděl lidi, kteří utrpěli velikou ztrátu a poté jednali v zápalu agrese. Velice autentické, úderné a skličující. ()